Publikováno 29. 1. 2018

OČIMA EXPERTA: Jaký trest hrozí člověku za vyhrožování smrtí? Tohle by měl vědět každý!

Specialisté - 28. díl - Štvanice - 2
Zdroj: TV Nova

Pro lásku jsou lidé ochotni udělat cokoliv a neštítí se ani vytáhnout zbraň! Vedoucí protidrogového oddělení pražské policie, Jaromír Badin, odpovídal na otázky spojené s pondělním dílem seriálu Specialisté!

Přehrát poslední díl

Osmadvacátá epizoda seriálu Specialisté s názvem Štvanice přihrála vyšetřovatelům na stůl další případ vraždy. Podnikatel Daneš přijde jednoho dne o všechno. Ztratí práci a uteče mu jeho mladá manželka i s dítětem. Nasupená hlava rodiny se ji vydá s ostře nabitou zbraní, hledat. Specialisté mají za úkol vypátrat a zajistit ozbrojeného, dobře oblečeného, avšak poněkud nervózního muže, který ohrožuje střelnou zbraní své okolí, ale o kterém toho víc nevědí, neznají jeho identitu, cíl, záměr ani odkud jde a kam. S dalšími hlášeními o Danešově řádění se ale smyčka pátrání kolem nasupeného podnikatele postupně zatahuje. Podaří se jej Specialistům zadržet dřív, než dojde k fatálním ztrátám na životech?
 

Jaký trest hrozí za únos dopravního prostředku a držení rukojmích?
Za trestný čin braní rukojmí si odsouzený posedí dvě léta až deset let. Vyšší sazbou – dokonce deset až osmnáct let – bude potrestán, když se rukojmímu něco stane, popř. i zemře. Co se týče únosu, trestní zákoník zná pouze únos dítěte nebo osoby stižené duševní poruchou.

 

Jaká je většinou sazba za vyhrožování smrtí?
Podle toho, komu vyhrožujete a z jaké pohnutky – např. vyhrožování usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou svědkovi, tlumočníkovi, dítěti, těhotné ženě či veřejné osobě může skončit až třemi lety ve výkonu trestu odnětí svobody. Vyhrožování úřední osobě se zbraní (a nemusí být střelná) v úmyslu působit na výkon její pravomoci může soud „ocenit“ až pětiletým pobytem za mřížemi.
 

Jaké jsou standardní postupy policie při únosu dopravního prostředku, kde pachatel ohrožuje rukojmí zbraní?
Když se něco takového stane, funguje Policie ČR jako dobře promazaný stroj podle typových plánů: kdo všechno se zásahu zúčastní, které složky, zda bude nasazen vrtulník, zásahová jednotka, eventuálně URNA (útvar rychlého nasazení), stálá pořádková jednotka, integrovaný záchranný systém. atd. Okamžitě jsou vyrozuměni nejvyšší činitelé krajského ředitelství policie a samozřejmě i policejního prezidia a poté nastupují pečlivě vybraní a vycvičení odborníci. Zjišťuje se, kdo je pachatel, jestli má komplice, zda to je či není terorista nebo duševně nemocný člověk, který na sebe potřebuje jen upozornit ... Musí se vyhodnotit pokud možno veškerá rizika, uzavřít okolí a provést další úkony, aby bylo ohroženo co nejmenší množství lidí. Zde se ale policie často setkává s nekázní zatím nezúčastněných osob, které se třeba zdráhají uposlechnout výzev k opuštění místa, snaží se pořídit si atraktivní záběry apod. Nezúčastněnými jsou ale jen do té doby, než pachatel začne bezhlavě střílet, uskuteční výhrůžku výbuchem … V naší zemi se naštěstí s takovými případy často nesetkáváme a díky profesionalitě záchranných složek se zatím nic tragického nestalo. Zdůrazňuji zatím. A my policisté budeme moc rádi, když se tak nestane nikdy.

