OČIMA EXPERTA: Nakreslení portrétu hledané osoby není žádná hračka, identikit musí tvořit profíci s léty praxe!

Publikováno 05.11.2019

Specialisté - Míčová
Zdroj: TV Nova

Specialisté řešili v 94. díle zvláštní případ. V lesíku našli tělo, které podle soudní lékařky Malinkové už jednou na pitevně bylo, podle záznamů však mělo být dávno spálené. Tým vyšetřovatelů tak sestavoval identikit případné další oběti. O její smrti pak následně museli informovat i rodinu. Jak se v takovém případě reálným policistům pracuje? Jak detailně se identikity tvoří? A jak policisté komunikují s pozůstalými, když jim musí oznámit tragickou zprávu o úmrtí jejich milovaného? Na to jsme se zeptali vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina.

Soudní lékařka Iva Malinková je v šoku. Zjišťuje, že mrtvolu, kterou vykopali v lesíku, už jednou pitvala. Jde o tělo bezdomovkyně, která spáchala sebevraždu a měla být pohřbena žehem. Specialisté musí zjistit, čí tělo bylo spáleno místo těla bezdomovkyně a kdo mohl spáchat takto téměř dokonalý zločin. Stopy vedou na pitevnu. Malinková si vzpomene na ukrajinskou uklízečku, které rozmlouvala další soužití s násilnickým manželem. Jednoho dne uklízečka bez udání důvodu nedorazila do práce...

Koronerka Malinková si ihned po příjezdu na místo činu nahrává na diktafon, v jakém stádiu rozkladu mrtvola je. K čemu takové záznamy jsou? A dělají si nějaké podobné záznamy během vyšetřování i policisté?

Koronerka Malinková jakožto erudovaná soudní znalkyně oboru zdravotnictví odvětví soudní lékařství úzce spolupracuje s kriminalisty při ohledání místa činu. Již na místě nálezu mrtvoly se provádí její zevrubné, ale pečlivé ohledání, při kterém je důležitý každý detail, který musí být zadokumentován. Vzhledem k tomu, že je 21. století, čím dál více je využívána záznamová technika - ať už diktafon (digitální záznamník) nebo smartphone s takovouto funkcí, a to jak kriminalisty, tak i dalšími experty. Jsou ale tací, kteří blok a tužku neopustí. Nemají rádi situace, které nastávají, když se vybijí baterie. :)

Specialisté skládali podobu případné další oběti pomocí počítačového programu, kde byly přednastavené různé typy obličeje, očí, obočí, nosů, rtů, vlasů atd. Je to už běžná praxe? Využívá policie případně nějakého grafika?

Ve světě i u nás softwarové firmy, ale i odborníci z Kriminalistického ústavu Praha, vytvořili různé programy či systémy (např. PORIDOS), s jejichž pomocí lze vytvořit podle vzpomínek a výpovědí očitých svědků kreslený portrét osoby - tzv. identikit. Rád bych ale zdůraznil, že ani ta nejlepší a nejmodernější technika nevytvoří kvalitní a věrný portrét bez operátora - opravdu erudovaného policisty, který je nejen schopen „vydolovat“ ze svědka a jeho paměti potřebné detaily a postřehy, ale také vypomoci sofistikovanému systému ručním dokreslením některých nuancí. To se nikdo nenaučí za pár dní, jsou potřeba léta praxe. My u nás na Krajském ředitelství policie hl. m. Prahy máme kolegyni, která to umí naprosto skvěle. Sám jsem kdysi vyšetřoval případ vraždy, ve kterém nám na základě výpovědí svědků vytvořila identikit, který když jsme po dopadení pachatele (za několik týdnů) srovnali s jeho portrétní fotografií, tak vypadal, jako kdyby nám malíř tu fotku překreslil.

Zdroj: TV Nova

Major Strouhal zaúkoloval kapitána Kováře, aby šel oznámit rodičům smrt jejich dcery. Dělávají to takto běžně přímo kriminalisté? Nebo jsou na to vyčlenění speciální lidé, případně policejní psychologové?

Ano, někdy to provádí i kriminalisté. Smrt blízké osoby je jednou z nejnáročnějších životních situací pro pozůstalé a věřte, že oznámit někomu, že jeho blízký už nežije, že už nepřijde domů, nezavolá atd. je situace ještě těžší. Sám jsem to za svoji praxi bohužel už mnohokrát zažil a vězte, že to nepatří k mým nejpříjemnějším zážitkům. Pozůstalí mnohdy reagují naprosto neočekávaně. Zažil jsem osočení, že si dělám krutou legraci, poněvadž s nebožtíkem před chvílí hovořili (nakonec se ukázalo, že to bylo telefonicky před cca 5 hodinami, pár minut před jeho smrtí). Byl jsem obviněn, že jejich blízký byl sice sražen vlakem tam, kde vůbec neměl co pohledávat, ale může za to policie, protože „akorát jezdíme v autech a nic neděláme“. Zažil jsem i projev úlevy matky (takřka radost), že ji její nezvedený syn, který zemřel na předávkování, už konečně nebude týrat a trápit ve snaze sebrat jí nějaké peníze na drogy, atd.

Proto jsou policisté v rámci policejního vzdělávání vzděláváni v dovednosti zvládnout takovýto úkol. Sdělit takovou zprávu empaticky, slušně a kultivovaně, ale zároveň počítat s neadekvátní reakcí pozůstalých a umět si s ní poradit.

Seriál Specialisté běží na TV Nova každé pondělí ve 20.20!

Podívejte se na poslední díl Specialistů.


Z toho mrazí! Kapitánku Májovou v noci přepadl záhadný muž v kukle!