OČIMA EXPERTA: Jsme jiná mentalita, u nás se online nevraždí!

Aktualizováno 22.04.2019

Specialisté - 72. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Do centra volal už několikrát muž, který se představil jako Vilém a tvrdí, že má v úmyslu zabít několik lidí. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Vedoucí krizového centra požádá Čermáka o pomoc. Do centra volal už několikrát muž, který se představil jako Vilém a tvrdí, že má v úmyslu někoho zabít. Čermák s Vilémem mluví. Nejdříve to vypadá, že Vilém pouze vyhrožuje, ale záhy se ukáže, že je situace vážnější, než to vypadalo na začátku. Čermák povolává na pomoc Zuzanu a Lukáše a začíná boj s časem. Vilém je odhodlaný se mstít.

Zdroj: TV Nova

Zaměstnanec krizového centra říká Čermákovi, že tvrdil, že má vyjednavačský výcvik. Opravdu tento výcvik policisté podstupují?
Jsou policisté, kteří jsou proškoleni pro základní vyjednávání. Skuteční profesionální vyjednavači jsou ale řádně vycvičení specialisté – není totiž možné získat během pár dní školení nebo týdnu výcviku takové schopnosti a dovednosti. Ty se musí získat zkušenostmi, nedají se naučit pouhým studiem literatury.

 


Specialisté poměrně dlouho sledují podle telefonu pachatele, jak jede na kole do centra. Neměli by ho hned nejbližší hlídky zadržet?
V praxi bychom určitě vyslali co nejvíc hlídek z okolí, ať už typické policejní vozy nebo civilní. Jenže Specialisté v seriálu dělají všechno sami.

Zdroj: TV Nova

 
Neměl by s pachatelem telefonovat spíš policejní vyjednavač než Jaroslav Čermák?
Samozřejmě v realitě by byl neprodleně přivolán vyjednavač a po jeho příjezdu by to zcela určitě převzal a za spolupráce všech potřebných složek by probíhalo další pátrání a dopadení pachatele.


Už jste se setkal s tím, že by pachatel telefonoval s policií a u toho zabíjel?
Zaplať pánbůh ne! U nás se naštěstí (zatím?) nenašel takový šílenec, který by měl nějaké zvrácené potěšení z toho, že bude online referovat o tom, jak páchá nějaký závažný zločin. Snad i proto, že jsme jiná mentalita než v exotičtějších krajích. Zatím jsme byli takových tragédií ušetřeni a doufám, že ještě dlouho budeme.


Specialisté nechají u budoucí oběti útoku hlídku, a přesto ji pachatel nepozorovaně odvede. Není to velké pochybení?

Rozhodně je. Takové selhání, to by byl případ pro odbor vnitřní kontroly nebo Generální inspekci bezpečnostních sborů a po prošetření by asi policisty čekal trest za nesplnění základních povinností. Hlídka je tam od toho, aby splnila svůj účel. Trošku nemám rád, když seriály vzbuzují v našich spoluobčanech pocit, že každý policista je blbec, který je nedokáže ochránit. Skutečnost je jiná. Mí kolegové jsou skuteční profíci. Ale filmaři jsou umělci, a tak mají plné právo natáčet dramatické zápletky.


Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!

 

 


Roztržky v kabině i u Specialistů. Po odchodu Zuzany se vyšetřování smrti fotbalového agenta pořádně vyostří!