OČIMA EXPERTA: S policií není dobré si zahrávat, prochází pravidelným výcvikem!

Aktualizováno 15.05.2019

Specialisté - 75. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Manželé Dudovi nahlásí, že se pohřešuje jejich dcera Saša Dudová a jejich roční vnuk. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Manželé Dudovi nahlásí, že se pohřešuje jejich dcera Saša Dudová a jejich roční vnuk. A protože zde existuje podezření na závažný trestní čin, jsou přivoláni také Specialisté. V bytě objeví velké množství krve, která patří Dudové. Hlavním podezřelým je otec malého a bývalý přítel Saši Mirek Gregor, který s ní měl spory kvůli výši alimentů. Gregor přizná, že u Dudové byl, ale neotevřela mu. Další den ráno je v městském parku nalezen syn Dudové Leoš…

Jak se postupuje v případě, když někdo nahlásí, že pohřešuje příbuzného?
Policie má svůj interní pokyn policejního prezidenta, který dopodrobna stanoví povinnosti policistů při pátrání po osobách a věcech. Za pohřešovanou osobu se považuje zejména osoba, k níž bylo učiněno oznámení o pohřešování, není známo místo jejího pobytu a není osobou podezřelou ze spáchání trestného činu; naopak se lze důvodně domnívat, že je ohrožen její život nebo zdraví, svěřenec školského zařízení pro výkon ústavní výchovy a preventivně výchovné péče, který má soudem nařízenou ústavní výchovu a školským zařízením bylo učiněno oznámení o jeho útěku atp. Nelze tedy tímto způsobem „pátrat“ po nevěrném partnerovi či partnerce nebo po spolužákovi, kterého chci pozvat na třídní sraz po letech! Pokud mám důvodné podezření, že se můj příbuzný, kolega, soused atp. stal obětí trestného činu nebo se někde vážně zranil a leží kdesi v bezvědomí, zajdu na nejbližší policejní služebnu, učiním oznámení a budu vyslechnut do protokolu. Ideální je, když policistům poskytnu nějakou co nejaktuálnější fotografii pohřešovaného a popis, co asi tak mohl mít posledně na sobě. Dobré je sdělit veškeré podrobnosti typu oblíbená místa, která pohřešovaná osoba ráda navštěvovala, kde dříve bydlela, pracovala či trávila svůj volný čas či realizovala své záliby. Důležité jsou adresy nejbližších příbuzných pohřešovaného apod. Zejména u dětí, seniorů nebo osob s psychickým onemocněním se stává, že podvědomě směřují na místa, která je v minulosti zaujala, ke kterým měli hlubší vztah, kde jim bylo dobře. Policista, který přijal oznámení o pohřešování, pak neprodleně pomocí naší počítačové sítě vyhlásí pátrání po pohřešovaném.
Zvlášť intenzivně se pak pátrá v případě, že policie vyhlásí pátrání po „dítěti v ohrožení“ – tedy když je pohřešovaným osoba mladší 15 let, která se vzhledem ke svému věku může stát obětí nešťastné náhody, postrádá přístup k životu potřebným lékům, je prokazatelně fyzicky či psychicky handicapovaná nebo se stala obětí únosu.

Zdroj: TV Nova

Strouhal přenechá policejní auto Panenkovi a veze se na služebnu s předvolaným k výslechu. Je to přípustné?
V tom, že někdo policistu ve službě vezme do auta problém není. Nastat by mohl, kdyby policista vozidlo předvolaného řídil - na takové případy se nevztahuje policistovo pojištění atd. Když nám vydáte vozidlo, tak je obvyklé, že pro ně přijede odtahová služba, ne že do vozidla nasedne policista a odjede s ním. Jízda policisty ve vozidle podezřelého k výslechu samozřejmě není běžné jednání, ale ponechme tvůrcům seriálu jejich uměleckou svobodu.


Strouhal vynadá vyšetřovatelům, že otec oběti vystoupil v médiích. Nejsou média naopak dobrou pomocí v případě pohřešování?
Média ve spoustě případů velice významně pomohla a díky spolupráci s jejich diváky, čtenáři či posluchači se podařilo vypátrat spoustu pachatelů, zjistit totožnost důležitých svědků a objasnit některé nejasnosti. Těžko může policie někomu zakazovat hovořit s médii o svém pohřešovaném blízkém člověku; požadujeme zachování mlčenlivosti jen o takových záležitostech, které by mohly napomáhat pachatelům při útěku či ničení stop jejich zločinů.


V dodávce najdou technici umytou krev. Jak dlouho po umytí jsou schopni najít stopy?
Záleží, co bylo použito k čištění vozidla. Schopnosti expertů na chemii, biologii a další forenzní vědy jdou stále dopředu, takže se nedají stanovit nějaká časová kritéria. Významná je kvalita provedení stěrů - zajištění stop, následně kvalita přístrojového vybavení speciálních laboratoří Kriminalistického ústavu Praha nebo odborů kriminalistické techniky a expertiz krajských ředitelství policie a schopnosti jejich expertů, kteří stopy zkoumají.


Specialisté často dohánějí zločince. Prochází policisté pravidelným výcvikem?
Ano, neustále: každoročně absolvují střelecké prověrky, několikrát ročně prochází výcvikem ve střelbě, taktice provádění služebních zákroků, použití mírnějších prostředků (nasazování pout, použití tonfy, taserů, teleskopických obušků a podobně), někteří i v řízení motorových vozidel v náročných situacích apod. Dosažené výsledky jsou pečlivě evidovány a kontrolovány. Neexistuje, že by policista, který neprošel předepsaným výcvikem s brokovnicí nebo samopalem, s těmito zbraněmi chodil po ulici. Fyzické testy policistů jsou velmi podobné těm, kterými procházejí uchazeči o místo u policie.


Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!
 


Ztracené dítě a mrtvola v kontejneru: Specialisté budou řešit hodně zamotaný případ!