OČIMA EXPERTA: Policista v utajení musí být absolutní profesionál připravený na všechno!

Aktualizováno 01.07.2019

Specialisté – 81. díl – Klub rváčů 04
Zdroj: TV Nova

Specialisté mají co do činění s ilegálním spolkem organizujícím zakázané zápasy. Aby toho nebylo málo, na scéně se objeví i nepovolené návykové látky a praní špinavých peněz. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Těžkou chvíli si prožije Lukáš Panenka, který na vlastní kůži pocítí, jaké to je se ocitnout v samotném ringu a pod falešnou identitou proniknout mezi fightery.

Zdroj: TV Nova

Lukáš Panenka je v rámci vyšetřování okolnostmi donucen infiltrovat se do komunity zápasnické branže organizující nelegální klání MMA (Mixed Martial Arts). Je nasazení policisty v utajení běžná věc, nebo se k tomuto způsobu přistupuje jen ve výjimečných případech?
Není. Operativně pátrací prostředek použití agenta je upraven dokonce trestním řádem a pro jeho použití není možná žádná libovůle. Předepsaná kritéria by v tomto případě asi splněna byla, avšak na takový úkol se nenasazuje kriminalista z běžného výkonu služby. Využívají se policisté, kteří jako policisté veřejně nevystupují. Kapitán Panenka ale běžně chodí vyslýchat a vyšetřovat mezi lidi, takže existuje vysoká pravděpodobnost, že by ho někdo poznal a hrozilo by jeho odhalení.

 

Panenka je nakonec převezen na jiné než domluvené místo. Tím nastává komplikace pro zbytek zásahového týmu, protože nemají o svém kolegovi žádné informace. Jak se postupuje, když spojení s druhou stranou není možné a je třeba ohrožena i bezpečnost utajeného policisty?
Tohle je důsledek toho, že „fušují“ do činnosti expertů na takovéto operace. Něco takového se prostě nesmí stát. Při přípravě a organizaci takové akce se musí počítat se všemi možnými variantami a zajištění bezpečnosti agenta musí být stoprocentní. Musí se počítat s tím, že ačkoliv se dohodli na místě „A“, kolega může skončit v místě „B. Dělá to tým profesionálů a i z toho důvodu je potřeba, aby policista v utajení byl někdo, kdo je v tom zběhlý a zkušený, umí dát svým kolegům nenápadný signál. Lukáš Panenka je vycvičený na vyšetřování a vyslýchání lidí, tak by se měl držet své specializace a provádění takových operací nechat na těch, kdo to opravdu umí. Ale v detektivkách je to takhle napínavější.

Specialisté jsou krimi seriál, ale máte povědomí o reálné existenci nějaké takovéto skupiny i na území České republiky?
U nás existuje široké spektrum legálních organizací zabývajících se bojovými uměními, kde se fighteři můžou do sytosti realizovat, popř. působí v zahraničí, kde mají lukrativnější odměny. Nemohu samozřejmě vyloučit, že organizovaný zločin něco takového nezkouší. Ale myslím si, že Česká republika není úplně místem, kde by tento typ „zábavy“ v ilegálních podmínkách byl vyhledáván.

 

Zuzana Májová odříká seznam paragrafů a jejich znění, co by se dělo, kdyby vypovídající nespolupracoval. Je tato metoda běžná a funguje?
Máme povinnost poučit každého účastníka trestního řízení o jeho právech a povinnostech. Občas dokonce máme pocit, že účastníci mají více práv než povinností, ale takové je realita současného právního státu. Každopádně svědek (pokud nemá právní důvod odepřít výpověď) je povinen vypovídat pravdivě. Jinak mu hrozí sankce za křivou výpověď.

 

Dealer se nakonec ke spolupráci rozhodne. Pomohlo by mu to následně u soudu třeba ke zmírnění trestu?
Určitě. Doznání je polehčující okolnost a soudy k němu opravdu přihlížejí. Trestní řád (v § 178a) zná institut spolupracujícího obviněného a pokud jsou splněny stanovené podmínky, státní zástupce pak dokonce může v obžalobě navrhnout soudu upuštění od potrestání takového obviněného.
 

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí od 20:20 na Nově.


Roztržky v kabině i u Specialistů. Po odchodu Zuzany se vyšetřování smrti fotbalového agenta pořádně vyostří!