OČIMA EXPERTA: To by napadlo i nezkušeného policistu! Jak hodnotí odborník pondělní díl Specialistů?

Aktualizováno 16.11.2017

Jan Zadražil
Zdroj: TV Nova

Další z případů, který se dostal do rukou Specialistů, odhaloval dokonalý plán na získání dědictví. Vražda, která měla přihrát cennou sbírku obrazů do nesprávných rukou, má spoustu podezřelých. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie, Jaromíra Badina, jsme se zeptali, co si myslí o zvláštním postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Přehrát poslední díl

 

Pavel Toušek, vášnivý sběratel výtvarného umění, se po letech, které strávil ve Švédsku, vrací zpět do České republiky, aby zde uspořádal výstavu cenných obrazů. Na hřbitově narazí na svého dávného přítele z mládí, Jindřicha Hartla. Zdá se, že nenávist, která mezi nimi kdysi vznikla, když se Hartl stal Touškovým sokem v lásce, opadla. O pár hodin později je ale pan Hartl nalezen na hřbitově mrtvý. Kdo stojí za jeho úmrtím? Toušek se stává prvním podezřelým. Zanedlouho se však ukáže, že není jediný, kdo měl k vraždě motiv.

Zdroj: TV Nova

V domě oběti, který Specialisté prohledávali, zazvonil telefon a kriminalista Čermák ho zvedl a odpověděl. Je toto v rámci nějaké profesionality v pořádku?

Kriminalista se v tomto případě žádného protiprávního jednání nedopustil. Proto nevidím důvod, proč by se to nesmělo. Volající má plné právo se ujistit, komu se dovolal a všem to doporučuji, než začnou něco sdělovat.
Zdroj: TV Nova

Na tom samém místě objevili pejska, kterého si jeden ze Specialistů vzal. Má na to právo?

Toto se mi ve scénáři vůbec nelíbilo. Pes má také svou hodnotu, je to živý tvor a ne cár papíru, proto se s ním musí patřičně zacházet. V první řadě je důležité zjistit, zda existují nějací pozůstalí či příbuzní, kteří by byli ochotni se psa ujmout. Každá rasa vyžaduje individuální péči, proto není možné, aby se ho někdo, v tomto případě člen týmu Specialistů, ujal. Správně by v tomto případě měla být kontaktována městská policie, která by ho jistě umístila do útulku s odbornou péčí.
Zdroj: TV Nova

Kriminalisté přišli za jedním z podezřelých, který je odmítl s tím, že má důležitou schůzku a nemá na ně čas. Je vůbec možné se takto k členům státního orgánu zachovat?
To upravuje trestní řád, kde je uvedeno, že u vyšetřování tak závažného zločinu, jakým vražda bezpochyby je, má policie právo vyzvat osobu, aby se dostavila k podání vysvětlení ve stanovené době na určené místo; v řízení o zločinu (jakým vražda bezpochyby je) je osoba povinna výzvě vyhovět ihned. I tak má podezřelý právo nevypovídat bez přítomnosti svého právníka. K podání vysvětlení nebo k výslechu svědka je ale povinen se dostavit. Nějaké odkazování, že si to má policie vyřídit s jeho právníkem, je nesmysl.
Zdroj: TV Nova

Jeden z členů týmu Specialistů, Lukáš Panenka, nosí zbraň na viditelném místě, a to bez jakéhokoliv označení, které by okolí signalizovalo, že se jedná o policistu. Je to tak správně?

To se mi moc nelíbí, policista v civilu má předepsané skryté nošení, ale pravděpodobně by se nedostal do konfliktu s policií – teda problém by mohl nastat v případě, kdyby na linku 158 začaly volat osoby pohybující se v jeho okolí, které by ohlašovaly přítomnost ozbrojeného muže. Zkušený kriminalista se zbraní neexhibuje a snaží se „splynout“ s davem.
Zdroj: TV Nova

Jak koroner zkoumá potencionální smrtelné zbraně?

To zjišťují soudní znalci oboru zdravotnictví, odvětví soudní lékařství při soudní pitvě. Pořizují si stěry, odebírají vzorky tkáně, které následně zkoumají i mikroskopicky. Jsou pak ve svých výsledcích velmi přesní. Dokáží určit, jakého původu smrtící zbraň byla (z jakého materiálu), dokonce i jakého tvaru.
Zdroj: TV Nova

Dva podezřelí mají shodné alibi, ale Specialisté jejich verze ověří až o dva dny později. Nedošlo v tomto případě k pochybení vyšetřovacího týmu?
Pokud si dva podezřelí navzájem potvrzují svá alibi, kriminalista okamžitě tuší, že není něco v pořádku. Ze strany policie by se tak jednalo o jeden z nejdůležitějších úkolů - je potřeba každé alibi co nejrychleji ověřit. Myslím, že by toto zaujalo i méně zkušeného policistu, natož přímo Specialistu.
Zdroj: TV Nova

Jak je možné, že jednoho z potencionálních vrahů Specialisté vyslýchají ve výslechové místnosti, přičemž je z celého jednání pořizován i kamerový záznam, zatímco jiného vyslýchají jen u stolu bez jakékoliv další techniky?
V případě, kdy má vyšetřovatel pocit, že se z výpovědi může dozvědět něco důležitého, co by mohlo pomoci dopadnout pachatele rychleji, je samozřejmě lepší si celý výslech nahrát či jinak zdokumentovat. Pokud ovšem kriminalista vyžaduje jen banální informace, není nutné vyslýchaného převážet na služebnu.
Zdroj: TV Nova

Epizoda vrcholí ve chvíli, kdy Specialisté naoko zatknou milence skutečného vraha. Faktický pachatel se nakonec pod tíhou viny dozná. Je možné se takto zachovat?
Já jsem se s tímto za celou svoji kariéru nesetkal. Vím o tom, že se takové psychologické hry často objevují ve filmech a seriálech, protože je to jistě divácky atraktivní, ale skutečnost je hodně jiná. Myslím, že by s tím vyšetřovatelé ani neuspěli u soudu. Musí se posbírat dostatečné množství důkazů, aby bylo možné zcela určitě prokázat pachatelovu identitu. Doznání není tak úplně přesvědčivým důkazem. Kde končí epizoda seriálu či detektivka - přiznáním jednoho z podezřelých, tam začíná práce vyšetřovatele, který musí vše posoudit, prověřit, zaprotokolovat, zadokumentovat a zkontrolovat, aby mohl se stoprocentní jistotou potvrdit, zda je dotyčný, jenž se k činu přihlásil, skutečných pachatelem. Vše samozřejmě za dozoru státního zástupce.

 


NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZKAŽENÁ KLAPKA: Co se Lindě Rybové nepovedlo?
ZKAŽENÁ KLAPKA: Co se Lindě Rybové nepovedlo?

JAKUB ŠTÁFEK V KONCÍCH: Během natáčení nedokázal udržet vážnou tvář! Kdo mu pokazil záběr?
JAKUB ŠTÁFEK V KONCÍCH: Během natáčení nedokázal udržet vážnou tvář! Kdo mu pokazil záběr?

OČIMA EXPERTA: Postup kriminalistů ze Specialistů?
OČIMA EXPERTA: Postup kriminalistů ze Specialistů?


Tým Specialistů čeká obrovská změna! Major Strouhal ji bude muset řešit už v příštím díle