OČIMA EXPERTA: Policistům se ani těsně po dopadení pachatele dárky nedávají. Bývalý člen mordparty prozradil proč!

Publikováno 27.11.2019

Specialisté_96.díl_Kovář v boji se ženami
Zdroj: TV Nova

V pořadí už 97. díl Specialistů s názvem Tři ženy přinesl příběh zavražděné Rusky, která byla jednou ze tří milenek ruského oligarchy Olega Petrovova. Vyšetřování poměrně zkomplikoval právě fakt, že podezřelé byly ze zahraničí. Co kdyby stihly před dopadením pachatele odjet zpátky do Moskvy? Na konci epizody, kdy už Specialisté usvědčili pravou vražedkyni, dostala kapitánka Májová od jedné z nich navíc drahý náramek jako poděkování. Proč jí ale Strouhal řekl, že ho musí bezpodmínečně vrátit? Všechny tyto otázky zodpověděl bývalý vyšetřovatele vražd a současného vedoucího protidrogového oddělení pražské policie Jaromíra Badina!

V luxusním hotelovém apartmá je zavražděna mladá Ruska, která si vyjela do Prahy za nákupy společně s dalšími dvěma kamarádkami. Vyšetřovatelé zjišťují, že jsou všechny tři takzvané vedlejší manželky bohatého ruského oligarchy, který jim poskytuje štědrou péči a zajištění. Ukazuje se, že každá z nich měla důvod se té druhé zbavit...

Milenky oligarchy Olega Petrovova tvrdily, že odletí do Moskvy a že na závěry vyšetřování nehodlají čekat. Mají na to právo? Jak vůbec probíhá takové vyšetřování s osobami cizí státní příslušnosti?

V takovém případě záleží na tom, v jakém jsou procesní postavení. Pokud jde o svědky nebo poškozené, tak není žádný právní institut, který by je omezoval. Pro skutečné kriminalisty je úsměvné, když detektiv v některém seriálu lidem po výslechu k nějakému činu řekne, ať „neopouštějí město“, protože „musí být k dispozici policii“. Žádné takové omezení pohybu ale neexistuje. Buď jsou dány důvody vazby – to v praxi znamená, že by člověk musel být v procesním postavení obviněného – a vyšetřovatel dal podnět státnímu zástupci, aby navrhl soudu, aby byl daný člověk vzat do vazby. Nebo je podezřelý zadržen na max. 48 hodin, ale opět k tomu musí být pádný zákonný důvod, který posuzuje a schvaluje státní zástupce. Každopádně nikomu nemůžeme jen tak říkat, že nemůže cestovat nebo vykonávat svou práci. Natož když je člověk cizinec, tak mu zakazovat, aby odletěl do své vlasti. Od toho existuje možnost požádat cestou právní pomoci o další výslechy v jeho zemi nebo  o předvolání k českému soudu.

Zdroj: TV Nova

Kapitán Kovář s majorem Strouhalem se během vyšetřování neudrží a na podezřelé křičí závěry svého vyšetřování – konkrétně podezřelé Rusce a zaměstnanci hotelu podsouvají, že zabili mladou ženu. Je možné takto podezřelým prezentovat vlastní závěry vyšetřování, nebo jde spíš o nějaký donucovací prostředek?

Já bych řekl, že je to spíš psychologická metoda okoukaná od nějakých „hóódně represivních“ složek. Každopádně výslech je interakce mezi dvěma osobami, takže je potřeba používat nějaký (ale vhodný a přiměřený) psychologický postup. Máme však striktně daná pravidla – nemůžeme nikoho při výslechu ponižovat, deptat nebo předstírat skutečnosti, které nejsou. Třeba takové to oblíbené „tak vaše spolupachatelka už nám to všechno práskla, takže vy teď už jen hrajete o to, jak vysoký trest dostanete“,  a podobné „finty“ už rozhodně nepoužíváme. Moderní kriminalistika je dnes založená na tom, že policista má důkazy, předestře je a dodržuje a ctí práva vyslýchaného – to znamená, že vyslýchaný má právo odepřít výpověď, odmítnout vypovídat, má právo na právníka, a to jak v roli obviněného, podezřelého, tak i svědka… Donutit někoho křikem nebo dokonce snad násilím k doznání je naprosto k ničemu, protože ten člověk se další den ve vazbě poradí se zkušeným spoluvězněm nebo právníkem a nejenom, že svoji výpověď odvolá, ale ještě na mě podá trestní oznámení … Jednoduše když nejsou důkazy, tak vás nikdo nemůže odsoudit, protože v souladu s Ústavou vám musí trestní soud bez pochyb prokázat vinu.

Kapitánka Májová dostane po konci vyšetřování od jedné z Rusek, která byla shledána nevinnou, drahý náramek. Major Strouhal jí však řekne, že si ho samozřejmě nesmí nechat a musí ho vrátit. Proč?

My policisté máme svůj etický kodex, ve kterém se v odstavci 3., písm. h) uvádí: „Závazkem Policie ČR  vůči společnosti je zásadně odmítat jakékoliv korupční jednání, netolerovat tuto protizákonnou činnost u jiných příslušníků Policie České republiky, odmítnout dary nebo jiné výhody, jejichž přijetím by mohlo dojít k ovlivnění výkonu služby“. Takže v tomto případě by bylo takové jednání jednoznačně za hranou. Kapitánka Májová byla v kontaktu s touto osobou z úředního důvodu - prošetřovala podezření, že spáchala vraždu. A v době, kdy dárek obdržela, ještě zcela určitě ani nebylo pravomocně rozhodnuto o skutečném pachateli.


Tým Specialistů čeká obrovská změna! Major Strouhal ji bude muset řešit už v příštím díle