OČIMA EXPERTA: Zločinci mnohdy ani svým obhájcům neříkají pravdu! Ti se pak u soudu nestačí divit

Aktualizováno 03.01.2019

Specialisté - 60. díl - Duel - eye
Zdroj: TV Nova

Specialisté přijíždějí k brutální vraždě staršího muže, který byl zabit na noční procházce se psem. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů. Uspěli by v reálném světě?

Přehrát poslední díl

Tak brutální vraždu Specialisté dlouho neviděli. Starší muž byl zabit na noční procházce se psem. Podezřelým je agresivní a arogantní syn majitele tiskárny Vladimír Hodr, který zastrašuje své sousedy a má pocit, že s dobrým právníkem se mu nemůže nic stát. Specialisté jsou přesvědčení, že Hodr vraždu spáchal, ale bohužel se jim ho nedaří kvůli Jirákovým právnickým kličkám dostat do vazby. Vrcholem všeho je, když Hodr unese Vondráčkovu dceru Lenku, aby ho mohl vydírat.

Zdroj: TV Nova

Pavel Vondráček říká, že zavolá státní zástupkyni, aby podala u soudu žádost o příkaz k domovní prohlídce. Jak dlouho celý proces trvá?
Většinou je to otázka hodin, neboť nejen Policie ČR, ale i státní zastupitelství mají nonstop služby. Hodně ale záleží na tom, jak moc je zaneprázdněný příslušný službu konající soudce. Buď řeší předchozí žádosti státních zástupců či policejních orgánů nebo má vazební zasedání, ve kterém rozhoduje o návrzích na vzetí do vazby, které dostal dříve, případně má hlavní líčení, a tak musíme počkat. Pokud se ovšem jedná o nějaký zvlášť závažný případ, tak se i soudy snaží vyjít vstříc přednostně. Jsou ale také causy, kdy čekáme i pár dní.

Zdroj: TV Nova

Očitá svědkyně odvolá ze strachu svoji výpověď a díky tomu podezřelého pustí. Už se vám stalo, že jste kvůli zrušení klíčové odpovědi nemohli dopadnout pachatele?
Mně konkrétně se to naštěstí nikdy nestalo. Vždy totiž máme ještě nějaký důkaz v záloze; případ snad nikdy nestojí pouze na jedné výpovědi. Stává se však stále častěji, že i klíčový svědek se nechá zastrašit (či zkorumpovat??) a změní výpověď. Poté nastává situace, kdy musíme využít jiné důkazy nebo řetězec nepřímých důkazů.

Zdroj: TV Nova

Bude únos rodinného příslušníka Specialisty potrestán přísněji, než u běžného občana?
Pachatel se dopustil trestného činu Zbavení osobní svobody se sazbou dvě léta až osm let, Vydírání se stejnou sazbou, a navíc bude zajisté stíhán pro trestný čin podle § 325 trestního zákoníku Násilí proti úřední osobě se sazbou až čtyři roky a pravděpodobně i pro trestný čin podle § 326 Vyhrožování s cílem působit na úřední osobu.

Zdroj: TV Nova

Zná obhájce pravdu o činu svého klienta?
To je spíš otázka na advokáta. Já jen mohu potvrdit, že za ty skoro tři desítky let, co působím ve vyšetřování nikdy žádný advokát neprozradil, co se dozvěděl od svého klienta a my to neměli vědět. Vztah mezi obhájcem a jeho klientem je tabu. Od některých mých známých, kteří působí jako obhájci (v případech, které jsem ale nevyšetřoval) jsem však párkrát zaslechl historky, jak se jim nejednou stalo, že věřili svému klientovi, který (tak jako jeden v poslední době hodně medializovaný obviněný) je neustále přesvědčoval, že jejich stíhání je komplot, policejní provokace, kampaň, účelovka a kdovíco nezákonného vůči nim, ale pak u soudu se nestačili sami divit, co všechno jejich „nevinným“ klientům bylo prokázáno a byli za to odsouzeni.

Zdroj: TV Nova

Specialisté často dohánějí zločince. Prochází policisté pravidelným výcvikem?
Určitě, každoročně absolvují střelecké prověrky, několikrát ročně prochází výcvikem ve střelbě, taktice provádění služebních zákroků, použití mírnějších prostředků (nasazování pout, použití tonfy, taserů, teleskopických obušků a podobně), někteří i v řízení motorových vozidel v náročných situacích apod. Vše je pečlivě evidováno a kontrolováno. Neexistuje, že by policista, který neprošel předepsaným výcvikem s brokovnicí nebo samopalem, s těmito zbraněmi chodil po ulici. Fyzické testy policistů jsou velmi podobné těm, kterými procházejí uchazeči o místo u policie.

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!

Vyhrajte roli v seriálu Specialisté po boku svých hrdinů! Už nyní můžete soutěžit na stránce Já, Specialista.

TATI, POMOZ MI! Majora Vondráčka čeká hned po ránu zoufalý telefonát. VIDEO
TATI, POMOZ MI! Majora Vondráčka čeká hned po ránu zoufalý telefonát. VIDEO

Jindřicha Valšíka z Ordinace někdo brutálně zavraždil na procházce se psem! VIDEO
Jindřicha Valšíka z Ordinace někdo brutálně zavraždil na procházce se psem! VIDEO

VIDEO: Lenka Vondráčková v ohrožení života! Pro Specialisty začíná boj s časem
VIDEO: Lenka Vondráčková v ohrožení života! Pro Specialisty začíná boj s časem


Jiří Hána o natáčení ve Specialistech: Byl jsem hozen do vody a musel se naučit plavat. Jak vypadal jeho první den?