Publikováno 14. 11. 2017

OČIMA EXPERTA: Na výsledky DNA se čeká minimálně 24 hodin! Čím nás zahraniční kriminálky klamou?

Jak pondělní díl Specialistů hodnotí expert z branže?
Zdroj: TV Nova

Vedoucí protidrogového oddělení pražské policie Jaromír Badin ohodnotil pondělní díl Specialistů. Jak si vyšetřovací tým vedl tentokrát?

Přehrát poslední díl

Ve 21. díle Specialistů s názvem Pod asfaltem byla při likvidaci starého potrubí objevena kostra. Posléze se ukázalo, že se jedná o 7 let pohřešovaného podnikatele Vladimíra Šejbala, který byl zavražděn. Během pátrání Specialisté zjistí, že by Šejbal hodně zadlužen a v jeho okolí existovala spousta lidí, kteří by za hrůzným činem mohli stát...

 

Jak je možné, že je hned po objevení kostry povolána kriminální policie, aby případ začala šetřit?
Každý kosterní nález je potřeba oznámit policii. Občas se sice stává, že přivolaní odborníci určí, že se jedná o zvířecí kosti, ale nechme taková rozhodnutí na nich. Pokud se však jedná o lidské pozůstatky, musí se v první řadě zjistit, zda je to mrtvola stará více než 20 let. Dvacet let je promlčecí doba u trestného činu vraždy, takže pokud by se prokázalo, že je to mrtvola „mladší“ dvaceti let, která zemřela násilnou smrtí, začíná ihned intenzivní pátrání po osobě, která smrt poškozeného způsobila. Samostatnou kapitolou jsou oběti válečných zločinů – ty se nepromlčují.

Jak policie postupuje v případě nálezu kosterních pozůstatků?
Provede se pečlivé ohledání místa nálezu, zajišťují se veškeré předměty a stopy ke zkoumání. Jsou-li na kostech ještě nějaké tkáně, nařizuje se soudní pitva, po které ve většině případů přicházejí na řadu soudní znalci antropologové. Pokud jsou nalezeny už jen samotné kosti, nastupují antropologové ihned. Ti pak po zkoumání speciálními metodami stanoví, kdy člověk přestal žít. Není-li známa totožnost mrtvoly, pátrá se mezi pohřešovanými, porovnává se DNA se vzorky DNA pozůstalých a podobně.

 

Jak dlouho trvá porovnání vzorku DNA? V zahraničních seriálech to vypadá, že je to jen otázkou několika minut.
Z tohohle si dělají legraci i naši zahraniční kolegové, dokonce i agenti FBI. Samozřejmě je to hloupost. Na výsledek se čeká minimálně den, dva. Ten proces se nedá takto zkrátit. To, co mohou diváci vidět v zahraničních kriminálkách, se dá považovat pouze za jakousi pohádku pro dospělé či fantaskní sen kriminalistů.

 

V noci, kdy byl zavražděn hlavní podezřelý, byli Specialisté náhodou poblíž, ale jakmile po nich jeho vrah začal střílet, přestali ho pronásledovat. Neměli pokračovat, zavolat posily a podobně?
Policista se sice ve služebním slibu (přísaze) zavazuje, že mj. „nebude váhat při ochraně zájmů České republiky nasadit i vlastní život“, avšak to neznamená, že se musí bezhlavě vrhat do každého nebezpečí. Naopak, musí postupovat takticky. Policisté byli v tomto případě v nevýhodné situaci. Samozřejmě musí uvědomit operační středisko, vyžádat si posily, nechat vyhlásit uzávěru oblasti atd., aby byli prchající dopadeni, ale opravdu se nelze divit tomu, že s pronásledováním přestali, když jim šlo o život a nemohli svůj zákrok úspěšně dokončit.

130

GALERIE: Specialisté - 21. díl - Pod asfaltem

Zdroj: TV Nova

Specialisté - 21.díl - Pod asfaltem - 30

Hodnocení:

Jak přesně probíhá test na povýstřelové zplodiny?
Je to takový malý terčík, který je naprosto sterilní, má adhezní vrstvu a tím se takovým poťukáním na nekrytá místa těla provedou stěry na místech, o nichž se předpokládá, že by mohly být zasaženy povýstřelovými zplodinami. To jsou vedlejší produkty výstřelu a skládají se ze specifických kovových a nekovových částic vzniklých hořením prachové náplně náboje, slože jeho zápalky a průchodem střely vývrtem hlavně. Tyto zplodiny se na zasažených místech drží dlouhou dobu, leckdy i několik dní. Po provedených stěrech putuje terčík na chemickou expertízu na Kriminalistický ústav Praha.


Je poměr jeden ozbrojený versus 3 kriminalisté adekvátní, nebo si měli Specialisté zavolat posily?
Tam už opět závisí na míře sebedůvěry kriminalistů, na stupni jejich vycvičenosti …, ale myslím si, že tři ku jedné by mělo být dostačující, zvlášť pak tedy pro Specialisty, kteří zajisté také prochází pravidelným taktickým a střeleckým výcvikem jako mí kolegové.

 

Další díl seriálu Specialisté nezapomeňte sledovat v pondělí 20. listopadu od 20:20 na Nově!

 

NEPŘEHLÉNĚTE:

TV Nova

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.