Publikováno 12. 2. 2018

OČIMA EXPERTA: Láska jako polehčující okolnost? V žádném případě!

Specialisté - 30. díl - Konec jedné kariéry - 2
Zdroj: TV Nova

Další z případů, který se dostal do rukou Specialistů, ukázal, že láska dokáže divy. Vražda, která měla zahojit zlomené srdce, má spoustu podezřelých. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie, Jaromíra Badina, jsme se zeptali, co si myslí o zvláštním postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Přehrát poslední díl

Marek Urban je zastřelen o nedělní noci v parku poblíž svého bytu. Kriminalisté najdou dveře bytu oběti pouze přivřené. Dle výpovědi souseda někdo krátce předtím silně zvonil na dveře. Kdo chtěl uprostřed noci k Urbanovi? A kdo měl motiv k vraždě? Tuhle otázku klade Vondráčkův tým i Urbanově manželce Yvonne, která žije trvale v Olomouci. Urban vedl kvůli práci víkendové manželství a jeho žena ho navštívila v Praze ještě den před jeho vraždou. Ve všední dny se staral o svou mladou milenku Milenu Burešovou, dceru svého šéfa. Specialisté vypátrají, že Milena Burešová je s Urbanem těhotná a krátce před vraždou požadovala, aby se k ní a k dítěti své ženě přiznal. O Milenině těhotenství se dozvěděl krátce před vraždou i její otec. Bureš zuřil, našel pro svou dceru, která by jednou měla převzít firmu, výhodnější partii.

Specialisté - 30. díl - Konec jedné kariéry - 4
Zdroj: TV Nova

Výslechy v terénu si kriminalisté zaznamenávají do diáře. Není potřeba výslech nahrávat kvůli dokazování?
Není, když se policista vrátí na služebnu, sepíše úřední záznam o tom, že se svědkem hovořil – a co svědek vypověděl. Písemnost pak slouží jako podklad k tomu, aby buď státní zástupce v přípravném řízení, nebo (když se spis dostane až k soudu) soudce z něho usoudil, jestli je potřeba svědka předvolávat, aby výpověď při hlavním líčení poskytl osobně. Podle trestního řádu je každý povinen se na předvolání dostavit a vypovídat jako svědek o tom, co je mu známo o trestném činu a o pachateli, nebo o okolnostech důležitých pro trestní řízení.

Specialisté - 30. díl - Konec jedné kariéry - 3
Zdroj: TV Nova

Mohou se kriminalisté dostat do bytu podezřelého, když není doma? Pokud ne, jaká k tomu potřebují povolení? A hrozí jim nějaký postih, pokud tak bez potřebných opatření učiní?
Zcela určitě jim postih hrozí, protože není přípustné, aby policisté neoprávněně narušili domovní svobodu někoho jiného. Pokud jsou místnosti řádně obývané nějakým člověkem, bez příkazu soudu není možné domovní svobodu narušit. Jedině v případě, že by tam byla hledaná osoba, eventuálně kdyby tam byl páchán trestný čin, při kterém by šlo o zdraví nebo o život. Ale aby člověk přišel do cizího bytu, zjistil třeba, že je odemčeno, a proto tam čekal, to je naprosto nemyslitelné a nezákonné, natož pak policista. Ten musí mít (není-li pozvání) vždy příkaz k domovní prohlídce.
 

Oběť byla nalezena ve vodě, ale než přijel tým Specialistů, tak ji policisté vytáhli. Je to správný postup?
V tom není problém. Určitě by s mrtvým neměl nikdo manipulovat tak, aby zničil případné stopy, ale šetrné vytažení těla z vody žádnou škodu nenapáchá. Lepší, než kdyby plulo dál, potkalo se s motorovým člunem nebo se dostalo do jezu.

Specialisté - 30. díl - Konec jedné kariéry - 4
Zdroj: TV Nova

Je běžné informovat pozůstalé po telefonu?

Úmrtí jezdí oznamovat školení policisté, kteří případně přivolávají i policejního interventa nebo psychologa. Sdělovat takovou skutečnost po telefonu můžeme považovat za neprofesionální jednání, které je navíc z etického hlediska naprosto nepřijatelné.
 

Kriminalisté si byli jistí identitou zavražděného, ale i přesto, neměli by pozůstalí identifikovat tělo také?
Pokud má u sebe oběť doklady, na základě kterých je možné se stoprocentní jistotou určit, že se jedná o jednu a tu samou osobu, není identifikace ze strany pozůstalých nutná. Vidět na vlastní oči mrtvé tělo někoho blízkého může být opravdu traumatizujícím zážitkem. Proto, umožní-li to situace, je zbytečné pozůstalé trápit s osobní identifikací těla oběti.

Specialisté - 30. díl - Konec jedné kariéry - 1
Zdroj: TV Nova

Když potřebuje pražská kriminálka vyslechnout někoho v Olomouci, musejí tam jet osobně, nebo mohou zavolat na nějakou jinou součást policie blíž k Olomouci?
V první řadě bychom požádali kolegy z Olomouckého kraje, aby pro nás výslech udělali formou dožádání. Občas se však může stát, že vyšetřovatel například zná jisté podrobnosti případu a chce vědět, k jaké (třeba i nonverbální) reakci při položení určité otázky u vyslýchané osoby dojde. V tomto případě by bylo potřebné, aby k výslechu přijel přímo pražský kriminalista.
 

Může být vražda z lásky polehčující okolností?
Ne, v trestním zákoníku v § 41 - Polehčující okolnosti - láska není uvedena. Ale je tam „spáchal trestný čin v silném rozrušení, ze soucitu nebo z nedostatku životních zkušeností“, tak se možná může stát, že by se nějaký soudce i nad zamilovaným ustrnul a dal viníkovi například o půl roku nižší trest.

130

GALERIE: Specialisté - 30. díl - Konec jedné kariéry

Zdroj: TV Nova

Specialisté - 30. díl - Konec jedné kariéry - 1

Hodnocení:


 

Seriál Specialisté sledujte každé pondělí ve 20:20 na Nově!

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TV Nova

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.