Jan Zadražil nastavil laťku hodně vysoko! Jaká bude nová posila týmu Specialistů?

Aktualizováno 08.08.2019


Jiří Hána už v nové sezóně doplní tým Specialistů, který nedávno přišel o svého milovaného kolegu. Kriminální seriál se opět vrátí na obrazovky na konci srpna, Jiřího Hánu alias kapitána Kováře vám ale představíme už teď.

Jakým způsobem k Vám přišla nabídka role kapitána Kováře v seriálu Specialisté? Musel jste absolvovat kamerové zkoušky, nebo Vám byla role nabídnuta rovnou?
Roli mi poté, co jsem se zúčastnil dvojích kamerových zkoušek, nabídla castingová režisérka Maja Hamplová. Když mi zavolala, že jsem u konkurzu uspěl, měl jsem velkou radost.

Zdroj: TV Nova

Znal jste tento seriál? Viděl jste jeho některé díly ještě předtím, než jste se dozvěděl, že budete jeho součástí?
Ano, seriál jsem znal, a dokonce jsem i některé díly viděl. Vnímal jsem ho jako úspěšný a povedený projekt. Proto mě potěšilo, že se na něm budu moci podílet.

Těšil jste se na natáčení?
Věděl jsem, že vstupuji do již rozběhlého projektu, a to nikdy není jednoduché. Byl jsem zvědavý, jak mě kolegové přijmou, jak mezi ně zapadnu a vůbec jak vše zvládnu. Cítím velkou zodpovědnost. Je pro mě důležité, abych diváky nezklamal. Honza Zadražil nastavil laťku hodně vysoko. Doufám, že se mi podaří stát se plnohodnotnou součástí tohoto projektu.

 

Zdroj: TV Nova

A jak vás kolegové přijali?
Řekl bych, že velmi vřele. Všichni jsou přátelští a ochotní mi pomoci, když je potřeba. Na place je fajn atmosféra, a to i přesto, že mi Kuba Štáfek říká po každé ostré klapce, že nikdy nebudu jako Jarda.

Jak to vy osobně, coby divák, máte s kriminálkami? Baví vás?
Mám je rád, odpočinu si u nich. Ale momentálně nemám bohužel na sledování televize moc času.

Už jste někdy hrál policistu?
Policistu konkrétně ne, ale zkušenost s hraním v detektivce mám. Domnívám se tedy, že se na tento žánr dokážu naladit.

Zdroj: TV Nova

Jak byste charakterizoval postavu kriminalisty, kterou ve Specialistech hrajete?
Kapitán Kovář je přímočarý a racionální. Nedělá unáhlené závěry. Než se k něčemu vyjádří, dobře si to rozmyslí. Většinou si zachovává chladnou hlavu a situace řeší s nadhledem a rozvahou. Nehraje si na ´chytrolína´. Cítím z této postavy velkou pokoru a lidskost. Doufám, že se mi ji podaří ztvárnit tak, aby působila stejně i na diváky.

Je vám kapitán Kovář blízký?
Je mi blízký, všechny zmíněné vlastnosti jsou mně sympatické. Chci ho ukázat jako obyčejného člověka, jako jednoho z nás, a vtisknout mu určitou autentičnost. Není to žádný tvrdý policista nebo ´bombarďák´, který vše vyřeší hned, jakmile dorazí na místo činu. Myslím si ostatně, že většina policistů jsou normální chlapi z masa a kostí, žádní supermani. Za jejich úspěchy stojí tvrdá práce.

Zdroj: TV Nova

Musel jste se na tuto roli nějak speciálně připravovat? 
Základní výcvik u mě započal až v průběhu natáčení. Byl jsem v podstatě hozen do hluboké vody a rovnou se učil plavat. Hned první natáčecí den mě čekala scéna se střelnou zbraní. Zneškodnil jsem vraha svého předchůdce, kterého hrál Honza Zadražil. Naštěstí mě pan režisér a mí kolegové byli schopni instruovat, jak držet zbraň, aby to vypadalo důvěryhodně. Nyní už mám za sebou několik dní výcviku s kaskadéry. Učil jsem se základy bojové techniky, jak vykrývat mrtvé úhly, jak pracovat se zbraní a nepostřelit kolegu apod. Zacházení se zbraní totiž není tak jednoduché, jak to v obraze vypadá. Člověk se neustále učí…

A co akční scény? Baví vás nebo jsou pro vás naopak noční můrou?
Užívám si je. Je to sen většiny kluků – jezdit autem, řešit případy, mít u sebe zbraň, střílet, účastnit se zásahů s jednotkou rychlého nasazení... Je to zábavné.

Jak se učíte texty? Máte na to nějaký osvědčený způsob?
K procesu učení textů se u mě váže určitá logistika. Jsem rád, když mám scénář k dispozici dostatečně dopředu. A to zde u Specialistů naštěstí mám. Ve zhruba čtrnáctidenním předstihu si ho pročítám. Označím si své repliky a také informace, v jaké dny se budou jednotlivé obrazy točit. v tuto chvíli už se začínám pomalu učit text. Konkrétně pasáže, které jsou delší, a ve kterých budu mít, co se mluvení týče, více prostoru. Pak už stačí, když si své repliky těsně před natáčením zopakuji. Když mám možnost dodržet tento postup, který u mě funguje, jsem klidný. Cítil bych se nesvůj, kdybych se text učil až chvíli před natáčením daného obrazu. Ale každý to máme jinak. Některým kolegům to může právě takhle vyhovovat…

Zdroj: TV Nova

Hrajete v seriálech, v divadle, máte rodinu. Je těžké skloubit to všechno dohromady?
Je to poměrně složité. Aktuálně hraji divadlo až dvacetkrát do měsíce. Někdy se stává, že z natáčení Specialistů přejíždím přímo do divadla. Občas došlo i na to, že jsem se poté, co jsem odehrál divadelní představení, na natáčení Specialistů ještě vracel. Pochopil jsem, že takto je to neudržitelné, a proto jsem se rozhodl výhledově práci v divadle utlumit. Chci se především uchovat nějaký čas pro svou rodinu.

Co vás vlastně baví víc – natáčení nebo divadlo?
Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Divadelní a filmové herectví jsou dvě naprosto odlišné kategorie. Oboje mám rád. Právě ta odlišnost je tím, co práci herce obohacuje. Divadlo je ale podle mě základ.

Na obrazovce TV Nova se teď budete objevovat týden co týden v hlavním vysílacím čase. Jste připraven na to, že vás budou diváci na ulici poznávat a občas i zastavovat?
To, že nás, herce, diváci na ulici občas poznávají a hlásí se k nám, k našemu povolání zkrátka patří. Jsem s tím smířen. Uvidíme, jestli mě lidé začnou oslovovat „pane kapitáne“…

 

Seriál Specialisté můžete sledovat od 26. srpna každé pondělí ve 20:20 na Nově.