OČIMA EXPERTA: V jakém případě nemusí vyslýchaný odpovídat? Důvodů je více

Specialisté - 48. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Na svatbě je zavražděna nevěsta a Specialisté se opět vydali vrahovi po stopě. Zeptali jsme se Jaromíra Badina, vedoucího protidrogového oddělení pražské policie, aby zhodnotil jejich vyšetřovací postupy. Měli by šanci v reálném světě?

Přehrát poslední díl

Epizoda s názvem Tajemství nevěsty se odehrává na svatbě, na kterou byla pozvána za svědka i Specialistka Zuzana Májová. Krátce po obřadu ale nevěstu někdo zavraždil. Zuzana povolala své kolegy a při pátrání po vrahovi potkala několik svých bývalých spolužáků. Mezi nimi byl i její bývalý přítel. V průběhu vyšetřování na povrch vypluly staré křivdy a tak bylo čím dál jasnější, že vrahem je buď někdo ze spolužáků, nebo z jejich blízkých.

Specialisté - 48. díl - Tajemství nevěsty
Zdroj: TV Nova

Specialisté vyslechnou všechny svědky, nechají hosty v hotelu a jedou domu. Neměli by místo činu i s podezřelými hlídat?
Lze předpokládat, že na místo činu byli povoláni i nějací další policisté, kteří nejsou na kameře vidět. Specialisté se jen účastní ohledání místa činu, sbírají a vyhodnocují získané stopy a informace a organizují pátrání po pachateli a související úkony, které provádí také další policisté. V reálném případě se samotné místo činu zabezpečí a je na ně zákaz vstupu. Porušení policejní pásky či pečetě je přestupkem, případně i trestným činem. Vždy se ale snažíme místo co nejdříve vyklidit, aby pokud možno nebyl narušen běžný provoz nebo jen minimálně.

Specialisté - 48. díl - Tajemství nevěsty - 4
Zdroj: TV Nova

Musí vyslýchaný vždy odpovídat, třeba i na citlivé otázky?
V případě jakéhokoliv výslechu je vyslýchaný policistou poučen, jaká má práva a co je jeho povinností. V postavení svědka má právo odmítnout vypovídat ten, kdo je příbuzný obviněného v pokolení přímém, jeho sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, partner a druh; stejně tak může odepřít vypovídat, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu, partneru nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní (aby svojí pravdivou výpovědí nemusel sám sebe obviňovat).


V případě, že by se policista ptal na nějaké intimní otázky a vyslýchaný by měl pocit, že to vůbec nesouvisí s vyšetřovaným případem, má právo se proti tomu ohradit, nebo chtít vysvětlit důvod, proč máte odpovědět i na takové otázky.

Specialisté - 48. díl - Tajemství nevěsty - 1
Zdroj: TV Nova

Jeden z hostů se pokusí Zuzanu Májovou znásilnit, ale Specialisté včas zasáhnou. Měli by pachatele udat za pokus o znásilnění, nebo tento incident může být zastíněn vyšetřováním vraždy?
To, že se incidentem okamžitě nezabývali, neznamená, že se případ nebude vyšetřovat. Bude to však provádět policejní útvar s věcnou a místní příslušností – tedy kriminalisté z územního odboru Policie ČR.

Specialisté - 48. díl - Tajemství nevěsty - 11
Zdroj: TV Nova

Jak dlouho může policie držet podezřelé v hotelu, čili místě vraždy?
V takovémto případě by šlo spíše o dohodu mezi účastníky svatby a policejním orgánem: snažíme se svědkům vysvětlit, že je zřejmě ještě budeme potřebovat, tak jestli by mohli setrvat v objektu. Přijeli přece na svatbu, předpokládali, že zůstanou přes noc a mají tedy volno, ač došlo k tragickému skonu novomanželky. Pokud by některý z nich byl důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu, je třeba požádat státního zástupce o souhlas s jeho zadržením a omezením na osobní svobodě. Ale to by putoval do policejní cely a nebyl by dál na zámku nebo v hotelu. Každopádně nemůžou být všichni účastníci svatby důvodně podezřelí.

Specialisté - 48. díl - Tajemství nevěsty - 7
Zdroj: TV Nova

Jak dlouho může být znepřístupněno místo činu veřejnosti v případě vraždy ve veřejné budově?
Jak jsem již uvedl, policie se vždy snaží, aby byla nemovitost nebo její část, ve které je místo činu (vraždy), uvolněna k původnímu užívání co možná nejdříve. Provede se ohledání místa činu, při kterém se vyhledají a zajistí všechny stopy a pak je možné prostory zpřístupnit. Někdy je ale zapotřebí, aby nejprve nastoupili odborníci na dekontaminaci a vyčištění od biologicky či dokonce chemicky nebezpečného znečištění, někdy je zapotřebí na místě provést rekonstrukci či vyšetřovací experiment. Při těchto úkonech by mělo být místo v původním stavu, a proto zůstává prostor blokován. Zohledňujeme však, když je místo činu ve veřejné budově a jeho „zapečetění“ by způsobilo nemožnost objekt řádně užívat. Maximální doba tedy není nijak stanovena, ale vždy je snaha prostory uvolnit co nejdříve.

134

GALERIE: Specialisté - 48. díl - Tajemství nevěsty

Zdroj: TV Nova

Specialisté - 48. díl - Tajemství nevěsty - 5

Hodnocení:


Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!

kar