Publikováno 5. 2. 2018

OČIMA EXPERTA: Může vás policista sledovat bez povolení soudu? Takhle je to ve skutečnosti!

Specialisté - 29. díl - Horké zboží - 5
Zdroj: TV Nova

Vražda, která měla zamést stopy, má spoustu podezřelých. Vedoucího protidrogového oddělení pražské policie, Jaromíra Badina, jsme se zeptali, co si myslí o zvláštním postupu seriálových vyšetřovatelů u tak komplikovaného případu.

Přehrát poslední díl

Celník František Hybeš je v noci zastřelen na parkovišti. Svědkyně si všimla na místě činu ještě dalšího muže v uniformě. Hybešův služební parťák, Libor Kropáček, byl ale v době vraždy ještě v kavárně. Hybešovi kolegové nejsou při objasňování případu moc nápomocní. Vondráčkovi po domluvě se státní zástupkyní nezbývá než tajně nasadit Lukáše mezi kolegy zavražděného celníka. Lukáš je přiřazen ke Kropáčkovi jako nový služební parťák. Brzy zjistí, že nesdílný Kropáček skrývá tajemství. Kropáček a jeho mrtvý kolega byli zapleteni do kriminálního činu, který jim rychle přerostl přes hlavu. Je ale Kropáček také vrahem? Lukáš si neví rady. Kropáček je mu z nějakého důvodu sympatický a chce mu pomoct. Zároveň však ví, že musí nakonec zradit jeho důvěru...

Specialisté - 29. díl - Horké zboží - 10
Zdroj: TV Nova


Kriminalisté nasadí do celní správy svého kolegu Panenku, neměl by na to být někdo kvalifikovanější?

Rozhodně. My v souladu s trestním řádem můžeme v takovémto případě nasadit policejního agenta, ale určitě bychom tam neposlali svého nejmladšího kolegu. Je tam přece velké riziko jeho prozrazení - vždyť už nějakou dobu působil jako kriminalista, prováděl šetření, vyslýchal. No a on se tam navíc snažil odhalit korupci, což už je úplně mimo jeho kompetenci! Od vyšetřování korupce celníků (a veškeré jejich trestné činnosti) máme Generální inspekci bezpečnostních sborů. Ale dejme tomu, že je to umělecká licence tvůrců seriálu, takže na to mají plné právo.

Specialisté - 29. díl - Horké zboží - 12
Zdroj: TV Nova


Navíc z akce telefonuje svým kolegům a předává informace z činnosti celníků.

To zas tak úplně nevadí. Jak celníci, tak kriminálka podléhají stejným bezpečnostním prověrkám, takže v tom nevidím problém. Spíš by to předávání informací mělo probíhat diskrétněji a informátor by neměl kolegům volat ve chvíli, kdy sledovaný stojí opodál před autem a kouří.

Specialisté - 29. díl - Horké zboží - 9
Zdroj: TV Nova


Nosí celníci zbraně?

Je to ozbrojený sbor, takže zcela určitě mohou nosit zbraně a použít je za stejných podmínek jako např. policisté Policie ČR.

Specialisté - 29. díl - Horké zboží - 4
Zdroj: TV Nova


Slyšel jste o podobném případu, kdy celníci brali úplatky, a nakonec došlo k vraždě?

Podobný případ mi není znám. Sem tam se určitě i mezi celníky najde nějaká ta černá ovce, která podlehne svodům zneužít svoji pravomoc, ta je asi v každé firmě nebo každém sboru. Ale nejsem si vědom, že by to někdy zašlo tak daleko, že by se mezi sebou vraždili.

Specialisté - 29. díl - Horké zboží - 7
Zdroj: TV Nova


Je pro kriminalisty těžké získat seznam bývalých zaměstnanců celní správy?

To nebude úplně lehký a obratem splnitelný úkol. Museli by zdůvodnit, proč tyto informace potřebují a k jakému vyšetřování je použijí. A rozhodně by to nešlo raz dva. Museli by se obrátit na personální útvar příslušného ředitelství, kde by to nejspíše také nějakou chvíli trvalo. V případě celníka by měla stačit písemná žádost a příslušný služební funkcionář Celní správy České republiky by se k ní vyjádřil, zda je důvod kriminálky důležitý nebo není.

Specialisté - 29. díl - Horké zboží - 15
Zdroj: TV Nova


Státní zástupkyně doporučuje kriminalistům protiprávní a riskantní kroky. To není moc ideální, že?

