Aktualizováno 6.11. 2017 21:24

OČIMA EXPERTA: Kdy je možné požívat alkohol ve službě? Odborník hodnotí pondělní díl Specialistů

20. díl Specialistů přinese další ohromnou zápletku! - 4
Zdroj: TV Nova

Dvacátý díl seriálu Specialisté s názvem Past přihrál vyšetřovacímu týmu na stůl další případ vraždy. Nad postupy kriminalistů opět visí několik otazníků. S vedoucím protidrogového oddělení pražské policie Jaromírem Badinem jsme celý díl opět důkladně prokonzultovali a přinášíme odpovědi na nejdůležitější otázky!

Přehrát poslední díl

Manželé Dvořákovi byli po dobu několika týdnů terorizování výhružnými telefonáty. Poté jeden z nich, Jiří Dvořák, zmizel beze stopy. Jeho žena Karin zalarmuje policii a požádá ji o pomoc. Specialisté však zanedlouho přicházejí se smutnou zprávou. Jiří Dvořák byl zastřelen. Tělo bylo nalezeno v jeho luxusní limuzíně.

Specialisté - 20.díl - Past - 8


Podezřelých je spousta, v první řadě manželé Bémovi, kteří Dvořáka vinili z požáru na jejich statku, ke kterému došlo poté, co mu Dvořákovi odmítli prodat pozemek, na němž chtěl postavit luxusní hotel. Také sama manželka zavražděného, Karin, by mohla mít motiv. Právě ona totiž zdědí všechen majetek....

Kdy je možné nahlásit pohřešování osoby? Není nutné dodržet nějakou stanovenou dobu?
Není potřeba dodržovat žádnou stanovenou lhůtu. Jakmile občan získá podezření, že se s nějakou (jemu blízkou či dobře známou) osobou mohlo něco špatného stát (nezvykle dlouho mu nebere telefon, nehlásí se, nevrací se domů, nepřichází do práce), může se obrátit na nejbližší součást Policie ČR a oznámit to. Policie je pak povinna začít se daným podezřením zabývat a prošetřit ho.

Specialisté - 20.díl - Past - 6
Zdroj: TV Nova


Vyšetřovatelé objeví tělo bohatého podnikatele v kufru auta, ale ohledávají jej sami. Neměl by tělo ohledat speciální tým?

Nějaké nepatrné ohledání, například zjištění, zda je opravdu mrtvý, nalezení průkazu totožnosti mrtvého, možné je. Pokud se však nejedná o kriminalistu přímo na ohledávání specializovaného, není možné s mrtvým tělem nějak hýbat nebo jej přemisťovat. Tím by mohlo dojít ke zničení cenných důkazů. Místo činu ohledává stálá výjezdová skupina územního odboru, (v Praze obvodního ředitelství Policie ČR) a ty nejzávažnější případy stálá výjezdová skupiny krajského ředitelství Policie ČR.

Specialisté - 20.díl - Past - 12
Zdroj: TV Nova


Jak kriminalisté poznají, že místo, kde bylo tělo nalezeno, nebylo místem spáchání trestného činu?

Když je tělo nalezeno nedlouho po smrti, kriminalisté se orientují podle posmrtných skvrn, směru krevních stružek z ran apod. Posmrtné skvrny se tvoří na nejnižších místech těla. Jsou-li na více místech nebo specifického tvaru, je zřejmé, že došlo k manipulaci s tělem po smrti. Kriminalisté, koroneři a soudní znalci toto pozorují a umí to přesně poznat.

Specialisté - 20.díl - Past - 3


Jaká je většinou sazba za vyhrožování smrtí?

Podle toho, komu vyhrožujete a z jaké pohnutky – např. vyhrožování usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou svědkovi, tlumočníkovi, dítěti, těhotné ženě či veřejné osobě může skončit až třemi lety ve výkonu trestu odnětí svobody. Vyhrožování úřední osobě se zbraní (a nemusí být střelná) v úmyslu působit na výkon její pravomoci může soud „ocenit“ až pětiletým pobytem za mřížemi.

Specialisté - 20.díl - Past - 2
Zdroj: TV Nova


Jak je to s požíváním alkoholu ve službě? V tomto díle kapitán Čermák odmítl alkoholický drink, přičemž v jednom z minulých dílů si ve službě dal alkohol jak kapitán Panenka, tak major Vondráček.

Obecně pochopitelně platí přísný zákaz požívání alkoholu a dalších návykových látek ve službě. Výjimka je možná z taktických důvodů – například kriminalista v utajení, který by musel jít například do baru na sledovací akci a nepil by tam alkohol, by mohl působit podezřele a prozradit se.

147

GALERIE: Specialisté - 20.díl - Past

Zdroj: TV Nova

Specialisté - 20.díl - Past - 1

Hodnocení:Když se vyšetřovatel zaplete s podezřelou, kromě toho, že to není etické, jaké mohou být následky?

V první řadě bych rád řekl, že jsou před takovou situací všichni kriminalisté při výcviku a přípravě varováni. Nese to s sebou různá nepřípustná rizika, například by to mohlo zhatit celé vyšetřování. Kromě nějakého kázeňského postihu, který by takový vyšetřovatel mohl dostat ze strany svých nadřízených, by byl rovněž z případu odvolán a převeden k řešení jiného trestného činu.

Specialisté - 20.díl - Past - 3
Zdroj: TV Nova


Mají policisté právo dostat se k závěti zavražděné osoby?

Pokud by se ukázalo, že je závěť nějakým způsobem klíčová pro vyřešení případu – může sloužit pro důkazní účely - tak ano.

Jak je možné, že v některých dílech jsou u výslechu přítomni dva vyšetřovatelé a jindy jen jeden?
Záleží na zvolené taktice vyslýchajících. Jinak to žádný zákon nebo předpis neupravuje. Jedinou podmínkou podle trestního řádu je, že protokol o výslechu prováděném bez zapisovatele je nutno vyslýchanému před podpisem předložit k přečtení nebo přečíst v přítomnosti nezúčastněné osoby.

Specialisté - 20.díl - Past - 5
Zdroj: TV Nova


Jak kriminalisté postupují v případě zabití z důvodu sebeobrany?

Postupuje se stejně jako v případě vyšetřování klasické vraždy – kriminalisté vše zadokumentují, prošetří, prověří a pak se za přísného dozoru státního zástupce zvažuje, zda se opravdu jednalo o sebeobranu v rámci okolností vylučujících protiprávnost činu – tedy zda se jednalo o nutnou obranu podle § 29 trestního zákoníku, příp. krajní nouzi. Pokud ale došlo k excesu z nutné obrany, bude stíhán a teprve soud s konečnou platností rozhodne o potrestání či zproštění obžaloby.


Další díl kriminálky Specialisté sledujte už v pondělí 13. 11. 2017 od 20:20 na TV Nova!


 


TV Nova

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.