OČIMA EXPERTA: Amnézie je v trestním řízení často předstíraná, podvodníky ale umíme odhalit! říká policejní expert

Aktualizováno 20.06.2019

Specialisté - 80. díl - Dívka v parku - eye
Zdroj: TV Nova

Mladá žena vběhne uprostřed noci řidiči pod auto. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Studentka medicíny vběhne uprostřed noci řidiči pod auto. Specialisté jsou přivoláni do nemocnice. Zdá se, že se žena s někým poprala nebo byla napadena. Trpí ale ztrátou paměti. Krátce nato je v blízkosti nehody nalezena mrtvola…

Zdroj: TV Nova

Kolik kriminalistů mají obvykle vyšetřovací týmy?
To záleží na závažnosti a rozsáhlosti případu. Většinou každý případ řeší neformální mikrotým – vyšetřovatel, detektivové, popř. další specialisté. Pokud se ale jedná o nějaký náročnější rozsáhlý případ, vedoucí příslušného oddělení na něj vyčlení větší počet lidí, a někdy dokonce vypomáhají kriminalisté z obvodního ředitelství či dalších policejních útvarů a rozkazem nadřízeného je vytvořen pracovní tým či pracovní skupina, která má svého vedoucího a řeší jen onu konkrétní causu.


Specialisté dostávají informaci, že krev na oblečení sražené ženy byla mužská. Opravdu dokáží koroneři z krve určit pohlaví?

Koroneři ne! Ti mají úplně jiné úkoly. Na tohle máme experty biology, kteří provádí analýzu DNA. Pouze v reálu by to trvalo o něco déle: analýzy jednoho vzorku DNA (Deoxyribonucleic acid – česky deoxyribonukleová kyselina; měla by se tedy spíše užívat zkratka „DNK“) si vyžaduje minimálně jeden den, více vzorků, více dní. Ale fakt by se nám líbilo, kdyby to šlo tak, jak to mají (poslední dobou skoro všichni) seriáloví kolegové. Taková expertiza DNA za pár minut – to by se to vyšetřovalo! Jej!
 

Jediná svědkyně trpí po srážce s autem amnézií. Už se vám stal podobný případ?
Stává se to. Není to ale tak časté jako ve filmech, kde to je pomalu na denním pořádku. Já měl v případu oběť s částečnou amnézií, která ale časem téměř úplně vymizela. Také se ale stává, že to dotyčný (ať oběť či zločinec) z pro něj výhodného důvodu jen zkouší předstírá, aby nemusel vypovídat či zodpovídat se ze svého jednání. Jenže znalci psychiatři jsou velmi dobří a trestní řád nám v ustanovení § 116 dává možnost, aby soud na návrh státního zástupce nařídil v rámci vyšetření duševního stavu obviněného jeho pozorování ve zdravotnickém zařízení. Tam už se cokoliv předstírá blbě, když jste nonstop monitorován po dobu několika týdnů (až dva měsíce). To už by musel být opravdu „profík“, aby se mu podařilo všechny experty obalamutit.


Major Strouhal se infiltruje v přestrojení za psychologa mezi podezřelé. Jako záminku má návrat paměti svědkyně. Měli by opravdoví kriminalisté stejný postup?
Nedovedu si představit, že by se šéf pražské mordparty chtěl někam infiltrovat. Tihle manažeři často vystupují na tiskových konferencích, besedách, vědeckých setkáních. Riziko jejich prozrazení by bylo velké. V takovém případě bychom určitě použili opravdového specialistu (psychologa) nebo policejního agenta. Ta možnost samozřejmě existuje, předem je vše písemně naplánované, akci musí schválit státní zástupce. Ač se naše stavy snižují, nejsme na tom (zatím?) tak zoufale, abychom museli dělat všechny případy jen ve čtyřech lidech.


Jaká jsou opatření, když je nasazen policista v utajení?
Umělci a filmaři se do takových akcí pouštějí často až bezhlavě, ale ve skutečnosti jsou trestním řádem a našimi vnitřními předpisy dána striktní pravidla pro nasazení policejního agenta: musí být vedeno trestní řízení pro zločin, na který zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně osm let, pro trestný čin spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny nebo další vyjmenované trestné činy. Agentem je jen a pouze příslušník Policie České republiky nebo Generální inspekce bezpečnostních sborů, který si nemůže dělat, co se mu zlíbí, ale je řízen policejním orgánem. Nasazení agenta povoluje na předem stanovenou dobu soudce vrchního soudu na návrh státního zástupce vrchního státního zastupitelství. Státní zástupce je povinen od příslušného policejního orgánu vyžadovat údaje potřebné pro posouzení, zda trvají důvody pro použití agenta a zda je jeho činnost v souladu se zákonem.

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!


Roztržky v kabině i u Specialistů. Po odchodu Zuzany se vyšetřování smrti fotbalového agenta pořádně vyostří!