OČIMA EXPERTA: Rekonstrukce vraždy je vždy náročná. Jak to probíhá u celebrit?

Publikováno 12.11.2019

Specialisté_95. díl - rekonstrukce vraždy
Zdroj: TV Nova

V 95. díle Specialistů vyšetřovali naši oblíbení kriminalisté zvláštní případ zpěváka, který přes zavřené dveře zavraždil pěti ranami z revolveru svou manželku. Při vyšetřování se ale ukázalo, že zpěvák trpí paranoiou kvůli výhružným dopisům a svou družku tak pravděpodobně skutečně zabil omylem. K jeho psychické pohodě nepomáhal ani dav fanoušků, ziskuchtivý agent nebo švagrová, která se nakonec přiznala, že výhružné dopisy sama posílala. Jak se vyšetřují zločiny slavných? Co hrozí tomu, kdo vyšetřuje? A jak v reálu probíhá rekonstrukce trestného činu? Nejen na to jsme se zeptali bývalého vyšetřovatele vražd a současného vedoucího protidrogového oddělení pražské policie Jaromíra Badina!

Mladičký populární zpěvák Bek zastřelí ve své vile vlastní ženu v domnění, že se jedná o lupiče. Šlo skutečně o nešťastnou náhodu, nebo o promyšlený a dlouho připravovaný čin? Indicie jsou nejednoznačné. Zpěvák se snaží vysvětlit svou paranoiu a důvod, proč si pořídil zbraň, řadou anonymních výhrůžek, které dostával, a opakovanými pokusy o vloupání. Proti němu však svědčí vypnuté poplašné zařízení, důkazy o jeho výbušné povaze a nesrovnalosti v některých výpovědích těch, kteří se pohybovali ve zpěvákově bezprostřední blízkosti. Má snad prsty ve smrti Bekovy manželky někdo z nich?

Na místo činu jsou ihned po zavolání na tísňovou linku 112 naši Specialisté. Jde o běžný postup?

V reálu by to zaprvé zřejmě nebyla linka 112, na té „nesedí“ policisté ani na jedné ze 14 krajských centrál, ale příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR. V úvodu si tak neodpustím poznámku, že preferuji (a svému okolí aktivně doporučuji) volat na některou z národních linek tísňového volání (hasiči - linka 150 /“hasiče volá jednička pětka a nula“/, záchranka - 155 nebo Policie - 158) podle toho, jaká pomoc je potřeba a je-li volající ve svém stresu schopen si na některé z nich vzpomenout. Samozřejmě je možné použít Jednotné evropské číslo tísňového volání - tedy 112, což je tísňová linka fungující ve všech státech Evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku. Její operátor ale volání po vyhodnocení jeho obsahu přesměrovává a předává na příslušné operační středisko policie, záchranky či hasičů. A to je dle mého názoru zbytečné zdržení.

Co se týče okamžitého příjezdu kriminalistů na místo, tak ve Specialistech šlo pravděpodobně o umělecký záměr, aby se mohl příběh odvíjet rychleji. Samozřejmě se někdy může stát, že policista nebo policejní hlídka uslyší relaci ve vysílačce, a když je od místa činu pár set metrů daleko, tak se okamžitě chopí situace a na místo přijede. Ale jinak pravděpodobnost, že by Specialisté byli na místě činu dříve než prvosledová uniformovaná hlídka, je celkem malá. Obvyklý postup je ten, že první na místo přijede uniformovaná hlídka, která zjistí, co se děje a zjištěné podrobnosti v rámci tzv. hlásné služby předá důstojníkovi integrovaného operačního střediska, který pak rozhodne o nasazení dalších sil a prostředků - vyšle posily, stálou výjezdovou skupinu, zásahovou jednotku, pyrotechniky, hasiče, přivolá koronera atd. Ale to učiní přiměřeně tomu, co se od hlídky dozvěděl. Víte, dost často se stává, že tísňová linka přijme oznámení, že na té a té adrese se asi stala vražda, poněvadž je tam všude plno krve. Avšak hlídka na místě zjistí, že se jen někomu protrhla igelitka s krvavým masem a na místě je pouhá loužička krvavé tekutiny. Jindy se ale stane, že hlídka vyjíždí, aby zakročila proti opilci obtěžujícímu chodce. Ukáže se však, že tento „opilec“ je střízlivý postřelený nebo pobodaný muž, který už upadá do bezvědomí a snaží se vyprosit si nějakou pomoc.

