OČIMA EXPERTA: Zajistí soukromý detektiv klientovi anonymitu? I ten je na policii krátký

Aktualizováno 07.06.2018

Specialisté - 42. díl - Náklad smrtí
Zdroj: TV Nova

Specialisté čelí vrahovi, který se nebál zabíjet pomocí dronu s připevněnou výbušninou. Zeptali jsme se Jaromíra Badina, vedoucího protidrogového oddělení pražské policie, aby zhodnotil jejich vyšetřovací postupy. Co myslíte, prošli by?

Přehrát poslední díl

V epizodě s názvem Náklad smrtí je dealer Bláha téměř zavražděn velmi kuriózním způsobem – bombou zavěšenou na podomácku vyrobeném dronu. Pátrání Specialisty zavede nejen mezi dealery a pasáky, ale i modeláře, kteří se zabývají technologiemi. Zanedlouho Specialisté zjistí, že Bláha v nejbližších dnech očekával větší zásilku heroinu z Turecka a také, že byl objektem zájmu soukromého detektiva, kterého si objednal neznámý klient...

 

Zdroj: TV Nova

Specialisté zmiňují, že čekají od pyrotechniků na výsledky rozboru trhaviny. Je stanovena lhůta, ve které musí odborníci rozbor stihnout?

Lhůta stanovena není. Samozřejmě se všichni odborníci a experti snaží, aby byly veškeré výsledky zkoumání nalezených stop získány co nejdříve a mohly sloužit jako podklady pro tvorbu vyšetřovacích verzí. Vždy pozoruji enormní snahu, jak kolegů z Pyrotechnické služby (což je celostátní útvar Policejního prezídia), tak úzce spolupracujícího Kriminalistického ústavu Praha, popř. i dalších spolupracujících pracovišť, co možná nejdříve zjistit, co byl předmět zkoumání zač, kdo a z čeho ho vyrobil …

Zdroj: TV Nova

Může soukromý detektiv odmítnout sdělit informace o svém klientovi policii?

Myslím si, že už skutečnost, že činnost soukromých detektivů se řídí zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, nasvědčuje tomu, že jsou to živnostníci a jejich vztah s klientem je sice důvěrný, avšak ne tak, aby orgány činné v trestním řízení neměly v odůvodněných případech k těmto datům přístup. Není tu dána ochrana podobná lékařskému nebo bankovnímu tajemství. Pokud by se ale jednalo o ochranu utajovaných informací ve smyslu zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, pak bychom postupovali v souladu s tímto předpisem.

Zdroj: TV Nova

Můžou kriminalisté spolupracovat s letištní policií na základě domluvy, nebo je potřeba úředního povolení?

Na našich mezinárodních letištích působí Inspektoráty cizinecké policie, což jsou základní útvary Služby cizinecké policie, takže jsme „jedna firma“ a není tedy problém, poskytovat si potřebné informace nebo úzce a neformálně spolupracovat na nějakých odhaleních. Když se kriminálka s funkcionáři cizinecké policie domluví na spolupráci, tak potom jde samozřejmě vše rychle.

Zdroj: TV Nova

Pachatel drží v ruce dálkové ovládání na odpálení bomby. Kdy je dobré vyjednávat a kdy zasáhnout?

To se moc předem říct nedá. Někdy záleží i na vyjednavačských schopnostech a na nějaké intuici, či praktické nebo životní zkušenosti vyjednávajícího kriminalisty. Když někdo drží nůž u krku malého dítěte nebo drží pistoli u spánku nevinné oběti, tak málokdy se dá říct, jestli to je člověk, který zmáčkne spoušť či řízne. V tomto případě je ale možné, že když se bude na pachatele apelovat tím správným způsobem, tak si třeba řekne, že když jednou zavraždil, je zbytečné zabíjet zase. Může to být ale také anetický člověk, kterému je jedno, jestli už zabil třeba deset lidí, jestli způsobí obecné ohrožení, vybuchne celý barák nebo něco podobného. To je právě vždy nejtěžší rozhodnutí, na které máte zlomky vteřiny, a proto je potřeba, aby tyto věci dělali zejména profesionálové – vyjednavači nebo někdo v této činnosti zkušený. Samozřejmě když tam nikdo takový není, připadá tento úkol na kriminalistu, který pak ale „jde se svojí kůží na trh“: on pak nese zodpovědnost za to, když se něco nepovede, protože pak se bude prošetřovat, jestli postupoval správně, zda neměl radši počkat, přivolat si pomoc a podobně. Dovedete si asi představit, kolik „znalců“ a „expertů“ se vyrojí se svými komentáři, připomínkami, kritikami a „zaručeně správnými názory“.

Zdroj: TV Nova

Když se v případu vraždy objeví drogy, nemělo by případ přebrat protidrogové oddělení?

Nemělo. Vražda je považována za nejzávažnější trestný čin. Protidrogové oddělení ale pochopitelně může s případem pomoci, vyšetřovatelům mordparty poskytovat svoje poznatky, informace a na případu s nimi spolupracovat.

Zdroj: TV Nova

Může policie pátrat v bytě, aniž by měla povolení?

Je nutný příkaz k domovní prohlídce či prohlídce jiných prostor. Ve spoustě filmů a seriálů si to pletou s povolením k prohlídce. Bez příkazu by tam nikdo nemohl jít, ať už to je soukromý byt, nebo prostor k podnikání. Zvláště pak když organizovaný zločin má celý tým právníků, kteří jim radí, a zcela určitě by podali stížnost či dokonce trestní oznámení. A navíc osoba, u které je tato prohlídka prováděna, má právo obdržet jedno písemné vyhotovení příkazu a podpisem stvrzuje, že jej převzala. Tento dokument se pak zakládá do vyšetřovacího spisu. Pokud panuje podezření, že by mohlo dojít ke zničení důkazů, nemusejí klepat a mohou vtrhnout dovnitř. Ale vždycky se dává výzva. Zazvoní se se slovy „Policie, jménem zákona otevřete!“, a pokud nikdo neotvírá, vzhledem k tomu, že už je vydán onen příkaz k domovní prohlídce, je možné použít sílu. Ale zkušenější policista zastává názor, že čím méně násilí, tím je to lepší. Když podezřelý spolupracuje, je to i pro něj příznivější.
 

Seriál Specialisté můžete sledovat každé pondělí večer ve 20:20 na Nově!

OČIMA EXPERTA: Kdy mohou policisté použít houkačku? Za nedodržení pravidel jim hrozí vysoký postih!
OČIMA EXPERTA: Kdy mohou policisté použít houkačku? Za nedodržení pravidel jim hrozí vysoký postih!

OČIMA EXPERTA: Jaký vypadá výslech, když pachatel mlčí? Policejní boss prozradil, jaká je realita
OČIMA EXPERTA: Jaký vypadá výslech, když pachatel mlčí? Policejní boss prozradil, jaká je realita

OČIMA EXPERTA: Čeká vraha, který se pokusí o sebevraždu, nižší trest?
OČIMA EXPERTA: Čeká vraha, který se pokusí o sebevraždu, nižší trest?


Roztržky v kabině i u Specialistů. Po odchodu Zuzany se vyšetřování smrti fotbalového agenta pořádně vyostří!