Aktualizováno 4.12. 2017 12:06

OČIMA EXPERTA: Nemusí to řešit jen Specialisté! Co často činí vyšetřovatelům potíže?

Specialisté - Očima experta
Zdroj: TV Nova

Jaromír Badin, vedoucí protidrogového oddělení pražské policie, zhodnotil další díl seriálu Specialisté. Jak si vyšetřovací tým vedl tentokrát?

Přehrát poslední díl

Třiadvacátá epizoda seriálu Specialisté s názvem Slepá svědkyně přihrála vyšetřovatelům na stůl další případ vraždy. Linda Lomová byla svědkem chladnokrevného zastřelení svého bratra v jejich společném bytě. Problémem je, že je Linda nevidomá a Specialistům tak může popsat pouze podivný zápach pachatele. František Lom, Lindin bratr, byl novinář, a proto je dost možné, že během své práce narazil na strhující příběh odhalující tajemství. Kdo byl jeho vrahem? Podezřelých je hned několik...

 

Specialisté vražda
Zdroj: TV Nova

Kolik kriminalistů mají obvykle vyšetřovací týmy?
To záleží na závažnosti a rozsáhlosti případu. Většinou každý případ řeší neformální mikrotým – vyšetřovatel, detektivové, popř. další specialisté. Pokud se ale jedná o nějaký náročnější rozsáhlý případ, vedoucí příslušného oddělení na něj vyčlení větší počet lidí, a někdy dokonce vypomáhají kriminalisté z obvodního ředitelství či dalších policejních útvarů a rozkazem nadřízeného je vytvořen pracovní tým či pracovní skupina, které mají svého vedoucího a řeší konkrétní causu.

Specialisté - 23. díl - Slepota - 5
Zdroj: TV Nova

Mají vůbec kriminalisté nějaké volno, protože téměř v každém druhém díle je volají v noci na místo činu.
Určitě, volno vyhrazené mají. Je dokonce i stanovena pevná „pracovní“ doba. Avšak všichni reální specialisté v případě závažné události, zvláště pak vraždy, na vyzvání nadřízeného dorazí ochotně na místo činu, pokud jim v tom nebrání nějaká závažná skutečnost (například nemají hlídání pro děti apod.) a pracují na případu.

Jsou v České republice povinné zbrojní průkazy? Protože se kriminalisté ptali, zda oběť vlastní zbraň. Nejde to zjistit z registru?
Pokud v České republice chce někdo starší 21 let vlastnit a držet zbraň, MUSÍ být držitelem zbrojního průkazu. Bez toho není možné mít zbraň ani ke sběratelským, sportovním či loveckým účelům či k výkonu zaměstnání nebo povolání nebo provádět pyrotechnický průzkum. Jediní, kdo průkaz mít nemusí, jsou příslušníci ozbrojených sborů; ale i takový strážník městské policie musí mít zbrojní průkaz. A samozřejmě existuje celostátní evidence, kde se dá podle osobních údajů jednoduše dohledat, zda dotyčný je nebo není držitelem zbrojního průkazu.

 

Specialisté - 23. díl - Slepota - 8
Zdroj: TV Nova

Když pozůstalá oběti volá Specialistům, že se cítí ohrožena, přijede za ní jenom jeden. Není to málo?
Já si myslím, že je to dostačující. Pokud není úplně zřejmé, že je osoba v akutním nebezpečí, kdy jí například někdo se zbraní v ruce obchází dům, není nutné, aby na místo hned vyráželo více kriminalistů. Je jasné, že u těchto lidí - obětí, kteří si prošli něčím traumatizujícím, může jakýkoliv nezvyklý zvuk či jev vyvolat pocit ohrožení, avšak v první řadě by stačilo na místo vyslat pouze jednoho Specialistu, aby zjistil, co konkrétně se děje a poskytl žadateli kontakty a rady, co dělat, kdyby se dělo něco dalšího.

 

153

GALERIE: Specialisté - 23. díl - Slepota

Zdroj: TV Nova

Specialisté - 23. díl - Slepota - 8

Hodnocení:

Jsou lékaři povinni předat informace o lékařském tajemství kriminalistům?
Na tento problém občas narážíme i my. Pro získání takových informací je potřeba souhlasu poškozené osoby. V případě, že je po smrti, souhlasu pozůstalých. Pokud ho nechtějí udělit nebo je není možné dohledat, musíme se v souladu s trestním řádem obrátit na soudce, který udělí souhlas ke sdělení informace potřebné pro trestní řízení policii.

 

Specialisté - 23. díl - Slepota - 6
Zdroj: TV Nova

Nastíním jednu situaci: Hlavní svědkyně je slepá a Specialisté mají podezřelého. Svědkyně tvrdí, že si pamatuje vůni. Specialisté seženou další 3 figuranty, zavážou jim oči a podezřelá postupně čichá ke každému. Co si myslíte o tomto experimentu? Je to z pohledu odborníka proveditelné, nebo to je neprofesionální?
Tohle by určitě jako jeden z důkazních prostředků mohlo být použito. Je známo, že lidé, kteří přišli o jeden z pěti smyslů, mají ty ostatní o poznání citlivější. Je však dost možné, že by si soud chtěl ověřit věrohodnost svědka, zkoumali by to znalci a podobně.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

 

TV Nova

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.