OČIMA EXPERTA: Jak hodnotí odborník postup majora Vondráčka? Zachoval se jako zelenáč!

Aktualizováno 11.10.2017

Specialisté – David Prachař
Zdroj: TV Nova

Tým kriminalistů v seriálu Specialisté řeší jeden závažný zločin za druhým. Naposledy bojoval s ruskou mafií, která ohrožovala místní podnikatele, a dokonce jednoho zavraždila. Jak tento případ a postupy seriálových vyšetřovatelů vidí odborník z branže, vedoucí protidrogového oddělení pražské policie Jaromír Badin?

Přehrát poslední díl

Ve třetím díle druhé řady Specialistů s názvem Staří přátelé řeší kriminalisté případ vraždy ruského majitele restaurace Viktora Olejnikova. Brzy zjistí, že byl zavražděn ruskou mafií, v jejímž čele stojí oligarcha Turobin. Nikdo z vydíraných restauratérů však vůči Turobinovi nechce ani vypovídat, ani svědčit. Mají strach. Turobina se podaří zadržet přímo při činu, avšak majitel podniku ze strachu kriminalistům tvrdí, že pouze Torubinovi vracel půjčku. Kriminalisté nemají proti Torubinovi žádné důkazy, a tak se major Vondráček uchýlí ke krajnímu řešení...


Specialisté řeší smrt člověka, který nemá české občanství. Není nutné, aby byl přítomný Interpol, Europol nebo cizinecká policie?
Nemusí. Interpol není instituce, která by prováděla tyto úkony. Je to častá chyba v detektivkách a filmech. Interpol je pouze organizace, která zabezpečuje mezinárodní policejní spolupráci ve 190 členských státech. V tomto díle Specialistů byl tento akt řešen správně, protože pracovník Interpolu, v tomto případě spíš Europolu, kontaktuje ruské policisty, kteří mohou poskytnout nápomocný materiál. Tedy hlášení jednotlivých policejních sborů, které provedly vyšetřování ohledně inkriminované osoby. Dále bych kontaktoval cizineckou policii v Praze, což Specialisté udělali, a požádal bych je o další informace. Například povolení k pobytům nebo důvod pobytu. Jak Interpol, Europol, tak i Cizinecká policie jsou v případu nápomocny pouze poskytnutím informací, ale jinak vyšetřování provádí kriminalisté.
Zdroj: TV Nova

A jak hodnotíte zásah speciálních policejních složek proti dvěma vymahačům výpalného?
V reálu by samozřejmě u zákroku bylo policistů daleko více. Ten poměr 6:2 je celkem nízký. I v jiných dílech jste se mohli setkat s tím, že zásahové jednotky zasahovaly v příliš malém počtu. Co se týče jejich označení - zásadou je, že když proti vám zasahuje Policie České republiky nebo jiný orgán státní moci, nemůže být žádná pochybnost o tom, kdo proti vám zakročuje – zda je to Policie České republiky, Celní správa, Vojenská policie... Zvlášť u těchto zločinců, kteří jsou vyzbrojeni a zřejmě by se i nebáli vystřelit. A určitě by se pak snažili tvrdit, že se pouze bránili přepadení neznámými lidmi, takže být na místě speciální jednotky, tak bych se nebál i slovně zdůraznit, že zakročující jsou Policií České republiky. Tam nesmí být žádná pochybnost, vždycky musí být jasno, že patří k policii.

Komisař Vondráček během dílu dostane člověka z vězení, aby se stal dvojitým agentem, protože neexistuje jiné východisko. Za pomoci lsti, kterou provede se státní zástupkyní, ho dostanou na svobodu na tzv. dočasné přerušení trestu. Je to vůbec reálné?
Za posledních 33 let mé služby si nevzpomínám ani na jedinou zmínku o něčem podobném. Logicky: odsouzený zločinec je stále zločinec. Musel by následovat soud o přerušení trestu, což není záležitost jednoho dne. A navíc, jak moc by někdo věřil právě trestanému člověku, že bude plně spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení? Je to naprosto nereálné, ale alespoň je ten děj potom napínavější. Pokud by zločinec utekl, mohlo by se to s Vondráčkem táhnout a rozhodně by to jeho kariéru poznamenalo. V reálu by museli zkusit něco jiného.
Zdroj: TV Nova

