OČIMA EXPERTA: Policejní expert promluvil o justičních omylech

Aktualizováno 11.2. 2019 22:02
Specialisté - 66. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Vražda drogového dealera nejdříve vypadá na zakázku, ale její provedení je stejné, jako u vraždy před pěti lety. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Specialisté vyšetřují případ, kdy je zastřelen nevýznamný drogový dealer Vacek. Zprvu to vypadá jako vražda na zakázku, ovšem psaníčko s amfetaminem, které má mrtvý Vacek zastrčené v ústech jako vzkaz, je stejné, jako u vraždy, ke které došlo už před pěti lety. Za tu byl ale odsouzen jistý Šimek a ten, i když se nikdy nepřiznal, teď sedí ve vězení. Šlo o vyřizování účtů mezi dealery, nebo někdo napodobuje starou vraždu, aby kriminalisty popletl? Anebo po letech opět udeřil skutečný vrah a ve vězení sedí nevinný?

 

Řešil jste někdy případ, kdy vrah napodoboval způsob vraždy jiného vraha?
Nevzpomínám si, případy typu „Mlčení jehňátek“ se našim zeměpisným končinám vyhýbá, masoví vrazi u nás moc nejsou; k velké radosti veřejnosti i nás kriminalistů. České mordparty by zajisté takový případ zvládli a ve vší skromnosti si myslím, že psychopaté typu manželů Stodolových byli včas zastaveni právě díky schopnostem českých kriminalistů. Ale že by u nás někdo kopíroval způsob vraždy jiného pachatele (odborně modus operandi), tak to vídáme naštěstí jen v detektivkách. Činnost některých bulvárních novinářů, kteří se snaží publikovat co nejvíce (pokud možno otřesných) detailů nějakého činu by sice mohla „nastartovat“ nějakého vyšinutého jedince, aby se kopírováním vraždy takovýmto způsobem proslavil a získal si také pozornost médií, ale snad se tak nikdy nestane.

Podařilo se vám někdy dostat do vězení vraha a pak se ukázalo, že byl nevinný?

Nevím, jestli je to kvalitou naší justice, která (podle mého názoru správně) drží zásadu, že radši ať běhají na svobodě tři pachatelé, než aby jeden nevinný trpěl za to, co neudělal. Díky vícestupňovému trestnímu řízení, od možnosti odvolání proti rozsudku první instance, dovolání k Nejvyššímu soudu, ústavní stížnosti, až po možnost obrátit se k instancím Evropské unie, si myslím, že se u nás justiční omyly nedějí. Byť se někteří pravomocně odsouzení pořád dokola odvolávají, dožadují se obnovy řízení, oblbují prostřednictvím svých fanklubů a webových stránek veřejnost, a tvrdí, že to nespáchali. Je to jejich právo. Podívejte se, co vše si dovolí nezpochybnitelně usvědčený norský odporný terorista Anders Behring Breivik! Co já mám za tři desítky let vyšetřovatelské praxe zkušenosti s naší justicí, tak nemáme soudce, který by při nedostatku důkazů nebo důvodných pochybách někoho odsoudil. Naše soudy dodržují a ctí zásadu „in dubio pro reo“ (v pochybnostech ve prospěch obviněného), což je právní zásada, která stanovuje povinnost soudu rozhodovat ve prospěch obžalovaného, pokud o jeho vině existují pochybnosti, které nelze odstranit.

Pokud by se ale stalo, že by někdo byl nespravedlivě odsouzen a prokázalo se to, bude finančně odškodněn. Ti, kteří byli neprávem ve vazbě (nejsou soudem pravomocně odsouzeni za stíhaný trestný čin) jsou odškodňováni naprosto běžně. Známý je asi i případ jednoho bývalého hejtmana, který vysoudil odškodnění za to, že dle jeho názoru (a také později soudu) neměl být fotografován a filmován na veřejnosti s pouty na rukou. V tomto mám trochu jiný osobní názor, ale pravdu má u nás vždycky soud a jeho rozhodnutí respektuji.

114

GALERIE: Specialisté - 66. díl - Deja vu

Zdroj: TV Nova

Specialisté - 66. díl - Deja vu - 6

Hodnocení:Kapitáni Čermák a Panenka jdou do klubu pro drogového dealera. Dojde k přestřelce a Čermák i dealer jsou postřeleni. Neměli Specialisté postupovat jinak?

Je třeba mít na paměti, že se může něco takového stát, a proto jsou kriminalisté školeni a cvičeni mj. v taktice zákroku, aby byli schopni zvážit, jestli to je vhodné prostředí pro zákrok ve dvojici. Čermák s Panenkou asi na minulé lekci chyběli. Naši policisté se učí, jak provést zákrok tak, aby „zvítězili“ a přitom neohrozili své okolí – např. nezúčastněné osoby nějakou přestřelkou apod. Televizní Specialisté jsou ale občas takoví nerozbitní, neprůstřelní … (jako členové jisté dálniční hlídky v německém seriálu) a řeší všechno sami. Ti reální kriminalisté zodpovědně zváží své možnosti a nestydí se v případě potřeby povolat specialisty ze zásahové jednotky či dokonce URNy.

Zuzana Májová říká Vondráčkovi, že žádost o domovní prohlídku je stále v procesu na soudu. Jaká je doba, kdy se žádost musí vyřídit, obzvlášť v tak závažném případu?

Není žádná lhůta, do kdy musí soudce rozhodnout, jestli dá souhlas k prohlídce, nebo nedá. Musíme ale mít na paměti, že na každém okresním (obvodním) soudu jsou ve službě většinou jeden, maximálně dva soudci a ti mají vždycky spoustu práce. To, že já budu chtít domovní prohlídku v případě drog, neznamená, že tam těsně přede mnou už někdo nebyl a nepodal tři návrhy ve věci vraždy. Soudce je také jenom člověk, a i on má spoustu povinností a všechno má své pořadí, takže někdy se stane, že pár hodin (třebas i den) čekáme.

A je u nás pašování drog časté?
Bohužel ano. Zločinci bezostyšně zneužívají svobod daných nám členstvím v Evropské unii a Schengenským prostorem (volný pohyb osob a zboží). Kolegové z Celní správy to tak mají mnohem složitější a náročnější, ale jsou neobyčejně šikovní. Mají moji hlubokou úctu a obdiv, co všechno dokáží zjistit a odhalit. Chtěl bych všechny, kteří přemýšlejí o „snadném“ výdělku pašováním drog, varovat, že nebezpečí jejich odhalení je opravdu vysoké.

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově.

 

kar