Nebezpečné natáčení ve Specialistech: Jakub Štáfek se ocitl v plamenech

Aktualizováno 09.06.2019


Celým 79. dílem Specialistů se prolíná motiv žhářství. Filmařský štáb se při natáčení dostal k ohni blíž, než je zdrávo. Nejvíce se ale zapotil Jakub Štáfek v roli kapitána Lukáše Panenky.

Jakub Štáfek má s ohněm zkušenost téměř hmatatelnou. Kapitán Panenka, kterého hraje, v jednu chvíli v seriálu neváhá a vrhá se do plamenů, aby zachránil život muže, jenž se nachází uvnitř hořícího domu.

Zdroj: TV Nova

Martin Oberlander ze společnosti SFX, který má na Specialistech na starost speciální efekty, přibližuje, jak se tyto záběry natáčely: „Potřebovali jsme vytvořit iluzi hořícího domu, ale budova nesměla být nijak poškozena. Rozhodli jsme se proto použít hořák, ze kterého do záběru šlehaly vysoké plameny. Umístili jsme ho v dostatečné vzdálenosti od herců, aby se při akci nepopálili, a do místností domu pustili kouř. To stačilo, aby vznikl dojem hotového inferna. Lidský mozek totiž funguje tak, že si kouř automaticky spojí s plameny, a scéna působí důvěryhodně.“


„Herecky nešlo o nijak složitou scénu. Nejtěžší paradoxně bylo uvolnit prkna, abych se mohl dostat do hořící místnosti. Pak jsem se jen trochu nadýchal kouře. Páchnul jsem jak uzená makrela…,“ vzpomíná na natáčení Jakub Štáfek.

 

Na výsledek se můžete podívat v premiérovém díle seriálu Specialisté v epizodě s názvem Žhář už v pondělí 13. 5. ve 20:20 na Nově.