Zdroj: TV Nova

Jak se vyšetřují kriminální případy slavných? Jakou překážkou jsou v tomto případě fanoušci a medializace?

My máme a dodržujeme zásadu „padni, komu padni“. Z pohledu přístupu k podezřelému nás nezajímá, jaké je jeho občanské povolání, tedy jestli je člověk hvězda showbusinessu nebo „jen“ např. šička někde u pásu. Z pochopitelných důvodů ale musíme brát v potaz to, že musíme být v případě celebrit opatrnější při zveřejňování informací, a to nejen kvůli GDPR. Asi těžko bych přijel na koncert nějakého známého zpěváka v autě s nápisem POLICIE a se zapnutými majáky a vyzval ho, ať jde okamžitě s námi podat vysvětlení v nějaké banální věci nebo smyšleného trestního oznámení. To by bylo sousto pro bulvár! Samozřejmě ale pokud jde o vážný případ, učiníme potřebné úkony, ale decentně – třeba tak, že by to vypadalo, jako když odjíždí na pokec se svými známými - ale jinak jsou další kroky vyšetřování a výslechu stejné úplně pro každého.

Rekonstrukce události se dělala přímo s potenciálním pachatelem. Jak moc v takových případech pachatelé spolupracují?

Rekonstrukce trestného činu je vyšetřovací úkon upravený trestním řádem. Koná se, má-li být obnovením situace a okolnosti, za kterých byl trestný čin spáchán nebo které k němu mají podstatný vztah, prověřena výpověď podezřelého, obviněného, spoluobviněného, poškozeného nebo svědka, jestliže jiné důkazy provedené v trestním řízení nepostačují k objasnění věci. K rekonstrukci, která je prováděna v přípravném řízení, musí být přibrána alespoň jedna osoba, která není na věci zúčastněna, ledaže by nemožnost zajistit její přítomnost zmařila její provedení.

Je-li to potřebné vzhledem k povaze věci a ke skutečnostem, které dosud v trestním řízení vyšly najevo, přibere se k vyšetřovacímu pokusu znalec, popřípadě podezřelý, obviněný a svědek. Jejich účast při vyšetřovacím pokusu se řídí ustanoveními, která platí pro jejich výslech, takže pokud obviněný nechce, nemusí se jí zúčastnit. Pachatel, který odmítá, že se čehokoliv nezákonného dopustil, odmítne většinou i účast na rekonstrukci. Kdysi se mi stalo se, že jsme asi 14 dní připravovali rekonstrukci trestného činu vraždy. Zajistili jsme účast několika desítek lidí - policejní eskorta, ostraha místa, kriminalisté, experti, znalci, obhájci … Pachatelé byli dva, takže jsme je řádně poučili a oni dali po poradě se svými obhájci dva dny předem písemný souhlas, že se zúčastní rekonstrukce. Když ale rekonstrukce začala, tak jeden z pachatelů řekl, že mu poradili spoluvězni ve vazbě, aby si s tím nezahrával, takže se nezúčastní. Ihned se k němu přidal i ten druhý, že on se tedy také nezúčastní. Takže během necelých tří minut bylo po rekonstrukci a vniveč přišla naše čtrnáctidenní namáhavá práce. Někdy se ale také stane, že nám pachatel řekne, že se mu ulevilo, když nám to všechno řekl a ukázal. A stane se i to, že během rekonstrukce se pachatel „sesype“, protože si znovu obnoví vzpomínky na událost a není schopný pokračovat a vydržet na místě činu.

Zpěvákovi Bekovi někdo ošklivě vyhrožoval, což mu způsobilo takovou paranoiu, až zabil svou ženu v domnění, že šlo o zloděje. Nakonec se ukázalo, že dopisy posílala zpěvákova švagrová, za zabití své sestry však nenesla nějakou větší odpovědnost. Jak se to posuzuje? A jaký trest hrozí lidem, kteří posílají výhrůžky?

Výhrůžka ve vás musí vzbudit důvodné reálné obavy o vaše zdraví či dokonce život. Trestní zákoník na takové jednání pamatuje v ustanovení § 353 - Nebezpečné vyhrožování. Pokud se pachatel najde a jeho vina se prokáže, hrozí mu trest odnětí svobody na jeden, resp. až tři roky nebo zákaz činnosti. Stejně bude potrestán i stalker - pachatel nebezpečného pronásledování.  


Tým Specialistů čeká obrovská změna! Major Strouhal ji bude muset řešit už v příštím díle