OČIMA EXPERTA: Policejní expert vyvrátil mýty z kriminálek. Policista nesmí vyslýchanému lhát!

Aktualizováno 27.08.2019

Specialisté - 84. díl - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Specialisté s novým členem týmu, Martinem Kovářem, vyšetřují vraždu zaměstnankyně pánského klubu Zlaté časy. Lukáš se v rámci pátrání nechá v klubu zaměstnat jako marketingový odborník. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie a dřívějšího vyšetřovatele vražd Jaromíra Badina jsme se zeptali, co si myslí o postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Specialisté, již s novým členem týmu Martinem Kovářem, vyšetřují vraždu zaměstnankyně pánského klubu Chantal. Při prohlídce klubu je Lukáš mylně pokládán za uchazeče o práci a je přijatý na místo marketingového experta pro nový projekt nočního klubu pro ženy. Specialisté mají několik podezřelých. 

Zdroj: TV Nova

Je nasazení policisty v utajení běžná věc, nebo se k tomuto způsobu přistupuje jen ve výjimečných případech?
Není. Operativně pátrací prostředek použití agenta je upraven dokonce trestním řádem a pro jeho použití není možná žádná libovůle. Předepsaná kritéria by v tomto případě asi splněna byla, avšak na takový úkol se nenasazuje kriminalista z běžného výkonu služby. Využívají se policisté, kteří jako policisté veřejně nevystupují. Kapitán Panenka ale běžně chodí vyslýchat a vyšetřovat mezi lidi, takže existuje vysoká pravděpodobnost, že by ho někdo poznal a hrozilo by jeho odhalení.

 

Pachatel drží rukojmí u hlavy zbraň a chce odejít. Policista mu to dovolí. Není to chyba?
Policista je povinen počínat si tak, aby rukojmí neohrozil. Každá situace má nějaké řešení. Není možné, aby kvůli neuváženému kroku policisty nebo jakémusi pochybnému „hrdinství“ přišlo rukojmí o život. Policista musí postupovat takticky a opravdu v duchu toho (tak často vysmívaného hesla) Pomáhat a chránit.

 

Zdroj: TV Nova

Specialisté pří výslechu lžou vyslýchanému, že jeho manželka hodila vraždu na něj. Je možné používat takovéto praktiky v reálu?
Trestní řád zakazuje pokládat kapciózní otázky - tedy otázky, které jsou klamavé, úskočné anebo předstírající nepravdivé skutečnosti: v § 92 se výslovně uvádí, že „Otázky musí být kladeny jasně a srozumitelně bez předstírání klamavých a nepravdivých okolností; nesmí v nich být naznačeno, jak na ně odpovědět.“ Jedním z úkolů obhájce vyslýchaného je právě pozorovat, zda k tomu nedochází.

V jednom díle to vypadá, že policista pracuje v utajení a zbytek týmu jen čeká, co zjistí. Jak je to ve skutečnosti s prací v utajení?
Operativně pátrací prostředek „použití agenta“ je upraven trestním řádem a pro jeho použití není možná žádná libovůle. Na takový úkol se nenasazuje kriminalista z běžného výkonu služby. Využívají se policisté, kteří jako „poldové“ veřejně nevystupují. Vždyť třeba takový seriálový kapitán Panenka několik let běžně chodil vyslýchat a vyšetřovat mezi lidi, prokazoval se jako pracovník kriminální policie a tak existuje vysoká pravděpodobnost, že by ho někdo poznal a hrozilo by jeho odhalení. Agenta samozřejmě neposíláme na kdejaký případ, jedná se jen o ty nejzávažnější trestné činy - musí být vedeno trestní řízení pro zločin, na který zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně osm let, pro trestný čin spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny nebo další vyjmenované trestné činy. Nasazení agenta povoluje na předem stanovenou dobu soudce vrchního soudu na návrh státního zástupce vrchního státního zastupitelství. Státní zástupce je povinen od příslušného policejního orgánu vyžadovat údaje potřebné pro posouzení, zda trvají důvody pro použití agenta a zda je jeho činnost v souladu se zákonem. Tým specialistů po dobu působení agenta nesedí s rukama v klíně, ale souběžně prošetřuje a prověřuje další verze případu, vyhodnocuje informace získané agentem a neztrácí čas lelkováním.

Zdroj: TV Nova

Už se vám stalo, že jste vyšetřoval vraždu ve veřejném domě?
Ano. V bouřlivých 90. letech se v těchto místech tehdy tak oblíbených novodobými zbohatlíky a gangstery odehrála nejedna rvačka či přestřelka. To nebylo nic mimořádného. Jsou to většinou místa, kde dochází nejen k tzv. obchodu s bílým masem, ale také k distribuci a užívání drog, praní špinavých peněz a dalším druhům organizovaného zločinu. „Pikantní“ vzpomínky pak mám zejména na situace, kdy jsme při výsleších „protřelých“ pracovnic těchto zařízení naráželi na sexuální praktiky a pojmy, které jsme ale z čítanek, z učebnic a ze školy neznali. (smích) To víte, tenkrát ještě internet a zejména pak jeho „jisté“ servery (+18) nebyly. Ale také nebylo tolik nezletilců, kteří je už želbohu navštívili a přišli o některé iluze.

 

Seriál Specialisté každé pondělí ve 20:20 na TV Nova.


Ztracené dítě a mrtvola v kontejneru: Specialisté budou řešit hodně zamotaný případ!