OČIMA EXPERTA: Vražda jako výsledek tyranie. Tenká hranice, kdy se z oběti stane vrah

Publikováno 2. 4. 2018
Specialisté - očima experta
Zdroj: TV Nova

Specialisté jsou zavoláni k vraždě despotického chirurga Kubíčka. Jejich vyšetřovací postupy opět zhodnotil vedoucí protidrogového oddělení pražské policie Jaromír Badin. Projdou Specialisté na výbornou?

Přehrát poslední díl

V epizodě Mrtvola v bahně tým Specialistů řeší vraždu majitele kliniky estetické medicíny Kubíčka. Jeho manželka se netají tím, že jejich vztah byl chladný. Mezi podezřelými je i majitelka taxislužby Růžičková, které Kubíček pěkně zpackal fasádu i život. Čekal ji nádherný svatební den, ale její nastávající po odkrytí závoje od oltáře utekl. Dalším podezřelým je i násilnický taxikář Brázdil, který pravidelně jezdil pro Kubíčka a jeho paní. Ten byl totiž poslední, kdo oběť viděl. Ovšem všichni podezřelí mají alibi.

126

GALERIE: Specialisté - 37. díl - Mrtvola v bahně

Zdroj: TV Nova

Specialisté - 37. díl - Mrtvola v bahně - 12

Hodnocení:


Je zabití nelegálně drženou zbraní pohoršující okolností?
Ne, nemá vůbec žádný vliv, jestli útočník má legálně nebo nelegálně drženou zbraň. Ale pokud je to nelegálně držená střelná zbraň, tak je ale pak v obžalobě uvedeno, že je stíhán také za trestný čin nedovolené ozbrojování podle § 279 trestního zákoníku. Samozřejmě výši trestu nejvíce ovlivní ten nejzávažnější trestný čin, což je v tomto případě vražda.
Specialisté - 37. díl - Mrtvola v bahně - 8
Zdroj: TV Nova

Specialisté slyší z bytu křik. Otevře jim žena, má na sobě modřiny, ale chová se, jako by se nic nestalo. Je možné, aby policisté případ neřešili stejně jako Specialisté?
Tento typ trestné činnosti je složitý v tom, že pokud se nejedná o trestný čin Týrání osoby žijící ve společném obydlí (§ 199 tr. zákoníku) - tedy dlouhodobější jednání - ale jen o ojedinělý útok toho, kdo je nebo v době spáchání činu byl ve vztahu k poškozenému manželem, partnerem nebo druhem, lze zahájit a v již zahájeném trestním stíhání pokračovat pouze se souhlasem poškozeného. Jenže oběti domácího násilí vcelku často nesdělí, že jsou týrány, souhlas ke stíhání za ublížení na zdraví nedají, protože se útočníka bojí. Někdy se zachovají statečně, souhlas dají, ale vzápětí ho zase vezmou zpět. Takže i když policie ví, co se asi tak stalo, a má i na to důkazy (modřiny, krev apod.), tak pokud oběť tvrdí, že spadla ze schodů, nemohou policisté nic dělat. V takovém případě se většinou pachatel směje policii do očí, a ještě narůstá jeho sebevědomí. Po odchodu policie se pak navíc ještě víc oběti násilí pomstí. Záleží tedy pouze na „statečnosti“ ubližovaného, jestli požádá o pomoc. Třeba i využitím konzultace s některými intervenčními službami, telefonátem na Linku pomoci obětem kriminality a domácího násilí apod. Ideální je využít možnosti oznámit Policii ČR domácí násilí. Pak se spravedlnost hledá lépe.
Specialisté - 37. díl - Mrtvola v bahně - 9
Zdroj: TV Nova

Je vážnější zločin objednat si vraždu, nebo být vrahem?
Návodce (kdo úmyslně vzbudil v jiném rozhodnutí spáchat trestný čin) dostane stejný trest jako jeho pachatel. Organizátor (kdo úmyslně spáchání trestného činu zosnoval nebo řídil) je uveden pod písm. o) v ustanovení § 42 trestního zákoníku nazvaném Přitěžující okolnosti. Může se tedy „těšit“ na přísnější trest, bude-li shledán vinným.
Specialisté - 37. díl - Mrtvola v bahně - 7
Zdroj: TV Nova

Jak se nahlíží na vraždu násilníka, která byla výsledkem domácí tyranie?
Okolnosti tohoto typu vraždy hrají důležitou roli, protože ji soudy dokážou při svém rozhodování zohlednit. Záleží, jestli vrahem je týraná manželka, která při potyčce v zoufalství sáhla po noži a bodla anebo zda se už před tím rozhodla, že jediné východisko z její situace, jak se manžela zbavit, je ho zabít. Je tedy důležité, jestli je to nečekané nebo připravované jednání. Týraná osoba se totiž může tyrana zbavit jinak, než vraždou: může podat trestní oznámení, může ho nechat policií vykázat, obrátit se na některé z intervenčních center a nechat se umístit do azylového zařízení apod.
Specialisté - 37. díl - Mrtvola v bahně - 10
Zdroj: TV Nova

Jak častý je případ, kdy oběti násilí zavraždí svého násilníka?
Naštěstí se takový způsob vraždy stává celkem zřídka. Hodně napomohlo zařazení ustanovení § 199 Týrání osoby žijící ve společném obydlí do tr. zákoníku, udělení oprávnění vykazovat pachatele domácího násilí orgánům Policie ČR (§ 44 až § 47 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii ČR) a vytvoření celého systému intervence obětem domácího násilí v čele s Bílým kruhem bezpečí, z.s. Troufám si tvrdit, že díky tomu je těchto případů výrazně méně.

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!

 

kar