Publikováno 12. 3. 2018

OČIMA EXPERTA: Psychologická hra s vyslýchaným? Lepší je empatie, slušnost a vstřícnost

OČIMA EXPERTA: Hadí doupě
Zdroj: TV Nova

Specialisté tentokrát řešili podivný případ vraždy. Jak se na jejich vyšetřovací postupy dívá Jaromír Badin, vedoucí protidrogového oddělení pražské policie?

Přehrát poslední díl


Epizoda s názvem Hadí doupě představila případ majitele činžovního domu, který šikanoval své nájemníky. Později byl ve svém bytě nalezen mrtev. Příčinou jeho podivné smrti bylo uštknutí prudce jedovatým exotickým hadem. Vše nasvědčovalo tomu, že vrahem musel být jeden z nájemníků!

Specialisté - 34. díl - Hadí doupě - 16
Zdroj: TV Nova

Když se najde tělo a neví se příčina smrti, volá se vždy policie?
Samozřejmě. Výjimkou jsou pouze úmrtí v nemocničních zařízeních, kde mohou lidé například podlehnout dlouhodobým nemocem a podobně. Zkrátka k úmrtím, u kterých nelze na první pohled bezpečně určit, že se jedná o úmrtí přirozené, vždy volejte policii.
 

Když se stane vražda v činžovním nebo v panelovém domě, je běžné vyslýchat úplně všechny sousedy?
Určitě se snažíme vyslýchat všechny. Ptáme se například, zda neslyšeli nějaký nestandardní zvuk, neviděli v té době v domě někoho cizího, či neví o nějaké skutečnosti, která by značně pomohla s vyšetřováním.

Specialisté - 34. díl - Hadí doupě - 13
Zdroj: TV Nova

Proč někoho vyslýchají ve výslechové místnosti, přičemž je celá výpověď zaznamenávána, a někoho jenom mimo místnost?
Je ideální, když existuje videozáznam doznávajícího se pachatele, který např. vyvrátí jeho pozdější tvrzení, že si doznání kriminalisté vymysleli. Nebo když má vyšetřovatel pocit, že se z výpovědi svědka může dozvědět něco hodně důležitého, co by mohlo pomoci dopadnout pachatele rychleji. Není to však bezpodmínečně nutné dokumentovat průběh každého výslechu záznamovou technikou. V případě, že kriminalista vyžaduje pouze banální informace, není někdy nutné výpověď vyslýchaného (my říkáme „vytěžovaného“) zaznamenávat. Ušetří se tak spousta času svědků, není potřeba cestovat na služebnu apod.
 

Mohou jet policisté někoho vyslýchat i v noci? Není lepší počkat do rána?
Záleží, v jaké je to věci. Když se jedná o vraždu nebo obdobný závažný trestný čin a je jasné, že vyšetřovatelé nemohou na odpověď čekat až do šesti hodin do rána, tak to bezpochyby možné je, avšak neexistuje na to žádný předpis.

Specialisté - 34. díl - Hadí doupě - 15
Zdroj: TV Nova

Jsou nějaké postupy nebo psychologická hra s vyslýchaným?
Nic oficiálního neexistuje. Na žádných policejních školách se nic podobného neučí. Vše záleží na zkušenostech, praktických dovednostech, ale také talentu vyšetřovatele. Spíše je nutné dávat pozor na zakázané taktiky, kterých není možno využívat.
 

Když se Zuzana Májová zeptala podezřelé, proč se s někým rozešla, a ona jí na to odpověděla, že je to přece její věc. A na to Zuzana řekla: „Ne, když jde o vraždu!“. Má pravdu? Musí podezřelá odpovídat na tyto otázky?
Všeobecně platí to, co je v trestním řádu, který upravuje, kdy má dotyčný možnost odmítnout výpověď. Důvod rozchodu je tedy spíše záležitostí intimity a asi těžko by Zuzana uspěla s nějakou sankcí, například udělením pořádkové pokuty pro odmítnutí výpovědi. Opět to záleží na schopnostech vyšetřovatele navázat s vyslýchaným kontakt - vzbudit důvěru a následně získat potřebné i na tyto otázky.

140

GALERIE: Specialisté - 34. díl - Hadí doupě

Zdroj: TV Nova

Specialisté - 34. díl - Hadí doupě - 20

Hodnocení:


 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TV Nova

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.