OČIMA EXPERTA: Únos dítěte? Rodiče si tímto způsobem často mezi sebou vyřizují účty!

Aktualizováno 27.05.2019

Specialisté - 77. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Specialisté pátrají po unesené sedmileté Julii Vágnerové. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Rozvedenému lékaři Bohdanu Vágnerovi je unesena sedmiletá dcera Julie, kterou má se svou bývalou manželkou. Rozbíhá se pátrání, všichni mají obavy o Juliin život. Brzy je na skládce v popelářském voze nalezen její mobil, kde je sms s žádostí o výkupné. Přestože Specialisté hledají prozatím neznámého pachatele, v majoru Strouhalovi roste podezření, že s Juliiným únosem má něco společného buď její vlastní otec doktor Vágner, nebo nový partner Vágnerovy bývalé manželky Karin. Informace a důkazy však do sebe stále nezapadají...

 

Výslechy v terénu si kriminalisté zaznamenávají do diáře, nebo vůbec. Není potřeba výslech nahrávat kvůli dokazování?

Není, když se policista vrátí na služebnu, sepíše podle poznámek úřední záznam o tom, že se svědkem hovořil a co svědek vypověděl. Tato písemnost je založena do spisu a slouží jako podklad k tomu, aby buď státní zástupce v přípravném řízení, nebo (když se trestní spis dostane až k soudu) soudce z něho usoudil, jestli je potřeba svědka předvolávat, aby výpověď při hlavním líčení poskytl osobně. Podle trestního řádu je každý povinen se na předvolání dostavit a vypovídat jako svědek o tom, co je mu známo o trestném činu a o pachateli, nebo o okolnostech důležitých pro trestní řízení.

Zdroj: TV Nova

Liší se vyšetřovací postupy v případě pátrání po dítěti, navíc když se zjistí, že je uneseno?
V trestním zákoníku je v § 200 uveden trestný čin únos dítěte a osoby stižené duševní poruchou. Únos dospělého neexistuje. Jakmile je jasné, že se jedná o únos dítěte, je vyhlášeno pátrání v systému „Dítě v ohrožení“ a rozjede se intenzivní pátrání všech policejního složek. Asi nemusím zdůrazňovat, že u každého policisty (ale i občana) je mnohem větší vnitřní motivace najít pohřešované dítě než v obvyklých případech.


Zuzana Májová zmiňuje, že žádná nemocnice nenahlásila ošetření střelného poranění. Opravdu mají lékaři tuto povinnost?
Ano. Lékaři sice mají povinnost mlčenlivosti, avšak ta je prolomena mj. ustanovením § 368 trestního zákoníku, které jim (stejně jako každému občanu) ukládá povinnost oznámit podezření na některý trestný čin v onom ustanovení uvedený (např. vražda, těžké ublížení na zdraví …) a to bez odkladu státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu. Jinak mu hrozí odnětí svobody až na tři léta.


Otec a otčím dítěte provedli únos, aby získali výkupné. Setkal jste se už někdy s podobným případem?
Naštěstí v naší zemi není moc klasických únosů. Většinou si rozvádějící se či již rozvedení a s verdiktem soudu nespokojení rodiče vyřizují mezi sebou účty. Například soud rozhodne ve prospěch matky, tak otec s dítětem odcestuje do zahraničí a nechce jí ho vrátit. Před cca dvěma týdny se díky skvělé mezinárodní policejní spolupráci zadařilo, že nespokojená maminka byla na letišti ve Vídni zadržena se svojí dcerou, kterou unesla jejímu právoplatnému právnímu zástupci – otci. Ale o únosu dítěte jakožto druhu jakéhosi vyděračského byznysu jsem ještě neslyšel.

 

Hrozí pachatelům nějaká sankce za zbytečné nasazení policie?
Stále se mluví o zavedení sankcí v případě zbytečného nasazení policistů, ale nejsem si vědom, že by se už někomu tyto náklady naúčtovaly. Bylo sice podáno pár žalob o náhradu škody, ale nemyslím, že zrovna u takovýchto případů.


Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!

 


Z toho mrazí! Kapitánku Májovou v noci přepadl záhadný muž v kukle!