OČIMA EXPERTA: Mezi výpomocí a obchodováním je velmi tenká hranice. Obchodování s dětmi je ale trestné!

Publikováno 24.09.2019

Specialisté - Kajnarová, Štáfek, Dejdar, Hána

Vyšetřování vraždy zahraniční studentky začne nabývat na obrátkách poté, co vyjde najevo, že krátce před svou smrtí porodila. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Kapitán Strouhal chce vtrhnout do bytu, jelikož má podezření, že je tam dítě. Tvrdí, že nepotřebuje soudní příkaz, kvůli nebezpečí z prodlení. Je to pravda?

Kdyby měl důvodné obavy, že je tam malé opuštěné dítě a mohlo by přijít o život, tak by to zákonné bylo. V takovém případě ale pak nesmí uvnitř dělat nic jiného, než že jenom zachraňuje život a zdraví. Tzn. že nemůže nic odnášet, kontrolovat, prohledávat apod.

Zuzana Májová nechá manželku podezřelého samotnou v kanceláři, ta jí pak vleze do počítače. Neměla by být pod neustálým dohledem?

Samozřejmě! A to právě z toho důvodu, aby se něco podobného nestalo. Pracoviště kriminálky je režimové pracoviště, tudíž jiné osoby než zaměstnanci kanceláře tam mohou pobývat pouze v doprovodu osoby z toho pracoviště. Neexistuje, aby tam byl někdo sám, pokud se nejedná vyloženě o k tomu určenou uzavřenou čekárnu.

Zdroj: TV Nova

Zavražděná i její spolubydlící se živí jako náhradní matky. Je to nezákonné?

Zde je celkem citlivá hranice mezi výpomocí a obchodováním. I takové případy řeší policie, když je na to upozorněna. Protože kde není žalobce, není soudce. Zcela určitě neprověřujeme všechny těhotné. Sám jsem před lety osobně vyšetřoval případ, kdy paní, která už sama měla 5 dětí, se rozhodla otěhotnět, jen aby své dítě mohla za cca 150 000 Kč „přenechat“ k osvojení - tedy prodat.

Můžou vyšetřovatelé legálně používat metodu zlý a hodný polda?

Toto je tak známá „psychologická“ metoda snad všech policejních sborů, že už snad každý ví, že když je jeden policista „zlý“, tak druhý je „hodný“. Na každého ale platí něco jiného a záleží na zkušenosti policistů, jak navázat kontakt, získat důvěru, jak člověka rozmluvit. Samozřejmě jsou dány přísné mantinely, co může u výslechu občana být užito a co ne. Předstírání nepravdivých skutečností, lhaní apod. nejsou přípustné metody. Na to jsou naše vnitřní kontrolní orgány citlivé a odhalení policisté jsou pak vystaveni kázeňským trestům.

Výslechy v terénu si kriminalisté zaznamenávají do diáře. Není potřeba výslech nahrávat kvůli dokazování?

Není. Když se policista vrátí na služebnu, sepíše úřední záznam o tom, že se svědkem hovořil – a co svědek vypověděl. Písemnost pak slouží jako podklad k tomu, aby buď státní zástupce v přípravném řízení, nebo (když se spis dostane až k soudu) soudce z něho usoudil, jestli je potřeba svědka předvolávat, aby výpověď při hlavním líčení poskytl osobně. Podle trestního řádu je každý povinen se na předvolání dostavit a vypovídat jako svědek o tom, co je mu známo o trestném činu a o pachateli, nebo o okolnostech důležitých pro trestní řízení.

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!

Podívejte se na poslední díl Specialistů.


Ztracené dítě a mrtvola v kontejneru: Specialisté budou řešit hodně zamotaný případ!