OČIMA EXPERTA: Přehnané hrdinství policisty je mnohdy nebezpečné pro všechny zúčastněné!

Aktualizováno 10.06.2019

Specialisté - 79. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Specialisté pátrají po nebezpečném žháři, který zavraždil jednoho z hasičů. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Specialisté pátrají po nebezpečném žháři, který zavraždil jednoho z hasičů. Stopy je zavedou přímo mezi členy hasičského záchranného sboru, kde musejí nejdřív rozplést složitou síť osobních vztahů. Kdo vraždil a proč?


Specialisté prohlížejí byt oběti. Je potřeba mít při každé domovní prohlídce nezúčastněnou osobu?
Ano, při každé domovní prohlídce trestní řád vyžaduje, aby byla přítomna nezúčastněná osoba tzn. osoba, která nemá spojitost s policií ani s podezřelým a která by potom mohla být soudem vyslechnuta, jak ten vyšetřovací úkon probíhal - jestli jsme tam něco nepodstrčili, nezatajili či nezničili, nebo zda netvrdíme něco, co není pravda. Může pak i potvrdit, jak se choval třeba podezřelý, který také má právo být přítomen u domovní prohlídky, anebo svoji účast odmítnout. Sehnat takovou osobu ale v poslední době bývá i docela oříšek. Můžeme proto požádat třeba městskou (obecní) policii, aby nám poslali strážníka, který s případem a osobami v něm zainteresovanými nemá nic společného. On není příslušník, ani zaměstnanec Policie ČR, a navíc je to bezpochyby člověk, který má čistý rejstřík a měl by tedy být osoba důvěryhodná. Narážíme na to, že se sousedé bojí domovní prohlídky zúčastnit ze strachu z nějaké pozdější odvety od podezřelého. Potíž také nastává, když jedinou ochotnou osobou je vyhlášená místní „drbna“, která se chce dozvědět, jak to v bytě podezřelého vypadá a co se vyšetřuje, aby měla téma pro „zasvěcené“ diskuse na nejbližší týdny

Lukáš Panenka šel pro člověka do hořící budovy. Neměl spíš počkat na hasiče?
Záleží na situaci a jaké má dovednosti a schopnosti. Neuvážené (přehnané) hrdinství je ovšem nebezpečné jak pro zachraňovaného, tak pro zachránce. Hasiči (zejména v Praze) mají krátké dojezdové časy, skvělý výcvik a dobré vybavení, takže záleží, v jakém to bylo momentu a jestli to ještě v takové situaci bylo vůbec rozumné.

Útočník s ohněm v ruce přikazuje Specialistům, ať jeho bratrovi sundají z rukou pouta. Jak by se kriminalisté zachovali v reálné situaci?
Takticky. Sundání pout by nemuselo tak vadit. Já jsem proti tomu, když ve filmových kriminálkách policisté na výzvu zločince ochotně odhazují zbraně. Pokud jde ale jen o pouta, tak z taktických důvodů, jako projev jakési dobré vůle, by se dalo pachateli vyhovět.

Zuzana Májová dala vzorek vody na expertízu. Jaká je běžná čekací doba, než se vzorek vyhodnotí a dostane ke kriminalistům?
Naši chemici a biologové mají čím dál lepší vybavení, takže někdy jsou výsledky k dispozici i během pár minut. Na rozdíl od výsledků z pitvy (toxikologie, histologie, DNA), u kterých jsou technologicky dané procesy, které někdy trvají řádově desítky hodin či dnů. Základní úkony, když expert ví, co má hledat, v závažných případech většinou bývají rychle. Úroveň a kvalita vybavení jde dopředu a policie je slušně vybavená.

Opravdu dokáží koroneři určit přesnou příčinu smrti?
Koroner má při práci na místě úmrtí poněkud omezené možnosti - nemá k dispozici nástroje a přístroje jako soudní znalec při pitvě. Avšak mezi koronery působí také soudní znalci, kteří mají dlouholeté zkušenosti ze soudního lékařství, takže mnohdy dokáží na místě činu skoro divy. Rozhodující jsou ale závěry soudní pitvy. Tu (na rozdíl od mnoha zahraničních i českých seriálů a detektivek) provádí vždy dva soudní znalci, kteří nikdy nejsou ve služebním poměru příslušníka Policie České republiky a působí na ústavech či odděleních soudního lékařství. Trestní řád také stanoví, že k prohlídce a pitvě mrtvoly nesmí být přibrán jako znalec ten lékař, který zemřelého ošetřoval pro nemoc, která smrti bezprostředně předcházela.

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!

 


Jiří Hána o natáčení ve Specialistech: Byl jsem hozen do vody a musel se naučit plavat. Jak vypadal jeho první den?