OČIMA EXPERTA: Jsme bezpečná země inteligentních a kulturních lidí, rasové útoky tu nemají místo! Policejní specialista promluvil o kriminalitě

Aktualizováno 08.11.2018

Specialisté - 52. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Autodopravce Staněk je zavražděn a kamion s nákladem ukraden. Pátrání zavede Specialisty do kulturně a jazykově komplikovaného prostředí vietnamské komunity. Zeptali jsme se Jaromíra Badina, vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a bývalého vyšetřovatele vražd, jak by zhodnotil jejich vyšetřovací postupy. Co myslíte, prošli by?

Přehrát poslední díl

Řidič kamionu a spoluvlastník autodopravy Šimon Staněk je nalezen zavražděný a jeho kamion s nákladem zmizel. Obsah kamionu byl určen vietnamským obchodníkům a Specialisté musejí podstoupit jazykově i kulturně nelehké pátrání v této komunitě. Vše se navíc zamotá ve chvíli, kdy je unesena mladá Vietnamka Li…

V asijském obchodě nikdo nechce se Specialisty mluvit a tvrdí, že neumí česky. Může se to otočit proti nim jako maření vyšetřování, nebo na to mají právo?
Jednou ze zásad našeho trestního řízení je, že orgány činné v trestním řízení vedou řízení a vyhotovují svá rozhodnutí v českém jazyce. Každý, kdo prohlásí, že neovládá český jazyk, je oprávněn používat před orgány činnými v trestním řízení svého mateřského jazyka nebo jazyka, o kterém uvede, že ho ovládá. V některých zemích je to ale jinak, pokud umíte jen česky, tak se nedomluvíte. Policejní orgán s vámi mluví třeba německy nebo anglicky a ve stejném jazyce vám dají i podepsat protokoly. Vůbec je nezajímá, že jejich jazykem nehovoříte. U nás je to jinak, my pečlivě dbáme na to, aby nedošlo k jakýmkoliv nejasnostem, takže tlumočník vám vše přetlumočí.

Zdroj: TV Nova

Majitel asijského obchodu pozve Specialisty na rodinnou večeři, kde budou slavit svátek mrtvých. Specialisté pozvání přijmou. Neměli by spíš s podezřelými udržovat čistě pracovní vztah?
Určitě. Měli by být naprosto nestranní. Kdyby se jednalo o poškozené, tak by se to snad ještě dalo považovat jako snaha o navázání kontaktu, kdy se počítá s tím, že například matka oběti v prostředí svého domova toho řekne víc, než na policejní služebně, kde ve výslechové místnosti bude mít stále na paměti, že je na úřadu a že se jedná o výslech. Ale že bychom chodili k podezřelým, to ne. Takový postup by pak právem prošetřovaly naše kontrolní orgány jako podezření z korupce nebo přinejmenším neetického jednání.

 

Zdroj: TV Nova

Specialisté později zjistí, že jejich policejní tlumočník je šéf pašerácké organizace. Situace, kdy policista je součástí zločinu, už nejsou nijak překvapivé. Setkal jste se někdy s takovým případem vy sám?
U policie pracují pouze překladatelé, kteří provádějí překládání písemností. K vyšetřovacím úkonům přibíráme zejména soudní tlumočníky (jsou jmenováni ministrem spravedlnosti nebo předsedou krajského soudu a jsou uvedeni v seznamu tlumočníků – „mají razítko“) nebo můžeme osobu náležitě znalou cizího jazyka přibrat k případu ad hoc. Nesouhlasím s vámi, že případy, kdy se policista nechá zlákat na dráhu zločinu, nejsou nijak překvapivé – vždy to slušného občana a opravdového policistu zaskočí, když se ve stádu objeví prašivá ovce. Taková se ale objeví občas i mezi dalšími profesemi. Tedy i tlumočníky. Jako vyšetřovatel jsem pečlivě posuzoval a zjišťoval nakolik je tlumočník pro nás exotického jazyka loajální a nestranný ve smyslu našich zákonů. Jinak pokud se tlumočník etice své profese zpronevěří, dopouští se trestného činu podle ustanovení § 347 trestního zákoníku – křivé tlumočení – se „sazbou“ až deset let odnětí svobody.

Zdroj: TV Nova

Do továrny, kde jsou pašeráci, vtrhne Panenka s Vondráčkem, aby všechny zatkli. Neměli by mít posily?
smích Rozhodně ano. Samozřejmě je naprosto neprofesionální vtrhnout bezhlavě někam, kde to ani neznáte. A je to navíc neobyčejně nebezpečné a v rozporu se všemi policejními taktikami.

Je barva pleti častým motivem vraždy?
V České republice naštěstí ne. Rasové vraždy se u nás naštěstí nedějí. Koncem devadesátých let minulého století jsem se zúčastnil vyšetřování případu vraždy, kdy byl černošský student zavražděn osobou hlásící se k pravicovému extremismu. Nebyla to však dle mého názoru naplánovaná vražda, ale tragické vyvrcholení nesmyslného chování a zvrácených předsudků.
Naštěstí jsme bezpečná země inteligentních a kulturních lidí, kde rasové vraždy nemají své místo, ani tradici a jsou justicí tvrdě a spravedlivě trestány.

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí od 20:20 na Nově!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

OČIMA EXPERTA: Vždy je lepší, když je s vámi u soudu právník. Policejní specialista prozradil proč
OČIMA EXPERTA: Vždy je lepší, když je s vámi u soudu právník. Policejní specialista prozradil proč

OČIMA EXPERTA: Jaký režim panuje v márnicích? K mrtvému tělu se jen tak někdo nedostane!
OČIMA EXPERTA: Jaký režim panuje v márnicích? K mrtvému tělu se jen tak někdo nedostane!


Z toho mrazí! Kapitánku Májovou v noci přepadl záhadný muž v kukle!