OČIMA EXPERTA: Policisté nejsou bezcitné stroje! Se smrtí jsou ale schopní se poprat

Publikováno 29.10.2019

Specialisté 93. díl - na střeše
Zdroj: TV Nova

Kapitánka Zuzana Májová v 93. díle Specialistů s názvem Bažina řeší případ záhadné smrti mladé policistky a šikany na místním oddělení policie. Jak se takové vyšetřování mezi vlastními kolegy provádí? A jak se umí policisté vyrovnat se smrtí? Na to jsme se zeptali se vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina!

Kapitánka Zuzana Májová se stane náhodnou svědkyní smrti mladé policistky Martiny Sváčkové, která před ni dopadne na zem přímo u budovy policejní služebny. Májová zjišťuje, že příčinou mohla být šikana na pracovišti. Záhadnou smrt vyšetřují podplukovnice Dagmar Šnébová a podplukovník Jan Mrázek z Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale protože se Zuzana s Dagmar dlouho zná a bere si případ smrti mladé policistky dost osobně, rozhodne se GIBSu s vyšetřováním pomoci. Nakonec se ukáže, že Martina spáchala sebevraždu kvůli drsné šikaně od svých policejních kolegů a kvůli uniklému videu intimních hrátek, které potají nahrával její parťák.

Kolegové Martiny Sváčkové si nepřipouštěli vinu za její smrt – říkali, že by jí nikdy neublížili. Nicméně to asi mysleli spíše po fyzické stránce. Slovně a psychicky ji přitom šikanovali dost brutálním způsobem. Jak se v tomto případě řeší odpovědnost za smrt? Je to sebevražda, nebo se může jednat o vraždu a tím pádem by byli kolegové Martiny označení za vrahy?

Vražda je úmyslný trestný čin a její pachatel musí chtít, aby oběť zemřela, což se v tomto případě nestalo. S tím, že si pachatelé šikany (a to kterékoliv z jejích forem) často ani neuvědomují, co svým podlým a hnusným jednáním mohou způsobit, se setkáváme často. Ne že by toho nebyli schopni, ale je to dluh zanedbané primární prevence či dokonce jejich výchovy v dětství, kdy jim rodiče či vychovatelé nevštípili dostatek (sociální) empatie. 

Když zemře policista za záhadných okolností – a to nejen v akci v terénu, musí se vždy volat GIBS? Jakou roli v tomto případě hraje?

Podle zákona č. 341/2011 Sb., o Generální inspekci bezpečnostních sborů (dále jen GIBS), je úkolem inspekce vyhledávat, odhalovat a prověřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je příslušník Policie České republiky, celník, příslušník Vězeňské služby České republiky anebo příslušník inspekce, a vyšetřovat jejich trestné činy. V realitě by úmrtí policistky Sváčkové vyšetřovala jen GIBS a žádná Májová by se jim do toho nesměla míchat, pokud by nebyla požádána o provedení nějakého úkonu či poskytnutí informací či součinnosti. 

Zdroj: TV Nova

Martina Sváčková skočila ze střechy v pracovní době na služebně, navíc kvůli šikaně od svých kolegů. Jak je to v tomto případě s odškodněním rodiny? Vyplácí se podobně, jako když policista zemře v akci? 

Tak na tuto otázku si netroufám fundovaně odpovědět - nejsem soudce. Pokud by pozůstalí žalovali Martinina zaměstnavatele - tedy Policii ČR, byl by to spor mezi nimi a Ministerstvem vnitra. A pouze soud může určit, jaká byla případná odpovědnost zaměstnavatele za její tragickou smrt a jaké jim náleží odškodnění. Předpokládám však, že do odškodňování by se zapojila nejen odborová organizace, jejíž členkou Martina možná byla, ale také sbírka kolegů a v neposlední řadě také skvěle fungující „Nadace policistů a hasičů - vzájemná pomoc v tísni“, která již přes 17 let účinně pomáhá potřebným z řad pozůstalých po policistech či hasičích. 

Reakce Májové na to, že před ni dopadlo mrtvé tělo, byla relativně klidná, i když později přiznala, že to s ní otřáslo. „Běžní“ lidé by ale pravděpodobně reagovali mnohem hůře. Jsou policisté nějak připravení, respektive trénovaní na to, že mohou vidět smrt člověka – a tím pádem to pak klidněji snáší?

Policisté při přijímacím řízení jsou podrobováni mj. také psychotestům a jsou specificky vybíráni. Postupem času během své náročné služby samozřejmě získávají zkušenosti, návyky, schopnosti a také vyšší odolnost. Na služební místa typu vrchní komisař jsou přijímáni ve výběrovém řízení a i při něm jsou jejich kvality zkoumány. Předpokládám, že „kolegyně“ Májová už nějakou tu mrtvolu během své služby viděla a že zažila mnoho krizových a stresových situací. Ale nerad bych, abyste si mysleli, že my, co už „nějaký ten pátek“ na těchto pozicích pracujeme, jsme nějaké bezcitné stroje. To ne! Ale jsme schopni se s takovými situacemi poprat a takzvaně je zpracovat. Navíc ale každý policista má v případě potřeby možnost využít nabídky psychologických služeb poskytovaných špičkovými odborníky Policie ČR, případně i mimoresortními.

Jak často policie v Česku řeší šikanu na pracovišti a její vážnější důsledky – v tomto případě sebevraždu? Zachází to skutečně až do těchto mezí?

Pokud máte na mysli šikanu na pracovišti páchanou mimo půdu Policie ČR, pak je zapotřebí zmínit, že v trestním zákoně trestný čin nazvaný šikana nenajdete. Ta je páchána skutkovými podstatami jiných trestných činů: např. vydírání - § 175, omezování osobní svobody - § 171, útisk - § 177, ublížení na zdraví - § 146 až 148, loupež - § 173, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci - § 352, nebezpečné vyhrožování - § 353, nebezpečné pronásledování - § 354, poškození cizí věci - § 228, znásilnění - § 185 atp. I v našich zemích se občas stává, že oběť šikany nedokáže požádat o pomoc některou z organizací či institucí neustále se rozšiřujícího a zdokonalovaného systému a svoji špatnou životní situaci řeší sebepoškozením či dokonce sebevraždou. 

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20.20 na Nově!  

Podívejte se na poslední díl Specialistů!


Z toho mrazí! Kapitánku Májovou v noci přepadl záhadný muž v kukle!