OČIMA EXPERTA: Vždy je lepší, když je s vámi u soudu právník. Policejní specialista prozradil proč

Aktualizováno 19.10.2018

Specialisté - 51. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Osmnáctiletý mladík se zabil po nelegálních automobilových závodech, jelikož mu někdo úmyslně poškodil brzdy. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd, Jaromíra Badina, jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Osmnáctiletý mladík Tony Bachman se zabije po nelegálních automobilových závodech. Specialisté následně zjišťují, že někdo záměrně poškodil na autě brzdy. Mezi podezřelými jsou hlavně Tonyho spolužáci na středním odborném učilišti, automechanici, kteří jsou ze servisu, kam chodil Tony na praxi, a také jeho učitel René Šnajdr.

Zdroj: TV Nova

Bývalá kolegyně Monika Švarcová pátrá na vlastní pěst po vrahovi, protože je do případu zapleten její přítel. Neměla by být mimo službu kvůli vazbě s podezřelým?
Rozhodně. Pakliže je v případu podezření na určitou podjatost, tak je to takové počínání (byť možná lidsky pochopitelné) výrazem policejní neprofesionality. Když máme k nějakému případu osobní vztah, tak to svým kolegům neprodleně sdělujeme a snažíme se nepoškodit vyšetřování, protože pak by při hlavním líčení mohla spousta důkazů přijít vniveč právě proto, že se k nim při vyšetřování dostal podjatý člověk.

Zdroj: TV Nova

Specialista Čermák si jde pro jednoho z podezřelých s vysokým a robustním kolegou. Je to běžný postup? Podezřelý je zjevně student, mladý kluk…
Záleží na zvolené taktice policisty, jestli se cítí být takticky a fyzicky na služební zákrok připraven, nebo jestli si zažádá o posily. Těžko bychom mohli Čermákovi vytýkat, že si vzal s sebou statnějšího kolegu nebo dokonce dva další kolegy. Nevíme, čeho se obával - protože i když je to student, klidně může mít černý pásek v karate nebo podobné dovednosti.

Zdroj: TV Nova

Specialisté chodí za podezřelým opakovaně do domu se vyptávat. Může vyslýchanému dojít trpělivost a říct dost?
Policejní orgán má právo, aby mu byly zodpovězeny veškeré otázky. Pakliže by se ale prokázalo, že policista vás chce prudit nebo obtěžovat tím, že se vás dnes zeptá na jednu otázku, zítra v šest ráno na druhou a další den v noci na třetí, tak to by asi mohlo být považováno za šikanózní postup. Ale nevím o tom, že by se někdy někdo z mých kolegů pokusil o něco takového. To je spíš jen v seriálu poručíka Columba.

 


 

Jaroslav Čermák říká po přiznání pachatelce „Najděte si dobrého právníka“. Říká se to ve skutečnosti? Tím pádem by policista měl zájem o to, aby vrah dostal co nejnižší trest.
Záleží, jak to myslel - jestli to měla být taková malá pohrůžka ve smyslu, že se cítí být „pevný v kramflecích“ a má neotřesitelné důkazy, nebo jestli je to jakýsi výraz soucitu. V každém případě u nás není zas takový rozdíl mezi začínajícím a renomovaným právníkem; rozsudky jsou celkem srovnatelné. Každý právník, který má potřebnou advokátní zkoušku (minimálně po třech letech koncipientování v advokátní kanceláři) a je členem České advokátní komory, je dost velký profesionál na to, aby poskytl dobré služby. Samozřejmě jako v každé profesi, tak i mezi advokáty jsou tací, kteří by svoji profesi mohli vykonávat lépe a svědomitěji.
Naprosto svéprávný člověk, který není stíhán vazebně a pro trestný čin s trestní sazbou menší jak 5 let, nemusí mít obhájce - nejedná se o nutnou obhajobu podle trestního řádu. Avšak s ohledem na to, co se občas u soudu odehrává, když si zdánlivě geniální obhajobou spíš uškodí, než pomůže, doporučuji každému, aby se u hlavního líčení nechal obhajovat advokátem a dbal jeho rad.

Zdroj: TV Nova


Proč někoho vyslýchají ve výslechové místnosti, přičemž je celá výpověď zaznamenávána, a někoho jenom mimo místnost?

Je ideální, když existuje videozáznam výpovědi doznávajícího se pachatele, který pak např. vyvrátí jeho pozdější tvrzení, že si doznání kriminalisté vymysleli. Nebo když má vyšetřovatel pocit, že se z výpovědi svědka nepřerušované protokolací může dozvědět něco hodně důležitého, co by mohlo pomoci dopadnout pachatele rychleji. Není to však bezpodmínečně nutné dokumentovat průběh každého výslechu záznamovou technikou. V případě, že kriminalista vyžaduje pouze banální informace, není někdy nutné výpověď vyslýchaného (my říkáme „vytěžovaného“) zaznamenávat. Ušetří se tak spousta času svědků, není potřeba cestovat na služebnu apod.

Zdroj: TV Nova

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově.


ČTĚTE TAKÉ:

OČIMA EXPERTA: Jaký režim panuje v márnicích? K mrtvému tělu se jen tak někdo nedostane!
OČIMA EXPERTA: Jaký režim panuje v márnicích? K mrtvému tělu se jen tak někdo nedostane!

OČIMA EXPERTA: Lukáš Panenka v utajení? To by neprošlo
OČIMA EXPERTA: Lukáš Panenka v utajení? To by neprošlo


Z toho mrazí! Kapitánku Májovou v noci přepadl záhadný muž v kukle!