OČIMA EXPERTA: Lidé jsou na internetu neopatrní, narušování soukromí je velký problém!

Publikováno 22.10.2019

Specialisté - 92dil - youtuber
Zdroj: TV Nova

Právník a známý youtuber Patrik Beran je nalezen zavražděný ve svém bytě. Všechno nasvědčuje tomu, že vrahem by mohla být jeho bývalá žena. Zeptali jsme se vedoucího protidrogového oddělení pražské policie Jaromíra Badina na to, jak se v případě internetových podvodů a vyšetřování postupuje!

Právník a známý youtuber Patrik Beran je nalezen zavražděný ve svém bytě. Na zemi rozbitá sklenice s otiskem dámské rtěnky napovídá, že vrahem by mohla být žena. Bratr zavražděného rozplétá Specialistům rodinné zákulisí - jejich otec je uznávaný právník, který nesouhlasil s životním stylem svého syna. Čemu syn říkal „digitální bohémství", nazýval otec příživnictvím. Vulgární youtuber byl trnem v oku mnohým, zejména pak své bývalé ženě, která se toužila před hlukem sociálních sítí ukrýt na nové adrese v Londýně. Ale i další ženy mohly dostat chuť arogantního Berana zabít. Zvlášť po pár skleničkách v tanečním klubu.

Bratr zavražděného byl ve skutečnosti transsexuál. Když to jeho sourozenec zjistil, tak nejdřív reagoval přátelsky, poté si z něj ale poté udělal legraci a chtěl sdílet jeho tajemství na sociální sítě. Jak často se policisté setkávají s narušením soukromí skrze digitální média, které bylo velkým tématem epizody? Jak vážné jsou případné důsledky takového napadení?  

Narušování soukromí je v současnosti aktuální fenomén a velký problém. Na sociálních sítích je činných přes 80 % uživatelů internetu, v ČR by to mohlo být kolem 6 milionů lidí. A to už je pořádný „rybníček". V té souvislosti bych opět rád připomenul, že se velice často setkáváme s tím, že lidé jsou strašně neopatrní. Zveřejňují o sobě na internetu věci, které by jinak nikdy neprozradili – třeba své polonahé či intimní fotografie, které se pak mohou šířit do světa. Tito lidé se pak cítí poškození, a žádají nás, abychom to nějak zastavili, omezili a pomohli jim. Jenže máme svobodu slova, a pokud se nejedná o trestný čin, tedy pokud nejde například o dětskou pornografii nebo urážky rasy, víry či sexuální orientace, tak tam není důvod zasahovat.

Zdroj: TV Nova

Specialisté řešili případ zabitého youtubera, který byl aktivní na sociálních sítích a lidé mu tam často psali i ošklivé komentáře a zprávy. Vyšetřovatelé se k osobnímu profilu chtěli dostat, ovšem nevěděli jak – nakonec přišli na to, že by mohl být přihlášený na svém notebooku. Jak se v tomto případě postupuje? Není možné si v rámci vyšetřování zajistit přístupy k účtům? 

Rozhodně ano, žádáme si je a máme od toho i speciální pracoviště zabývající se prošetřováním a vyšetřováním internetové kriminality, kde jsou velice schopní odborníci a jejich prostřednictvím (za využití souhlasů a příkazů soudu) se obracíme na firmy poskytující internetové služby. Sice mají většinou sídlo mimo naši republiku (např. ve Spojených státech), kde je navíc i jiná právní úprava, ale máme velmi dobré zkušenosti s mezinárodní spoluprací policejních a justičních orgánů - v naprosté většině mají snahu spolupracovat.

Beranova bývalá žena se s dcerou chtěla odstěhovat do Londýna. Kdyby to stihla rychleji, jak se poté postupuje při výslechu svědků? Jak se shání svědci ze zahraničí?

Tyto lidi kontaktujeme s otázkou, kdy plánují návrat či další cestu do České republiky. Pokud to hned tak nebude, můžeme se např. cestou právní pomoci - mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech nebo v rámci mezinárodní policejní spolupráce - obrátit na orgány toho státu, ve kterém dotyčný přebývá. K tomu napomáhá i síť policejních styčných důstojníků a mezinárodních organizace typu Europol, Interpol apod. 

Kovář s Májovou byli inkognito v baru, aby našli klíčovou osobu. Když ji poznali, Kovář se za ní vydal, jenže ho zastavila ochranka a tím ho zdržela - a Kovář tak sledování hned vzdal. Je to běžná praxe? Neměli mít vyšetřovatelé před budovou třeba zálohu, která by po klíčové osobě šla? 

Rozhodně ano, my v praxi býváme na taková „překvapení“ připravení. Možná to ale byl záměr tvůrců, kteří chtěli ukázat, že i Specialisté mohou chybovat a že jsou přece „taky jenom lidé“. Zkušení kriminalisté by si ale pravděpodobně počínali trochu jinak. Když někam jdeme, tak si třeba už cestou zavoláme operačního důstojníka, přijedou nám tam třeba dvě hlídky, stojí někde opodál, a když vstoupíme někam do objektu a někdo vyběhne, tak jim bude podezřelý a budou se ho pak ptát, proč tak spěchá, jaká je jeho totožnost a proč nemá policii a její otázky rád a tak dále.

Podívejte se na poslední díl Specialistů.


Z toho mrazí! Kapitánku Májovou v noci přepadl záhadný muž v kukle!