Aktualizováno 9.10. 2017 21:07

OČIMA EXPERTA: Přiznání pod tlakem? Neprošlo by to! Odborník hodnotí pondělní díl Specialistů!

Specialisté - 16. díl - Desetiboj - 5
Zdroj: TV Nova

Specialisté naposledy vyšetřovali vraždu medika s pochybnou drogovou minulostí. Jak tento případ a postupy seriálových vyšetřovatelů vidí odborník z branže, vedoucí protidrogového oddělení pražské policie Jaromír Badin?

Přehrát poslední díl

I Specialisté se musí udržovat v kondici, a tak jezdí pravidelně na tréninky. Během jednoho takového cvičení vyzve Lukáš Panenka na souboj olympionika a desetibojaře Berana. Ten však brzy zkolabuje při běhu a je odvezen v bezvědomí do nemocnice. Lékařské testy odhalí, že užíval dopingové látky, které mu poškodily srdce. O dvě hodiny později je Beranův osobní lékař MUDr. Habart nalezen doma se zlomeným vazem. Podezřelými z jeho smrti jsou Beranův trenér Říman, který kdysi sám čelil podezření z dopingového skandálu, a ambiciózní sportovní agentka Kazdová.

Specialisté - loga - Desetiboj - 1
Zdroj: TV Nova

Když kriminalisté najdou tělo, u kterého není na první pohled možné určit, zda se jedná o vraždu, sebevraždu nebo přirozené úmrtí, jak se v takovém případě postupuje?

Nejdůležitější je prokázat či vyloučit cizí zavinění. V první řadě se tedy provádí soudní pitva, kterou provádí dva soudní znalci, případně ještě toxikolog, nenajde-li se mechanické poškození těla. Provedení těchto expertíz je někdy finančně nákladné a na jejich výsledky se čeká několik týdnů. Než se prokáže, že se jedná o sebevraždu či přirozené úmrtí, případ se vyšetřuje jako vražda.

 

 

Po svém kolapsu je olympionik a desetibojař Beran převezen do nemocnice, kam za ním spěchá tým Specialistů. Potřebují znát jeho zdravotní stav, aby věděli, zda se mají touto zvláštní příhodou dále zaobírat. Beranův ošetřující lékař však poskytování informací odmítá, přesto ho Jaroslav Čermák, kterého v seriálu ztvárňuje Jan Zadražil, za zvláštních podmínek „zlomí“ a lékař požadované detaily vyzradí. Je taková manipulace ze strany vyšetřovatelů v pořádku?

V pořádku to asi úplně není. Je jasné, že „zapálený“ vyšetřovatel se někdy při hledání spravedlnosti může snížit i k praktikám, které nejsou až tak úplně profesionální, ale dle mého názoru to nutné není. My se pochopitelně snažíme zjistit alespoň základní informaci o zdravotním stavu postiženého, abychom věděli, zda se potýkáme s možným zločinem či nikoliv, avšak pro bližší informace je nutný souhlas poškozeného. V případě pacientova bezvědomí pak jeho rodiny. Pokud vyšetřovatelé souhlas nedostanou ani od jedné strany, pak je možné např. přibrat do případu soudního znalce, kterému nemocnice, konkrétně právní oddělení nemocnice, takové informace musí poskytnout.

 

Poté, co bylo prokázáno, že za Beranovým kolapsem stojí užívání dopingových látek, byl sám atlet v šoku a dožadoval se svého osobního lékaře. Jedním vyšetřovatelem z týmu Specialistů byl informován o jeho vraždě, a to i přesto, že se v té chvíli nevědělo, zda se jedná o vraždu, či nikoliv. Může vůbec vyšetřovatel vyzrazovat takové skutečnosti?

Samozřejmě lze předpokládat, že se tak stalo pouze v zájmu rychlého a řádného vyšetření případu, ale stávat by se to nemělo.

 

147

Specialisté - 16. díl - Desetiboj

Zdroj: TV Nova

Specialisté - 16. díl - Desetiboj - 7

Hodnocení:

Vy sám jste drogovým expertem, proto je další otázka mířena přímo na dopingové látky. Myslíte si, že užívání takových látek může mít za následek trvalé poškození srdce a tím znemožnění dalších sportovních aktivit u sportovců?

Odborníci obecně před takovými podpůrnými látkami varují. Já osobně jsem se naštěstí ve své kariéře zatím s případem, který by na sportovce měl takové fatální následky, nesetkal.
 

V seriálu zaznělo o hojném užívání růstových hormonů československými a sovětskými sportovci, hlavně během 80. let minulého století. Vyšetřovali jste někdy podobný případ s tímto související?

Nevím o tom, že by se na našem území tehdy nebo po Sametové revoluci před trestním soudem řešil případ, kdy by došlo k úmrtí či trvalému postižení jedince po požití dopingových látek, ani jsem nečetl žádnou odbornou literaturu, která by tuto skutečnost potvrzovala. To ovšem neznamená, že takové případy mohu vyloučit či popřít.

 

 

Další díl kriminálky Specialisté sledujte už v pondělí 16. 10. 2017 od 20:20 na TV Nova!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TV Nova

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.