OČIMA EXPERTA: Nájemné vraždy? Divoký západ už je za námi! tvrdí policejní expert

Aktualizováno 01.05.2019

Specialisté - 73. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Karel Holý je unesen, rodina obdrží video, kde je pohřbíván zaživa. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Před očima Erika Holého je unesen jeho otec, úspěšný poskytovatel půjček a úvěrů Karel Holý. Rodina obdrží dopis, ve kterém únosci požadují výkupné milion euro. V následném videu je vidět Karel Holý, kterého únosci pohřbívají zaživa. Pokud rodina nedoručí peníze včas na určené místo, Karel Holý se v rakvi udusí. Specialistům pod vedením nového šéfa Strouhala tak zbývá k vyřešení případu a záchraně podnikatele sotva šest hodin. Závod s časem začíná.

 

 Jarda Čermák říká, že pokud s ním podezřelý nepůjde dobrovolně na policejní stanici, tak řekne Lukáši Panenkovi a bude ho to bolet. Může si takové jednání policista vůbec dovolit?
Má právo ho předvést, ale vyhrožování bolestí by mu v dnešní době neprošlo. Předvolaný by si určitě stěžoval a byl by v tomto případě úspěšný. Ale v tomto příběhu to asi myslel, že by mu museli nasadit pouta, což je po chvíli bolestivé, nebo něco obdobného. Lukáš by mu asi moc neublížil – ty jeho prsty v dlaze by asi bolely spíš jeho.


V jakém případě může policista použít střelnou zbraň?
To je to striktně dáno zákonem o policii – v § 56 nazvaném použití zbraně. Zde jsou vyjmenovány zákonné důvody k jejímu použití, povinnost použít výzvu …, a následují i povinnosti, které má po střelbě. Vězte, že každý policista použije zbraň až v tom nejzazším případě. Nejdříve se použijí donucovací prostředky ..., ale jsou situace, kdy je nutno použít hned střelnou zbraň.

Zdroj: TV Nova

Jsou nájemné vraždy u nás časté?
V 90. letech, kdy u nás začal takový Divoký Východ s mnohdy prapodivným podnikáním, vyřizováním účtů a zastrašováním, a kdy si zahraniční organizované gangy parcelovali naši zemičku, se to dělo celkem často. Dnes, když už je naštěstí celkem málo vražd a kolegové z mordpart jsou téměř stoprocentně úspěšní při jejich objasňování, si je každý zřejmě vědom toho, že se dají problémy řešit i jinak.

Nepřítel oběti schválně zdržuje vyšetřování. Má rakovinu v posledním stádiu, tudíž nemá co ztratit. Hrozí mu nějaký postih?
Určitě. Ohledy na to, jestli pachatel trestného činu je fatálně nemocný nebo není, se z pohledu trestního řízení moc v potaz neberou. Pokud soudní znalec nepodá posudek, že obviněný není schopen účasti na trestním řízení, postupuje se jako u zcela zdravého člověka. I ošetřující lékař se může mýlit a přeci nenecháme někoho, aby si libovolně páchal nezákonnosti jen proto, že mu někdo řekl, že asi brzy zemře.
Co se týče snahy umožnit pachateli nějaký náskok před orgány činnými v trestním řízení, soud může takové jednání „ocenit“ až čtyřmi lety pobytu za mřížemi - viz § 366 trestního zákoníku nazvaný Nadržování.

Pamatujete si nějaké případy nájemných vražd?
Určitě, ač bych na ně raději zapomněl. Já jsem měl tu čest pracovat v pražské mordpartě v 90. letech, kdy se na území hlavního města Prahy a celého Česka páchala spousta nájemných vražd a vedlo se nám celkem úspěšně. Ale pochopitelně to byla doba náročná a byly to případy hodně, hodně ošklivé. Dokonce jsem měl nějakou dobu pocit, že pro spousty mých spoluobčanů lidský život snad ztratil svoji hodnotu. Bylo to divoké období plné hororových zážitků a snad se už nikdy nevrátí.

 

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!


Roztržky v kabině i u Specialistů. Po odchodu Zuzany se vyšetřování smrti fotbalového agenta pořádně vyostří!