OČIMA EXPERTA: Jak je to s alkoholem během výslechu a proč není policie taxislužba?

Aktualizováno 13.07.2019

Specialisté - 82. díl - Tvůrčí krize - eye
Zdroj: TV Nova

Specialisté najdou mrtvolu slavné malířky. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

V prostorách budovy, ve které se nachází galerie a ateliér, je nalezena mrtvola známé malířky Jasmíny Maurerové. Byla slavná, ale měla složitou osobnost. K vraždě došlo pouhý den před vernisáží jejích obrazů, na kterých pracovala celý rok. Specialisté odhalují zákoutí byznysu s výtvarným uměním a také spletité vztahy okolo slavné malířky. Podezřelých je hned několik...

Zdroj: TV Nova

Zuzana Májová vyslýchá muže v jeho ateliéru, ten u toho popíjí alkohol. Není to nevhodné nebo přímo nepřípustné?
V tomto specifickém případě se nejednalo ani tak o výslech, jako spíš o podání vysvětlení. Muž byl ve svém domácím prostředí a nejevil známky podnapilosti, takže to bylo spíše společenské faux pas z jeho strany. Ke zvážení ale pak je kvalita a pravdivost (věrohodnost) výpovědi získané od osoby ovlivněné alkoholem. Na policejní služebně a zejména u vyšetřovacího úkonu by mu samozřejmě nebylo dovoleno požívat jakoukoliv návykovou látku. U nás na protidrogovém se dokonce každého (i svědka) před výslechem ptáme, zda není či je pod vlivem návykové látky (drogy) a ovlivněné už z vrátnice posíláme domů. Někteří jsou ale de facto „nevyslechnutelní“ – když už nejsou pod vlivem, mají abstinenční potíže a problémy.
Zdroj: TV Nova

Podnapilého muže přiveze Zuzana Májová domů k jeho přítelkyni. To asi není standardní postup.
To tedy není! Služební dopravní prostředek Policie České republiky není vozidlo taxislužby, takže jiné osoby, než policisté jsou přepravováni pouze v zájmu služby – poškození, svědci, zadržení apod. Rozhodně jimi neprovádíme jakési „dobré skutky“. Co kdyby došlo k dopravní nehodě a bezdůvodně převážená osoba přišla k újmě? Kdo ji pak bude odškodňovat?
Zdroj: TV Nova

Major Strouhal s kapitánem Panenkou jdou sami zatknout tři podezřelé. Neměli by mít s sebou posily?
Tahle scéna mne (a kolegy - reálné policisty) hodně pobavila. Major Strouhal zde vystupoval spíše jako hrdina detektivek z pera Agathy Christie Hercule Poirot. Ten však, když sděluje skupině osob kdo je nebo není vrah, má za dveřmi a pod okny připraveno několik strážníků pod velením kapitána Arthura Hastingse nebo vrchní inspektor Japp ze Scotland Yardu se svými muži, kteří mají i dostatek dopravních prostředků k jejich odvozu! Zajímalo by mne, jak Specialisté tři zadržené převáželi – my je vozíme odděleně. Nejen z důvodu bezpečnosti a zamezení útěku podezřelých, ale aby se nedomlouvali na stejné výpovědi atd.

Výslechy v terénu si kriminalisté zaznamenávají do diáře. Není potřeba výslech nahrávat kvůli dokazování?
Není, když se policista vrátí na služebnu, sepíše úřední záznam o tom, že se svědkem hovořil – a co svědek vypověděl. Písemnost pak slouží jako podklad k tomu, aby buď státní zástupce v přípravném řízení, nebo (když se spis dostane až k soudu) soudce z něho usoudil, jestli je potřeba svědka předvolávat, aby výpověď při hlavním líčení poskytl osobně. Podle trestního řádu je každý povinen se na předvolání dostavit a vypovídat jako svědek o tom, co je mu známo o trestném činu a o pachateli, nebo o okolnostech důležitých pro trestní řízení.
Zdroj: TV Nova

Řeší policisté často případ, kdy přítel či přítelkyně zabili svého partnera z důvodu nevěry?
Nemám zrovna po ruce statistiky z poslední doby, ale samozřejmě se takové „vztahové“ vraždy stávají. Mám ale pocit, že častější jsou z těchto důvodů páchány sebevraždy podvedených či opuštěných, ať už žen či mužů.
Zdroj: TV Nova

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!
 

Maci

Jiří Hána o natáčení ve Specialistech: Byl jsem hozen do vody a musel se naučit plavat. Jak vypadal jeho první den?