OČIMA EXPERTA: Zbývá mu pár dní života a chce se pomstít svému vrahovi. Co na to soud?

Aktualizováno 14.02.2019

Specialisté - 62. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Oběť nahlásila svoji vraždu Specialistům. Ti se s její pomocí pokouší najít vraha. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Specialisté vyšetřují velmi neobvyklý případ vraždy, kterou ohlásila její oběť. Tomáš Jordán, který je spolumajitelem firmy na výrobu přístrojů pro nukleární medicínu Chem Medic, byl ve své laboratoři ozářen. Jedná se o tak veliké množství, že mu zbývá jen několik dní. Jelikož má ve svém životě nevyřešené vztahy a napáchal i pár chyb, místo do nemocnice míří rovnou za svými příbuznými a chce se pokusit vše napravit.

Zdroj: TV Nova

Jaroslav Čermák vkládá důkaz do igelitového pytlíku. Je to správný postup při zajišťování důkazů?
Záleží, o jaký předmět se jedná. Náš vnitřní předpis nám ukládá předměty a stopy, které se zasílají ke zkoumání, náležitě zabalit do odolného zvláště k tomu účelu určenému obalu a ochránit je tak před jakýmkoliv poškozením, druhotným znečištěním nebo zničením. Předměty a stopy obsahující nebo které jsou kontaminovány takovými biologickými činiteli, které by během přepravy ke zkoumání mohly ohrozit zdraví osob, se balí do vhodných neprodyšných obalů. Předměty a stopy musí být nezaměnitelně označeny a zabezpečeny před neautorizovanou manipulací. Pokud je ale zapotřebí zajistit předměty a stopy, které by mohly uložením do neprodyšného obalu zplesnivět, zkazit se apod., vkládají se do papírových krabic či papírových obalů. V seriálech se na vše používá pytlík, ale realita je značně jiná; používáme zdravý selský rozum.

Zdroj: TV Nova


Zuzana Májová vozí celý den oběť po příbuzných, aby mohla napravit své životní chyby. Není to mimo kompetence policisty?
Samozřejmě že to je nesmysl. Kriminalista je tu od toho, aby vyšetřoval, ne aby (byť i oběti) dělal taxíkáře. Asi to měl být nějaký projev soucitu, ale v realitě by měla Zuzana Májová problém tyto „černé“ jízdy, de facto hrazené daňovým poplatníkem, odůvodnit nadřízenému nebo kontrolnímu orgánu policie.

Zdroj: TV Nova

Oběť nechce své poslední dny strávit v nemocnici a Jaroslav Čermák řekne záchranářům, že to je v pořádku a do nemocnice nemusí.
Toto rozhodnutí rozhodně nepřísluší policistovi, protože pokud jde o lidské zdraví, tak má rozhodující slovo (naštěstí ještě pořád) ošetřující lékař. Policista může maximálně tak doprovodit poškozeného do nemocnice, vyžádat si lékařské zprávy, konzultovat některé aspekty případu s lékaři apod., ale určitě nemůže v sanitce rozhodnout, že je vše v pořádku a pána si přebírají.

Oběť vraždy chce najít svého vraha a pomstít se. Jak se posuzuje vražda, kdy vrahovi, a v tomto případě zároveň oběti, zbývá jen určitá doba života?
V tomto případě by se postupovalo zcela běžně, jako u každého jiného. Jen pokud by vrah během vyšetřování opravdu zemřel, tak by státní zástupce zastavil trestní stíhání, protože trestní řád stanoví, že trestní stíhání musí být zastaveno proti tomu, kdo zemřel nebo byl prohlášen za mrtvého.
Pokud ale pachatel žije, byť je vážně nemocen, stále se vyšetřuje. K zastavení trestního stíhání by došlo jen v případě, že by soudní znalci vydali posudek, že jeho těžká choroba TRVALE vylučuje jeho postavení před soud. Ale takové znalecké zkoumání trvá několik týdnů, ba i měsíců.

Zdroj: TV Nova

V jakých případech musí policista nosit svůj odznak?
Vždy, když je potřeba prokazovat svoji příslušnost ke Službě kriminální policie a vyšetřování Policie České republiky. To znamená, že když se policista chystá například provést služební zákrok, musí prokázat svoji příslušnost k policii, protože jinak by neměl ta oprávnění, která jakožto policista má: nemohl by nikoho zadržet jinak, než jako běžný občan. Policista bez odznaku nebo služebního průkazu nemůže nikoho legitimovat ani zatýkat. V praxi ale má policista u sebe průkaz nebo odznak skoro vždy. Nikdy totiž nevíme hodiny ani minuty, kdy nás nadřízený nebo nějaký případ povolá a my musíme vyrazit do terénu.

 

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!

 

 

OČIMA EXPERTA: Vražda z milosti není v ČR přípustná. Vraha čeká hodně krutý trest
OČIMA EXPERTA: Vražda z milosti není v ČR přípustná. Vraha čeká hodně krutý trest

OČIMA EXPERTA: Zločinci mnohdy ani svým obhájcům neříkají pravdu! Ti se pak u soudu nestačí divit
OČIMA EXPERTA: Zločinci mnohdy ani svým obhájcům neříkají pravdu! Ti se pak u soudu nestačí divit

 


Roztržky v kabině i u Specialistů. Po odchodu Zuzany se vyšetřování smrti fotbalového agenta pořádně vyostří!