 

Specialisté - 28. díl - Štvanice - 13
Zdroj: TV Nova

A když se obdobná situace stane v domě?
Tam je navíc potřeba zjistit, v jakém prostoru se pachatel zdržuje, v jakém je duševním rozpoložení, jak moc rychle je potřeba zasahovat, jestli je možné mu to rozmluvit nebo ho uspokojit splněním jeho někdy banálního požadavku, aby upustil od svého dalšího jednání a pustil rukojmí. Také se zjišťuje, jestli pomůže, když se tam přiveze jeho manželka nebo maminka, která mu to rozmluví. Tady nastupují odborníci, vycvičení vyjednavači, psychologové, kteří za Policii ČR jednají. Spolupracují samozřejmě úzce s dalšími složkami a útvary policie – např. i s kriminalisty, kteří zjišťují veškeré dostupné údaje, které jsou k dispozici. Prioritou vždy je, aby se nikomu nic nestalo. Ani rukojmím, ani pachateli. Není to čekání na to, až se objeví v okně, aby ho policejní odstřelovač zastřelil.

 

Při policejním zásahu do domu nefiguroval vyjednávač. Je to správně?
No, vyjednavač nemusí být přítomen úplně pokaždé, ale vždy na místě musí být někdo pověřený vyjednáváním/jednáním s pachatelem; někdo musí vést komunikaci a mít možnost ovlivňovat dění. Nemůže se stát, že tam naběhnout třicet ozbrojených policistů a každý bude vykřikovat něco jiného.

 

Zásahová jednotka ve složení čtyř mužů – není to málo, když vezmeme v potaz, že se neví počet rukojmích a navíc se jedná o velkou vilu?
Omlouvám se, že mne váš dotaz rozesmál. V takovém případě totiž nastupuje samozřejmě potřebný počet ozbrojených policistů. Někteří hlídají okolí, protože je možnost, že může mít spolupachatele, nebo mu může „přeskočit“, vrhne se z okna a pokusí se o útěk. Věřte mi, že Policie ČR má momentálně podstav a rádi mezi sebou přivítáme nováčky, protože policistů je málo, ale ne zas tak málo, abychom poslali čtyřčlennou zásahovku. To mohu občany uklidnit.


Jak probíhá celostátní pátrání?

Záleží, zda pátráme po osobě pohřešované, osobě podezřelé ze spáchání trestného činu nebo důležitém svědkovi. Díky IT systémům jsou veškeré policejní orgány o vyhlášení pátrání informovány velice rychle a dostanou všechna potřebná data identifikující hledanou osobu. Prostřednictvím internetu a zveřejněním v masmédiích se v závažných či naléhavých případech obracíme na veřejnost. Její součinnost při hledání osob je často klíčová a máme s tím velice dobré zkušenosti. Lidé jsou v tomto případě velice důslední a policii opravdu pomáhají.


Mají policisté právo dostat se k výpisům hovorů podezřelé osoby?
Pokud by se ukázalo, že z nich je možné zjistit údaje významné pro trestní řízení, které nelze jiným způsobem zjistit a že mohou sloužit pro důkazní účely – tak ano. Státní zástupce na odůvodněný podnět kriminalistů požádá o vydání údajů z centrální evidence účtů a pak požádá konkrétní banku o vydání potřebných dat orgánům činným v trestním řízení.


159

GALERIE: Specialisté - 28. díl - Štvanice

Zdroj: TV Nova

Specialisté - 28. díl - Štvanice - 7

Hodnocení:Jak funguje policejní centrála? Má ji v autě každé vozidlo a musí být vždy zapnutá?
V hlídkových vozidlech jsou namontovány vysílačky, které zabezpečují spojení s operačním střediskem, které řídí a koriguje nasazení policejních sil a prostředků na celém příslušném teritoriu. Operační má přehled o hlídkových vozech prostřednictvím GPS, má spojení s jednotlivými hlídkami, má přehled kde kdo je a jakou zrovna vykonává činnost. Samozřejmě má také spojení na veškeré klíčové policejní funkcionáře, které okamžitě vyrozumívá, že se něco stalo. Za každou složku jako je třeba cizinecká policie, zásahová jednotka nebo kriminálka, je vždy i v mimopracovní době nějaký zodpovědný funkcionář ve službě, se kterým je během pár minut navázáno spojení, předávají se informace a koná se.

 

Další díl kriminálky Specialisté sledujte už v pondělí 5. 2. 2018 od 20:20 na TV Nova! Na celý díl Štvanice se můžete podívat ZDE.
 

Maci

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.