Co se týče „šťáry“ v Turobinově podniku – jak to vůbec funguje v reálu? Mohou to udělat bez povolení?
Je nutný příkaz k domovní prohlídce či prohlídce jiných prostor. Ve spoustě filmů a seriálů si to pletou s povolením k prohlídce. Bez příkazu by tam nikdo nemohl jít, ať už to je soukromý byt nebo prostor k podnikání. Zvláště organizovaný zločin má celý tým právníků, kteří jim radí a zcela určitě by podali trestní oznámení. A navíc osoba, u které je tato prohlídka prováděna, má právo obdržet jedno písemné vyhotovení a potvrzuje podpisem o tom, že je převzal. A to se zakládá do vyšetřovacího spisu. Pokud panuje podezření, že by došlo k maření důkazů, tak nemusejí klepat a mohou vtrhnout dovnitř. Ale vždycky je taková výzva: Zazvoní se se slovy „Policie, jménem zákona otevřete!“ A pokud se neotvírá, vzhledem k tomu, že už je vydán ten příkaz k domovní prohlídce, je možné použít sílu. Ale každý policista zastává názor, že čím méně násilí, tím je to lepší. Když podezřelý spolupracuje, je to i pro něj příznivější.
Zdroj: TV Nova

Celý díl končil přestřelkou na letišti v pražských Letňanech, kde Vondráček, Panenka a Májová spustí masivní palbu proti ruské mafii. Jak moc byl celý zásah reálný a zhodnotili celou situaci správně, když se pouze ve třech pustili do takové akce? Protože bylo jasné, že mafie nemá kam utéct...
V reálu by to určitě bylo trochu jinak. Ve třech lidech, i za takové situace, by pravděpodobně Vondráček volil jiné kroky. V takovém počtu velice riskoval, když vlastně netušil, kolika ozbrojeným protivníkům bude čelit. Museli by zasahovat kolegové ze zásahové jednotky a se speciálními vozidly nebo alespoň kolegové z Pohotovostní motorizované jednotky v uniformách. Tohle byl spíše holý pokus o sebevraždu, který by velitel celé operace, tedy Vondráček, pravděpodobně neustál

Jak komentujete osamocenou a velice nezodpovědnou akci, při které Vondráček sám vstoupí do otevřeného hangáru, bez posil, zcela bezmyšlenkovitě?
Nebylo to moc profesionální a zachoval se jako nějaký zelenáč. Je to naprosto proti všem zásadám policejní taktiky a práce. Reálný policista na jeho místě by se takto nezachoval. Ale to je problém spousty akčních filmů a seriálů. Nikdy nesmíte vstoupit do místnosti a zůstat stát ve dveřích, když nevíte, kdo nebo co tam je. Toto chování je vyčítáno všem začátečníkům.
Zdroj: TV Nova

Setkal jste se někdy s podobným případem, jako se odehrával v tomto díle, v České republice? Protože to spíše připomíná gangsterku ze 30. let 20. století.
Nedovedu si to představit v dnešní době, zažil jsem to ale jako vyšetřovatel v 90. letech minulého století, kdy se takové případy běžně děly. V dnešní době je to spíše výjimečně, ale v 90. letech zcela určitě. Cizojazyčné mafie si tady u nás de facto dělily teritorium. Byli tady Ukrajinci, byli tady Rusové, Čečenci, Jugoslávci ... Působila tady i Luhanská brigáda (jeden z nejlépe organizovaných ruskojazyčných zločineckých gangů u nás, pozn. redakce). Takové věci se tady skutečně děly. Spousta cizinců pak i zanechala svého podnikání, nebo naopak zaplatila svým životem, protože si mezi sebou vyřizovali účty. Specializovaní odborníci české policie postupně všemu učinili přítrž. Naštěstí už ta doba snad pominula a žijeme v době, kdy by takové vydírání existovat nemohlo – stačí, když se oběti obrátí s důvěrou na Policii ČR. Je to zajímavý a napínavý díl, ale realita je dnes trochu jiná.

Více rozborů případů naleznete ZDE!

A nezapomeňte se dívat na premiérové díly Specialistů každé pondělí od 20:20 na TV Nova!

Utekl vám tento díl v televizi? Nezoufejte, již nyní ho najdete na kanálu Nova Plus!


NEPŘEHLÉDNĚTE:
CO V TV NEUVIDÍTE: Zuzana Kajnarová vás provede zákulisím Specialistů. Ukázala i hromadné převlékání!
CO V TV NEUVIDÍTE: Zuzana Kajnarová vás provede zákulisím Specialistů. Ukázala i hromadné převlékání!

KVÍZ: Máte postřeh i paměť jako schopný kriminalista? Otestujte své schopnosti!
KVÍZ: Máte postřeh i paměť jako schopný kriminalista? Otestujte své schopnosti!

 

Maci/nova.cz

Tým Specialistů čeká obrovská změna! Major Strouhal ji bude muset řešit už v příštím díle