OČIMA EXPERTA: Jaký režim panuje v márnicích? K mrtvému tělu se jen tak někdo nedostane!

Aktualizováno 19.10.2018

Specialisté - 50. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

V noci je přivezeno do márnice soudního lékařství mrtvé tělo, které ale do rána zmizí. Specialisté se domnívají, že byl muž zavražděn a někdo se snaží zničit důkazy. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd, Jaromíra Badina, jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů. Uspěli by v reálném světě?

Do Ústavu soudního lékařství je v noci přivezeno mrtvé tělo podnikatele Romana Bedrny. Do rána je ovšem jeho lehátko prázdné. Specialisté mají podezření, že byl zadlužený podnikatel zavražděn a vrah se snaží zlikvidovat důkaz. Jenže v noci zavolá na kriminálku vyděšená manželka s tím, že v noci viděla svého mrtvého muže se houpat na houpačce v zahradě…

Zdroj: TV Nova

Zuzana Májová se nemůže dozvonit na manželku zavražděného, a tak vejde do domu sama. Je to možné? Mohla by si majitelka domu si stěžovat kvůli vniknutí na soukromý pozemek?
Stěžovat by si v podstatě mohla, ale záleží na tom, jak moc by byla policistka přesvědčena o tom, že se třeba v domě mohlo něco tragického stát nebo dít. Mohla být přesvědčena, že majitelka domu je v nebezpečí života, nebo se mohla pokusit o sebevraždu vzhledem k nešťastné události, která se stala jejímu manželovi. Určitě by policistka neměla hned rozbíjet drahé bytelné vstupní dveře či zabezpečení domu, ale měla by se spíš podívat, jestli tam není někde otevřené okno, případně zda nelze dění v domě zjistit pouhým nahlédnutím dovnitř. Policista může vstoupit na soukromý pozemek pouze pokud je to nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti, a nebo s příkazem k provedení domovní prohlídky.

 

Lékař na místě činu určil, že je muž mrtvý. Ten se ale později probral. Setkal jste se s takovým případem?
S tím jsem se naštěstí nikdy nesetkal. Lékařům ze záchranné zdravotní služby ani koronerům se za posledních třicet let (co já si pamatuji) takový omyl nestal. Je to možná i tím, že my často celkem dlouho čekáme, než vůbec lékař přijede, protože i koroneři toho mají občas hodně. Takže když ohledávají mrtvolu, už je vystydlá a podle tělesné teploty a ostatních jevů se dá bezpečně stanovit, že nastal exitus. Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování ve své sedmé části dopodrobna upravuje nakládání s tělem zemřelého a postup při úmrtí a pitvě. Jsem přesvědčen, že u nás v této oblasti působí takoví profíci, že se nestane, že by označili člověka za mrtvého a on byl jen v hlubokém bezvědomí.

Zdroj: TV Nova

Jak se postupuje v případě, když z márnice soudního lékařství zmizí mrtvola?
Podle mého názoru jsou márnice natolik zabezpečeny, že tohle by se v realitě stát nemohlo - aby se nebožtík zvedl a nepozorován toto zařízení opustil. Samozřejmě může nastat chyba lidského faktoru, že by tělo bylo odvezeno jinam nebo jinou pohřební službou, ale nevzpomínám si, že bychom někdy s kolegy řešili naprostou ztrátu nebožtíka. Věřte mi, že ve všech ústavech soudního lékařství je vše řádně pozamykané a funguje přísný režim, kdo může manipulovat s tělem apod.

 

Hrozí muži nějaký postih, když je označen za mrtvého, následně uteče a schovává se?
V podstatě ne, jelikož se žádného trestného činu nedopustil. Musí se také brát v potaz to, že člověk, kterému by se taková situace eventuálně stala, musí být v hrozném duševním rozpoložení. Je ale možné, že by se nějaký orgán pokusil v občansko-právním řízení vymáhat náklady škody vzniklé zbytečným pátráním a provedenými opatřeními.

Zdroj: TV Nova

Když se najde tělo a není jasná příčina smrti, volá se vždy policie?
Samozřejmě. Výjimkou jsou pouze úmrtí ve zdravotnických zařízeních, kde mohou lidé například podlehnout dlouhodobým nemocem a podobně. Zjistíte-li, že někdo ve vašem okolí právě zemřel, najdete-li zemřelého nebo část těla zemřelého člověka, vždy v souladu s výše uvedeným zákonem o zdravotnických službách volejte jednotné evropské číslo tísňového volání 112.


 

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!


NEPŘEHLÉDNĚTE:

OČIMA EXPERTA: Lukáš Panenka v utajení? To by neprošlo
OČIMA EXPERTA: Lukáš Panenka v utajení? To by neprošlo

OČIMA EXPERTA: V jakém případě nemusí vyslýchaný odpovídat? Důvodů je více
OČIMA EXPERTA: V jakém případě nemusí vyslýchaný odpovídat? Důvodů je více

 


Tým Specialistů čeká obrovská změna! Major Strouhal ji bude muset řešit už v příštím díle