Aktualizováno 21.8. 2017 21:39

OČIMA EXPERTA: Co je pravda a co by si policie netroufla? Kriminalista hodnotí pondělní díl Specialistů!

Očima experta – Specialisté
Zdroj: TV Nova

Tým kriminalistů v seriálu Specialisté řeší jeden závažný zločin za druhým. Naposledy stíhali mladé pachatele, kteří přepadli autoservis a v panice zastřelili jeho majitele. Jak tento případ a postupy seriálových vyšetřovatelů vidí odborník z branže, šéf protidrogového oddělení pražské policie Jaromír Badin?

V 1. díle druhé řady Specialistů se Tobiáš, mladší bratr vyšetřovatelky Zuzany Májové, zapletl do přepadení autoservisu. Vše se ale zkomplikovalo! Tobiáš při útěku s odcizenými penězi uklouzl. Když mu jeho kamarádi běželi na pomoc, objevil se nečekaně majitel autoservisu s puškou. Mladí vystrašení pachatelé zpanikařili a jeden z Tobiášových kompliců muže zastřelil. Ten na následky zranění posléze zemřel v nemocnici.

Delikventi byli nakonec dopadeni podle vzorků pneumatik vozu, který se kriminalistům podařilo najít odstavený kus od místa činu. Jak to ale chodí v reálu? Během přípravy této epizody, radil filmařům šéf protidrogového oddělení pražské policie Jaromír Badin. Ten říká: „Kriminalistická trasologie je schopna provést i individuální ztotožnění. Nejen, že experti řeknou, od jakého výrobce pneumatika byla nebo jakého je typu, ale jsou znaleckým posudkem schopni dokonce doložit, které konkrétní vozidlo stopu vytvořilo. Tudíž mohou určit, že se na místě činu vyskytovalo.“

Zuzana Kainarová Specialisté - 2
Zdroj: Archiv TV Nova

Se stopami od podrážek obuvi je to podobné. Během epizody kriminalisté našli na podlaze auta otisk boty jednoho z pachatelů a podle něj ho identifikovali. „Chce to i trochu toho policejního štěstíčka, aby se našel nějaký individuální znak. Například, že jde o botu, která se k nám nedováží a pachatel si ji koupil v zahraničí, nebo je na ní nějaké specifické poškození. Existuje celý katalog vzorků. Dá se určit druh boty a zařadit ji do určité skupiny. Když je otisk kvalitní a pachatel šlápne do něčeho kontrastního, pak technik na místě činu stopu perfektně nafotí či jinak zajistí, a otisk se dá snadno přirovnat k botě, která ho zanechala,“ říká Jaromír Badin.

Specialisté - 3
Zdroj: Archiv TV Nova

Během epizody se uskutečnil také hon na pachatele v pražském metru. Ve skutečnosti není postup tak snadný, jak mohou diváci vidět v seriálu. K tomu šéf protidrogového oddělení říká: „My jsme neustále propojeni s operačním střediskem, které je schopno zajistit některé věci. Myslím si, že čím více jsou policisté specialisté, tím více by si měli uvědomovat, že je potřeba, aby zasáhla zásahovka. Tam působí naši kolegové, kteří jsou perfektně vycvičeni. Sám bych se bál něco tak riskantního na veřejnosti podnikat, jestliže by to nebylo nezbytně nutné k záchraně života. Pachatel, který drží v seriálu zbraň u hlavy policistce, může klidně přejet o tři stanice dál. Tam už může být vyklizený prostor díky kolegům v uniformách, kteří působí v metru. Záleží na spoustě okolností, ale hlavní snahou velícího důstojníka je, aby nedošlo k ohrožení života nevinných lidí kolem.“

Specialisté
Zdroj: Archiv TV Nova

Po zadržení pachatelů přichází výslech. Jde to při něm skutečně tak rychle, jak vidíme často na televizních obrazovkách? Jaké má policie pravomoci? „Nějaké „donucovací prostředky“ při výslechu jsou minimální. Záleží především na zkušenosti a vycvičenosti kriminalisty v používání taktiky či psychologie. Trestní řád a zákon o policii hovoří naprosto jasně a nesmí se překročit. Kdyby byl v televizi výslech takový, jak ho provádíme na policii, diváci by usnuli nudou. Jakmile je oficiálně zahájeno trestní stíhání obviněného, musí u výslechu být ze zákona advokát. Pokud je zadržený ochoten vypovídat jako podezřelý sám, advokáta mít nemusí,“ vysvětluje zkušený vyšetřovatel Jaromír Badin.

Specialisté - 2
Zdroj: Archiv TV Nova

Když byli v epizodě Krevní pouto pachatelé dopadeni, zaznělo, že pokud vše půjde dobře, dostane bratr kriminalistky Zuzany Májové pouze podmínku. Byl by k němu soud tak shovívavý i ve skutečnosti? „Pokud by vyjádřil účinnou lítost, pokusil by se následky nějak odčinit a podobně, je možné, že by mu soud dal šanci. Případná podmínka by však byla velmi vysoká - přísná. Jelikož ale pachatel v seriálu byl mladší 18 let, dostal by i tak ze zákona maximálně 50 % trestní sazby dospělého,“ říká Jaromír Badin.

Zuzana Kainarová Specialisté - 4
Zdroj: Archiv TV Nova


Kriminalista mjr. JUDr. Jaromír Badin je policistou 33 let. Od roku 1990 vyšetřoval násilné a tzv. drogové delikty, ve druhé polovině 90. let (kdy bylo v Praze ročně až pět desítek vražd) byl vyšetřovatelem „pražské mordparty“ tehdejšího Úřadu vyšetřování hl. m. Prahy. Téměř deset let byl vyšetřovatelem se specializací na tzv. mravnostní kriminalitu – trestnou činnost mládeže a na mládeži. Posledních pět let je vedoucím protidrogového oddělení odboru obecné kriminality Krajského ředitelství hl. m. Prahy. V krimi seriálu Specialisté působí jako odborný poradce.

Expert - Jaromír Badin
Zdroj: Nova.cz


Další díl kriminálky Specialisté sledujte už v pondělí 28. 8. 2017 od 20:20 na TV Nova!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ODHALENO: Nová postava v seriálu Specialisté zamíchá kartami! Zkušený policajt bude miláčkem žen

Jak vypadá natáčecí den krásné Zuzany Kajnarové? Kočka ze Specialistů prozradila informace ze zákulisí

TV Nova

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.