OČIMA EXPERTA: Mezi vrahy bezdomovců jsou většinou jen zbabělci!

Aktualizováno 05.05.2019

Specialisté - 74. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

V parku je nalezen zavražděný bezdomovec. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

V městském parku je nalezen zavražděný bezdomovec Franta Koval, který se živil převážně sběrem prázdných lahví. Jarda Čermák se shodou náhod dostane do bezdomovecké komunity, kde v utajení provádí vyšetřování. Navíc Specialisté objeví, že Koval měl v osobních věcech schovaný velký obnos peněz.

Major Strouhal nabádá Zuzanu Kajnarovou pod falešnou záminkou, aby otevřela dveře klíčem, který se našel u oběti. Je takový postup možný?

Samozřejmě není, ale občas se najdou tací policisté, kteří se snaží balancovat na hraně zákona s tím, že je takový úkon v zájmu spravedlnosti. Pokud ale jsou přistiženi a „dopadeni“, jsou samozřejmě přísně potrestáni. V krimiseriálech je to ale považováno za jakýsi příznak „akčnosti“ detektiva porušovat předpisy.

Může policista odhodit zbraň na žádost útočníka?


Nelíbí se mi, že ve filmech a kriminálkách policisté na můj vkus až velice ochotně „skládají zbraně“: jakmile nějaký útočník (únosce či terorista) zavelí policistovi „odhoď zbraň“, on ji odhodí. Naši policisté ale v takových případech neodhazují zbraně, protože když budete držet jinému u krku ostrý nůž či břitvu, budete vyhrožovat jejím použitím a vyzvete policistu, ať odhodí zbraň, tak když to udělá, máte najednou k dispozici jeho nabitou střelnou zbraň a zastřelíte je pak oba, případně i další osoby či sebe. Takže v takovéto krizové situaci přichází na řadu vyjednávání a případně použití zbraně vůči útočníkovi. Takticky postupující a přemýšlející policista svoji služební zbraň neodhazuje.

Zdroj: TV Nova

Do jaké doby je schopna být zásahovka na místě činu?


Zásahové jednotky nemají stanoveny nějaké dojezdové časy jako třeba zdravotní záchranná služba. Policie má k dispozici tzv. prvosledové hlídky ¬– policisté vykonávající běžnou hlídkovou službu jsou speciálně vycvičeni a vybaveni kvalitnější balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi (útočnými puškami, brokovnicemi, samopaly), takže mohou provést zákrok, popř. zajistí situaci do příjezdu zásahové jednotky krajského ředitelství policie nebo dokonce Útvar rychlého nasazení. Všichni jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu.
Prvosledovou hlídku vysílá na místo operační důstojník, o nasazení zásahové jednotky rozhoduje krajský ředitel nebo jím zmocněný náměstek, o vyslání ÚRNy rozhoduje policejní prezident se souhlasem ministra vnitra.

Jaká jsou opatření, když je nasazen policista v utajení?


Umělci a filmaři se do takových akcí pouštějí často až bezhlavě, ale ve skutečnosti jsou trestním řádem dána striktní pravidla: musí být vedeno trestní řízení pro zločin, na který zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně osm let, pro trestný čin spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny nebo další vyjmenované trestné činy. Agentem je jen a pouze příslušník Policie České republiky nebo Generální inspekce bezpečnostních sborů (takže osoba s „čistým“ trestním rejstříkem), který si nemůže dělat, co se mu zlíbí, ale je řízen příslušným policejním orgánem. Nasazení agenta povoluje na předem stanovenou dobu soudce vrchního soudu na návrh státního zástupce vrchního státního zastupitelství. Státní zástupce je povinen od příslušného policejního orgánu vyžadovat údaje potřebné pro posouzení, zda trvají důvody pro použití agenta a zda je jeho činnost v souladu se zákonem.

Vraždí se bezdomovci v dnešní době?


Občas k takovému neštěstí dojde. Kdy se najde lidská hyena, která zaútočí na tyto slabší zranitelnější lidi, kteří jsou často permanentně pod vlivem alkoholu, handicapovaní nebo nemocní. Jsou tací jedinci, kteří jsou schopni si na bezdomovcích vybíjet svoji agresi, někteří si dokonce pořizují i nahrávky svého jednání. Když útočí, tak jsou to „hrdinové“, ale u výslechu v postavení obviněného jsou pak často zbabělci, kteří se snaží vylhat nějaké argumenty či vysvětlení jak se „jen bránili“ a nejsou schopni se postavit čelem k následkům svého činu. Naštěstí jsou to jen ojedinělé excesy, ale už jsme se s tím želbohu také setkali.

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!


Roztržky v kabině i u Specialistů. Po odchodu Zuzany se vyšetřování smrti fotbalového agenta pořádně vyostří!