OČIMA EXPERTA: V jakém případě nemusí vyslýchaný odpovídat? Důvodů je více

Aktualizováno 07.10.2018

Specialisté - 48. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Na svatbě je zavražděna nevěsta a Specialisté se opět vydali vrahovi po stopě. Zeptali jsme se Jaromíra Badina, vedoucího protidrogového oddělení pražské policie, aby zhodnotil jejich vyšetřovací postupy. Měli by šanci v reálném světě?

Přehrát poslední díl

Epizoda s názvem Tajemství nevěsty se odehrává na svatbě, na kterou byla pozvána za svědka i Specialistka Zuzana Májová. Krátce po obřadu ale nevěstu někdo zavraždil. Zuzana povolala své kolegy a při pátrání po vrahovi potkala několik svých bývalých spolužáků. Mezi nimi byl i její bývalý přítel. V průběhu vyšetřování na povrch vypluly staré křivdy a tak bylo čím dál jasnější, že vrahem je buď někdo ze spolužáků, nebo z jejich blízkých.

Zdroj: TV Nova

Specialisté vyslechnou všechny svědky, nechají hosty v hotelu a jedou domu. Neměli by místo činu i s podezřelými hlídat?
Lze předpokládat, že na místo činu byli povoláni i nějací další policisté, kteří nejsou na kameře vidět. Specialisté se jen účastní ohledání místa činu, sbírají a vyhodnocují získané stopy a informace a organizují pátrání po pachateli a související úkony, které provádí také další policisté. V reálném případě se samotné místo činu zabezpečí a je na ně zákaz vstupu. Porušení policejní pásky či pečetě je přestupkem, případně i trestným činem. Vždy se ale snažíme místo co nejdříve vyklidit, aby pokud možno nebyl narušen běžný provoz nebo jen minimálně.

Zdroj: TV Nova

Musí vyslýchaný vždy odpovídat, třeba i na citlivé otázky?
V případě jakéhokoliv výslechu je vyslýchaný policistou poučen, jaká má práva a co je jeho povinností. V postavení svědka má právo odmítnout vypovídat ten, kdo je příbuzný obviněného v pokolení přímém, jeho sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, partner a druh; stejně tak může odepřít vypovídat, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu, partneru nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní (aby svojí pravdivou výpovědí nemusel sám sebe obviňovat).


V případě, že by se policista ptal na nějaké intimní otázky a vyslýchaný by měl pocit, že to vůbec nesouvisí s vyšetřovaným případem, má právo se proti tomu ohradit, nebo chtít vysvětlit důvod, proč máte odpovědět i na takové otázky.

Zdroj: TV Nova

Jeden z hostů se pokusí Zuzanu Májovou znásilnit, ale Specialisté včas zasáhnou. Měli by pachatele udat za pokus o znásilnění, nebo tento incident může být zastíněn vyšetřováním vraždy?
To, že se incidentem okamžitě nezabývali, neznamená, že se případ nebude vyšetřovat. Bude to však provádět policejní útvar s věcnou a místní příslušností – tedy kriminalisté z územního odboru Policie ČR.

Zdroj: TV Nova

Jak dlouho může policie držet podezřelé v hotelu, čili místě vraždy?
V takovémto případě by šlo spíše o dohodu mezi účastníky svatby a policejním orgánem: snažíme se svědkům vysvětlit, že je zřejmě ještě budeme potřebovat, tak jestli by mohli setrvat v objektu. Přijeli přece na svatbu, předpokládali, že zůstanou přes noc a mají tedy volno, ač došlo k tragickému skonu novomanželky. Pokud by některý z nich byl důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu, je třeba požádat státního zástupce o souhlas s jeho zadržením a omezením na osobní svobodě. Ale to by putoval do policejní cely a nebyl by dál na zámku nebo v hotelu. Každopádně nemůžou být všichni účastníci svatby důvodně podezřelí.

Zdroj: TV Nova

Jak dlouho může být znepřístupněno místo činu veřejnosti v případě vraždy ve veřejné budově?
Jak jsem již uvedl, policie se vždy snaží, aby byla nemovitost nebo její část, ve které je místo činu (vraždy), uvolněna k původnímu užívání co možná nejdříve. Provede se ohledání místa činu, při kterém se vyhledají a zajistí všechny stopy a pak je možné prostory zpřístupnit. Někdy je ale zapotřebí, aby nejprve nastoupili odborníci na dekontaminaci a vyčištění od biologicky či dokonce chemicky nebezpečného znečištění, někdy je zapotřebí na místě provést rekonstrukci či vyšetřovací experiment. Při těchto úkonech by mělo být místo v původním stavu, a proto zůstává prostor blokován. Zohledňujeme však, když je místo činu ve veřejné budově a jeho „zapečetění“ by způsobilo nemožnost objekt řádně užívat. Maximální doba tedy není nijak stanovena, ale vždy je snaha prostory uvolnit co nejdříve.


Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!

Měl to být její nejšťastnější den, namísto toho byla zavražděna. Specialisté hledají vraha nevěsty!
Měl to být její nejšťastnější den, namísto toho byla zavražděna. Specialisté hledají vraha nevěsty!


Tým Specialistů čeká obrovská změna! Major Strouhal ji bude muset řešit už v příštím díle