Publikováno 4. 9. 2017

OČIMA EXPERTA: Jak probíhá vyslýchání dětských svědků a mohou policisté vniknout do bytu bez příkazu k prohlídce?

Specialisté
Zdroj: TV Nova

Tým kriminalistů v seriálu Specialisté řeší jeden závažný zločin za druhým. Naposledy vyšetřoval vraždu mladé matky. Jak tento případ a postupy seriálových vyšetřovatelů vidí odborník z branže, vedoucí protidrogového oddělení pražské policie Jaromír Badin?

Pavla Bínová, mladá žena a matka sedmileté Adélky, je nalezena ve svém bytě zavražděná. Specialisté se sešli na místě činu a provádějí prvotní úkony, které by měly vést k odhalení vraha. Jan Lorenc mezitím objeví ve sklepení domu schovanou sedmiletou Adélku. Vzápětí se setkává s dětskou psycholožkou Klárou Žákovskou, kterou zná už z dřívějších dob, a společně zjišťují, že holčička mohla být svědkyní vraždy své matky. Je tudíž potřeba postupovat velmi opatrně, aby dítěti nebylo způsobeno další trauma. Jak to celé dopadlo, jste mohli vidět v pondělním díle Specialistů. Co o zobrazení průběhu vyšetřování s dětským svědkem říká Jaromír Badin?

Specialisté 11. díl Janova láska - 7
Zdroj: Nova.cz

Jak se postupuje v případech, kdy po oběti zůstane malé dítě?
Policisté okamžitě informují orgán péče o dítě, který je v Praze při každém úřadu městské části. Ten má plné kompetence k tomu, aby rozhodl, kam umístí dítě – jestli k příbuzným, nebo do azylového domu.
Specialisté 11. díl Janova láska - 6
Zdroj: Nova.cz

Dcera oběti Adélka byla vyslýchána, protože byla jedinou potenciální svědkyní. Jak probíhá výslech s dětským svědkem? Určitě to nebude stejné, jako když si kriminalisté zvou všechny ostatní svědky a podezřelé do sterilních výslechových místností? Jsou nějaké speciální výslechové metody a postupy?
Nemýlím-li se, tak už neexistuje krajské ředitelství, které by nemělo speciální výslechovou místnost pro dětského účastníka trestního řízení. Není to už žádná strohá policejní kancelář, je to místnost, která vypadá jako dětský pokojíček. Dítě si může pohodlně sednout do křesla, není rušena jeho pozornost nebo soustředění. Povídá si s policistou, který na to má speciální průpravu. Všechno se nahrává a poté se provádí doslovný přepis. Soud pak má k dispozici videozáznam, aby mohl sám posoudit, jak dítě reagovalo. Například u tzv. mravnostních trestných činů, kde bylo dítě obětí, je často vidět, jak má problém o jemu nepříjemné záležitosti mluvit, mluví tiše, pláče u toho atd. Samozřejmě se kriminalisté setkávají také se smyšlenými a vybájenými výpověďmi. Tam je zase možné pozorovat, že nonverbální projev je v rozporu s tím, o čem hovoří a co asi tak prožívá. Videozáznam následně může posoudit i forenzní psycholog, aby posoudil, co z toho je spontálnní reakce a co je „nahrané“.
Specialisté 11. díl Janova láska - 5
Zdroj: Nova.cz

Jak se postupuje v případech, kdy je nález těla v bytě oběti?

Kriminalistická zásada zní, že dokud není zjištěno a potvrzeno, že smrt beze svědků nebyla způsobena zaviněním cizí osoby, tak se postupuje, jako by se jednalo o vraždu. Ta opatrnost, pečlivost a profesionalita je na maximální možné míře. Pakliže by policistům či koronerovi bylo něco podezřelého, tak bude samozřejmě nařízena a provedena soudní pitva. U ohledání může být i soudní znalec, například biomechaniky, který posoudí, jestli spadla sama, nebo ji někdo strčil.
Specialisté 11. díl Janova láska - 4
Zdroj: Nova.cz

Jaká povolení musí kriminalisté mít, aby mohli vejít do bytu někoho cizího a mohli vůbec pracovat?

Pokud se jedná o místo činu, tak není potřeba nic. Specialisty v tomto díle zavolala sousedka, takže přišli, otevřeli dveře a provedli ohledání, protože se jednalo o podezření ze spáchání závažného trestného činu. Až tohle všechno skončí, musí policisté dveře bytu zapečetit. Pouze v případě, že by do bytu potřebovali jít znovu a neměli souhlas majitele či pozůstalých, museli by již požádat soud o příkaz k domovní prohlídce. Jinak by to byl nepřípustný zásah do osobnostních práv.
Specialisté 11. díl Janova láska - 3
Zdroj: Nova.cz

Během tohoto dílu bylo k vidění mnoho krve, z čeho se vlastně vyrábí?

Je to trošku tajemství rekvizitářů, každý má nějaké zkušenosti a své knowhow. A i režiséři znají tyhle osvědčené praktiky a dokáží scénu naaranžovat, aby to vypadalo reálně. Ale stává se v některých filmech, že se i laik pozastaví nad tím, že krev stará několik dní stále teče, jako by ji právě teď odebrali a podobně.

NEPŘEHLEDNĚTE: 

Maci/nova.cz

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.