To je mimo realitu. Ona provádí dozor nad zákonností trestního řízení a kontroluje správnost postupu orgánů činných v trestním řízení při vyšetřování. Těžko by skutečný státní zástupce kriminalistům navrhoval, jakým způsobem, jakou taktikou, má kriminálka něco získat. Ona tam je od toho, aby policisty pečlivě kontrolovala a příp. schvalovala plány postupů - např. předstíraný převod.

Specialisté - 29. díl - Horké zboží - 13
Zdroj: TV Nova


Nadřízený Specialistů požádal o zařízení sledovačky. Jak to probíhá ve skutečnosti? Mají kriminalisté speciální agenty na sledovací akce?

Existuje přímo policejní útvar specializovaný na sledovací akce. Sledování, při kterém jsou pořizovány zvukové, obrazové nebo jiné záznamy, může probíhat jen a pouze se souhlasem státního zástupce, v některých případech soudu. Pozorování osoby (bez fotografování či filmování) může vykonávat kterýkoliv policista.

Specialisté - 29. díl - Horké zboží - 15
Zdroj: TV Nova


Mají vůbec kriminalisté nějaké volno? Protože téměř v každém druhém díle je volají v noci na místo činu. A tady ruší kolegům dovolenou kvůli rutinní práci.

Určitě, volno vyhrazené mají. Je dokonce i stanovena pevná „pracovní“ doba. Avšak všichni reální specialisté v případě závažné události, zvláště pak vraždy, na vyzvání nadřízeného dorazí ochotně na místo činu, pokud jim v tom nebrání nějaká závažná skutečnost (například nemají hlídání pro děti apod.) a pracují na případu.

Specialisté - 29. díl - Horké zboží - 1
Zdroj: TV Nova


Může i obecná kriminálka řešit zpronevěru peněz a korupci? Není na tento druh zločinu specializovanější tým? Například hospodářská kriminálka?

Záleží na tom, zda se jedná o podezření na spáchání hospodářské kriminality. Běžný pojistný podvod řeší kriminalisté z oddělení či odboru obecné kriminality. Pokud by ale došlo k případu, kdy je fyzická osoba pachatelem pojistného podvodu a zároveň se dopustila trestného činu vraždy, tak by věc vyšetřovala tzv. mordparta, která by případně některé aspekty konzultovala s vyšetřovatelem specializovaným na pojistné podvody.

130

GALERIE: Specialisté - 29. díl - Horké zboží

Zdroj: TV Nova

Specialisté - 29. díl - Horké zboží - 1

Hodnocení:Jak je možné, že se Specialisté nesnažili najít zbraň podle střely v zádech oběti? Nemá střela nějaké sériové číslo, podle kterého by se dal dohledat kupec?

Ne, to samozřejmě nemá. Také neexistuje nějaká databáze, která by evidovala stopy (střely a nábojnice) z každé prodané zbraně. Bylo by krásné, kdyby taková databáze existovala, řešení kriminálních případů zneužití střelné zbraně by to asi mnohonásobně ulehčilo. Pokud je nalezená střela ráže a typu hojně používaného (např. 9 mm Luger) a nebyla vystřelena z nějaké specifické zbraně (třeba s odlišným drážkováním hlavně) je tipování použité zbraně náročné. Ale balistici OKTE či Kriminalistického ústavu Praha jsou v tomto velice dobří!

Specialisté - 29. díl - Horké zboží - 14
Zdroj: TV Nova


Co ve skutečnosti dokáží zjistit kriminalisté o telefonním čísle? Ve většině akčních filmů a kriminálek dokáží určit polohu na metr přesně, získat veškeré údaje – a to bez sebemenšího zdržení! Je to skutečně tak jednoduché?

Většinou záleží na technických možnostech operátora. U nás mají tři největší hráči na trhu tu nejlepší možnou a dostupnou techniku, a pakliže jsou po obdržení příkazu soudu schopni a ochotni poskytnout kriminalistům lokalizační údaje, mají kriminalisté vyhráno. Ovšem občas se potýkáme s tím, že nejsou žádná další doplňující data k dispozici. Dalším důležitým faktorem je totiž čas, protože i operátor může tyto údaje schraňovat pouze určitou dobu – poté se materiál automaticky maže. Pro ně je to praktické, protože schraňují data zejména kvůli reklamacím zákazníků. Scény z některých seriálů, ve kterých zámořský detektiv zadá do počítače telefonní číslo a hned vidí, jak autíčko jede ulicí, jsou z oblastí science fiction.
 

Další díl kriminálky Specialisté sledujte už v pondělí 12. 2. 2017 od 20:20 na TV Nova!

Maci

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.