Publikováno 4. 12. 2017

OČIMA EXPERTA: Jaké informace se dají zjistit z rodného čísla? Budete se divit!

Specialisté - 24. díl - Dobří sousedé - 9
Zdroj: TV Nova

Jak si tým Specialistů vedl v další epizodě? Jaromír Badin, vedoucí protidrogového oddělení pražské policie, zhodnotil jejich postupy.

Přehrát poslední díl

Epizoda s názvem Dobří sousedé ukázala divákům velmi zvláštní případ vraždy. Při pronásledování pachatelů si Vondráček zlomí nohu a musí zůstat v domácí péči své dcery Lenky. Z nudy pozoruje sousedy v protějším domě a stane se svědkem vraždy. Jednalo se však skutečně o vraždu, nebo o výplod jeho léky podpořené fantazie?


Na začátku dílu je hlášena střelba, Specialisté Vondráček a Panenka jsou poblíž a celou akci vezmou na sebe. Neměli by spíše počkat na posily? Zajistit zadní vchody a podobně?
To záleží na domluvě s operačním důstojníkem. Přeci jen, jsou to Specialisté, takže by sami měli být schopni vyhodnotit, co zvládnou sami a zda je nutné povolávat posily. No a pokud byli úplně nejblíž …

Když podezřelí nereagují na výzvu „Stůj!“ – mohou kriminalisté střílet? A proč nikdy Specialisté nevystřelí, když jim podezřelí utíkají?
Zákon o Policii ČR v § 56 přesně určuje, v jakém případě policista může střílet a kdy nikoliv. Střílet by mohli, „aby zamezili útěku nebezpečného pachatele, jehož nemůžou jiným způsobem zadržet“. No a tím nebezpečným pachatelem nemá zákonodárce na mysli každého, kdo odněkud utíká. Při použití zbraně je policista povinen dbát nutné opatrnosti, zejména neohrozit život jiných osob a co nejvíce šetřit život osoby, proti níž zákrok směřuje.

 

Specialista Vondráček se při akci zraní, jeho kolega Panenka slyší jeho volání o pomoc a nechá podezřelého nespoutaného a běží pomoci svému nadřízenému. Neměl podezřelému spíše nasadit alespoň pouta nebo něco?
Minimálně pouta by podezřelému nasadit měl. Specialisté by mezi sebou měli mít takovou úroveň komunikace, aby byli schopni navzájem rozlišit, zda se jeden z nich nachází ve skutečném ohrožení života, či si „jen“ zlomil nohu a potřebuje pomoc. Právě v tom mírnějším případě by kriminalista měl nejprve zákrok dotáhnout do konce a až poté se věnovat kolegovi. Asi to na obrazovce vypadá hezky, že takhle drží při sobě, ale myslím si, že ve skutečnosti by skutečný policista napřed dokončil zákrok.


Mohou policisté zadržet někoho pouze na základě identikitu?
Zadržet asi hned ne. V první řadě by podezřelý měl být vyzván k tomu, aby podal vysvětlení, protože se nápadně podobá osobě, která je v pátrání. To je vlastně i jeden z důvodů, proč nás policisté mohou na ulici kontrolovat. Nedělají to nikdy bezdůvodně jen ze své libovůle, jak by si někteří mohli myslet.

147

GALERIE: Specialisté - 24. díl - Dobří sousedé

Zdroj: TV Nova

Specialisté - 24. díl - Dobří sousedé - 7

Hodnocení:Jaké systémy kriminalisté používají, když chtějí zjistit informace o určitých osobách? Existuje nějaká celorepubliková databáze?
My kriminalisté se vždycky smějeme u filmů a televizních seriálů, kde si vyšetřovatel do počítače vyťuká vaše datum narození nebo rodné číslo a okamžitě mu vyskočí podrobné údaje o vaší osobě (například vaše zaměstnání a zastávaná pozice, informace o vašem přechodném bydlišti a další soukromé detaily). My totiž díky rodnému číslu dokážeme zjistit akorát tak trvalé bydliště, zda je osoba držitelem řidičského oprávnění, zbrojního průkazu či zbraně a jestli má nějaký záznam v rejstříku trestů. Samozřejmě by nám taková databáze, kterou vídáme v seriálech a filmech, byla velmi nápomocná. Ale (bohužel, či bohudík?) nic takového neexistuje.

 

Je běžné na podezřelého připravit lest a zkusit ho navést, aby se prozradil?
Záleží na taktice postupu konkrétního kriminalisty v konkrétním případě, na jeho zkušenosti a schopnostech. Ze zákona nesmíme někoho vyprovokovat ke spáchání trestného činu. Použití nějaké lsti či kombinace je však hodně diskutabilní – co to přinese. Účelem vyšetřování je zjistit objektivní pravdu – tedy odhalit skutečnosti a zajistit takové důkazy, aby u soudu mohlo proběhnout spravedlivé dokazování. To, že se někdo (dokonce pod nějakým psychickým či fyzickým nátlakem) k něčemu dozná, nic neznamená. Při dalším výslechu svoji předchozí výpověď odvolá a vyšetřování může začít od začátku.

 

Je policie povinna prověřit všechny nahlášené vraždy? I když ji hlásí člověk, který bere hypnotika?
Prověřujeme úplně všechno. Výjimkou by asi bylo, kdyby se zjistilo, že oznamovatelem je např. pacient psychiatrické léčebny, který má diagnózu halucinací …, ale má možnost ze svého pavilonu telefonovat, to by se zřejmě nijak neprošetřovalo. Prověřování je totiž dost nákladné a je škoda, že systém není tak dotažený, aby lidé, kteří v případě zcela smyšlené události přivolali policisty, byli za to nějakým způsobem sankciováni – například museli uhradit vzniklé náklady. Ale je třeba prošetřovat všechna oznámení. Radši ať prošetříme desítky oznámení zbytečně, než aby nějaká vražda „zapadla“. 

TV Nova

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.