OČIMA EXPERTA: Policejní expert varuje. Ve svém oboru jsme dobří!

Aktualizováno 08.04.2019

Specialisté - 70. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Věra Sedlářová dostane otrávený dopis v reklamní zásilce s parfémem. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Věra Sedlářová dostane reklamní zásilku, ve které je otrávený parfém. Specialisté se nejdříve obávají, zda se nejedná o akci nějakého šílence, který otrávené dopisy rozesílá náhodným občanům, pak se však potvrdí, že cílem útoku byla pouze Sedlářová. Mezi podezřelými je problematický alkoholik Pešek, který pracuje v kurýrní firmě manželů Sedlářových. Věra s ním měla den před útokem konflikt a od té doby je Pešek nezvěstný. Podezřelým se postupem času stává i nevlastní syn Karel, který Věru nemá rád, jelikož kvůli ní jeho otec odešel od rodiny.

 

Zdroj: TV Nova

Pachatel po telefonu vyžaduje 7 milionů, jinak prý ublíží někomu z rodiny. Jak se v takovém případě postupuje?
Samozřejmě v první řadě se snažíme zjistit, kdo je pachatel, a pokud možno ho zadržet při převzetí peněz. Nechci z pochopitelných důvodů prozrazovat přesné postupy a ani debatovat o tom, jaké peníze vyděrač obdrží, ale uvědomte si, že nemůžeme ohrozit život kurýra či jiné předávající osoby. Nikdy nevíte, jak moc je pachatel znalý policejních postupů. Ovšem představy pachatelů, že opravdu dostanou 7 milionů a budou si jich pak beztrestně užívat, jsou samozřejmě mylné. Lidé jsou občas doslova zblblí ze seriálů a filmů a myslí si, že by v takovém případě mohli uspět a získat od státu či policie, takhle snadno výdělek. Chci upozornit, že ve svém oboru jsme dobří a tohle umíme.

 

Specialisté hledají pachatele podle toho, kdo vyzvedne balík s výkupným. Jenže stejných zásilek je několik a oni po každém chtějí, aby ji otevřel. Mají na to právo?
Při vyšetřování závažného zločinu je samozřejmě potřeba, aby občané byli vůči policii trochu vstřícnější. Pokud někdo spolupráci odmítne, pak se obracíme na státního zástupce nebo na soud, abychom získali povolení k otevření podezřelé pošty. Samozřejmě pro žádost o takové povolení musíme mít pádný a závažný důvod.

 

Když člověk předstírá pokus o vraždu na jeho osobu, přihlíží na to soud?
Možná se mu později podaří obměkčit soud nějakou srdceryvnou historkou, ale každopádně se jedná o křivé obvinění, i když neznámého pachatele, a kdo takovýmto způsobem tvrdí, že se stal obětí vražedného útoku, musí počítat s nějakou sankcí, respektive s trestem podle trestního zákoníku. Protože samozřejmě není možné uvádět justiční orgány v omyl a způsobovat zbytečné mrhání kapacitami policie, státního zastupitelství a soudu, jejichž činnost stojí daňové poplatníky nemalé částky.


Specialisté vezmou požadovaných 7 milionů od manžela oběti, dají do obálky a doufají, že nachytají pachatele. Je tento postup vůbec možný?
To samozřejmě nepřichází v úvahu. Není přece možné převzít od vydíraného tak velkou částku a doufat, že ji „ubráníme“ a později všechny peníze vydíranému vrátíme. V seriálu jste viděli, jak to také může dopadnout. Představa, že bychom si vzali vaše bankovky a předali je pachateli, je opravdu mylná. Více ale prozrazovat opravdu nebudu.

 

Specialisté při prohledávání bytu nemají rukavice. Není to chyba?
Ano, je. Už jen z hygienických důvodů jsou rukavice zapotřebí: jednak se policista může něčím infikovat či nakazit, jednak může sám přenášet nějaké bacily či viry. Profesionál vždy používá ochranné pomůcky – a to samozřejmě i z důvodu, aby nedocházelo ke zničení stop.

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!
 


Tým Specialistů čeká obrovská změna! Major Strouhal ji bude muset řešit už v příštím díle